Εύκολη νίκη για την Τσέλσι και τετράδα!

Η Τσέλσι δεν έδωσε κανένα δικαίωμα στη Γουότφορντ να αμφισβητήσει την ανωτερότητα της και επικράτησε εύκολα με 3-0, σκαρφαλώνοντας στην 4η θέση της βαθμολογίας της Πρέμιερ Λιγκ, στους 57 βαθμούς, δύο περισσότερους από την 5η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

Η Τσέλσι από νωρίς μπήκε δυνατά και έδειξε πως θέλει να... τελειώσει τον αγώνα από το πρώτο ημίχρονο. Και τα κατάφερε με τον Ζιρού να ανοίγει το σκορ στο 26ο λεπτό και τον Ουίλιαν με πέναλτι να κάνει το 2-0 στο 43ο λεπτό.

05/07/2020
BINTEO: Η Άρσεναλ έκοψε την... φόρα της Γουλβς για το Champions League

Με γκολ στο φινάλε των δύο ημιχρόνων η Άρσεναλ νίκησε με 2-0 τη Γουλβς εκτός έδρας  και της έκοψε τα... φτερά για το Champions League. Η ομάδα την οποία θα αντιμετωπίσει ο Ολυμπιακός στο Europa League, πραγματοποιούσε υψηλή πτήση και 'πίεζε' για μια θέση στην πεντάδα, η οποία φέτος οδηγεί στην κορυφαία διοργάνωση - λόγω της τιμωρίας της Μάντσεστερ Σίτι. Η πορεία αυτή όμως κόπηκε από την Άρσεναλ, η οποία πέρασε από το «Μολινό» με την 4η σερί νίκη της σε όλες τις διοργανώσεις.

04/07/2020
BINTEO: «Πολυβόλο» η Γιουνάιτεντ... πάτησε τετράδα!

«Πάρτι» έκανε στο «Ολντ Τράφορντ» η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ που επικράτησε με 5-2 της Μπόρνμουθ. Η Γιουνάιτεντ ήταν αρκετά ανώτερη από τη φιλοξενούμενη Μπόρνμουθ, ωστόσο τα «κεράσια» ήταν αυτά που άνοιξαν το σκορ. Στο 15' ο Στάνισλας με τρομερή προσπάθεια... ρεζίλεψε τον Μαγκουάιρ και νίκησε τον Ντε Χέα για το 0-1.

04/07/2020
Τα αποτελέσματα ημιχρόνου της Premier League

Με δύο ματς συνεχίζεται η 33η αγωνιστική της Premier League. Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ προηγείται στο πρώτο ημίχρονο με 3-1 της Μπόρνμουθ χάρη στα γκολ των Γκρίνγουντ (29'), Ράσφορντ (35' πέν.) , Μαρσιάλ (45+2'), ενώ για τους φιλοξενούμενους σκόραρε ο Στάνισλας στο 15'. Σε άλλο παιχνίδι η Λέστερ είναι ισόπαλη χωρίς γκολ με την Κρίσταλ Πάλας.

04/07/2020
«Διπλό» παραμονής για την Μπράιτον

Η Μπράιτον επικράτησε με 1-0 της Νόργουιτς εκτός έδρας στο πλαίσιο της 33ης αγωνιστικής της Premier League και έκανε ένα καθοριστικό βήμα για την παραμονή της σ’ αυτή.  Το γκολ που έκρινε το παιχνίδι πέτυχε ο Τροσάρ στο 25ο λεπτό.

Οι γηπεδούχοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία για να αποφύγουν την ήττα, όμως ο Ίντα σημάδεψε το δοκάρι στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων. Έτσι παρέμειναν στην τελευταία θέση με 21 βαθμούς και δύσκολα θα παραμείνουν στην Premier League.

04/07/2020

«Έδεσε» και τον Μαρτινέλι η Άρσεναλ

Η Άρσεναλ ανακοίνωσε την πρώτη ημέρα του Ιουλίου την ανανέωση της συνεργασίας της με τον Μπουκάγιο Σάκα, χωρίς να αναφέρεται η χρονική διάρκεια του συμβολαίου του.

Λίγες μέρες αργότερα και πιο συγκεκριμένα σήμερα, συνέβη το ίδιο πράγμα και με τον Γκαμπριέλ Μαρτινέλι, με τον Βραζιλιάνο να υπογράφει νέο συμβόλαιο, αλλά να μην γίνεται και με αυτόν γνωστή η χρονική διάρκεια.

Εισαγγελέας ερευνά καταγγελίες εναντίον του Ινφαντίνο

Η Εποπτική Αρχή της Ομοσπονδιακής Εισαγγελίας, ανακοίνωσε τον διορισμό έκτακτου εισαγγελέα, ώστε να εξετάσει τις ποινικές καταγγελίες κατά του προέδρου της FIFA, Τζιάνι Ινφαντίνο.

Ο πρόεδρος του Ανώτατου Δικαστηρίου και του Διοικητικού Δικαστηρίου του Ομπβαλντέν, Στεφάν Κελέρ, ανέλαβε την «εξέταση των ποινικών καταγγελιών που έχουν διαβιβαστεί στην Ομοσπονδιακή Εισαγγελία εναντίον του Τζάνι Ινφαντίνο και του Μικαέλ Λομπέρ», ανακοίνωσε η ελβετική εισαγγελική αρχή.

ΒΙΝΤΕΟ: Η Σίτι δεν έδειξε κανένα έλεος στη… μεθυσμένη Λίβερπουλ!

Στους πανηγυρισμούς για την κατάκτηση του πρωταθλήματος έμεινε η Λίβερπουλ. Οι Κόκκινοι ήταν άνευροι στο ντέρμπι με την Μάντσεστερ Σίτι με αποτέλεσμα να γνωρίσουν βαριά ήττα (4-0) στο πρώτο παιχνίδι τους ως Πρωταθλητές Αγγλίας.

Η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα πριν την αρχή της αναμέτρησης έκανε το καθιερωμένο pasillio, και έπειτα στον αγωνιστικό χώρο επέβαλλε την κυριαρχία της, ισοπεδώνοντας την ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ, η οποία δεν μπόρεσε να αντιδράσει σε κανένα σημείο του παιχνιδιού.

ΒΙΝΤΕΟ: Κάνει πλάκα η Σίτι! 3-0 την Λίβερπουλ στο ημίχρονο!

Καμία λύπηση στην πρωταθλήτρια Λίβερπουλ δεν δείχνει η Μάντσεστερ Σίτι καθώς προηγείται με 3-0 στο πρώτο μέρος χάρη στα τέρματα των Ντε Μπρούιν, Στέρλινγκ και Φοντέν.

Δείτε τα γκολ

Πέναλτι - 1:0 - 25' De Bruyne K. (Πέναλτι), Μάντσεστερ Σίτι

Γκολ - 2:0 - 35' Sterling R. (Foden P.), Μάντσεστερ Σίτι

ΒΙΝΤΕΟ: Το πασίγιο της Σίτι στους πρωταθλητές Αγγλίας

Ο Πεπ Γκουαρδιόλα είχε αναφέρει ότι θα υποδεχθεί τους παίκτες της Λίβερπουλ στο Etihad ως πρωταθλητές κάτι που πράγματι συνέβη.

Οι ποδοσφαιριστές της Μάντσεστερ Σίτι δημιούργησαν ένα τούνελ και χειροκρότησαν την ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ με χειροκροτήματα στο καθιερωμένο πασίγιο.

Η Λίβερπουλ μετά και την ήττα των Πολιτών στο παιχνίδι με τη Τσέλσι με 2-1 είναι πρωταθλήτρια της Premier League, έπειτα από 30 χρόνια.

Δείτε το πασίγιο της Σίτι στην Λίβερπουλ:

ΒΙΝΤΕΟ: Η Σέφιλντ διέλυσε την Τότεναμ και την πέταξε εκτός Ευρώπης!

Η Σέφιλντ Γιουνάιτεντ ήταν ανώτερη από την Τότεναμ, της έβαλε σβηστά τρία γκολ και με το 3-1 άφησε την ομάδα του Μουρίνιο εκτός 8άδας.

Οι Spurs έχουν απόλυτο δίκιο να φωνάζουν για μια θλιβερή απόφαση του VAR μέσω του οποίου ακυρώθηκε γκολ του Κέιν για το 1-1, όμως εκτός από το ντροπιαστικό αποτέλεσμα, πλέον τα πάντα είναι απίθανα για την Ευρώπη. Η Τότεναμ έπεσε πλέον κάτω από τους νεοφώτιστους στη βαθμολογία και με 6 αγώνες να απομένουν, χρειάζονται ένα θαύμα με συνδυασμό γεγονότων για να μπορέσουν να παίξουν στο Europa League τη νέα σεζόν.

ΒΙΝΤΕΟ: Νέο «έγκλημα» με το VAR έκανε έξαλλο τον Μουρίνιο!

Το έχει η μοίρα της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ να πρωταγωνιστεί στα… εγκλήματα του VAR, αλλά αυτή τη φορά ήταν η ίδια ευνοημένη από την απόφαση του διαιτητή στο παιχνίδι με την Τότεναμ.

Η ομάδα του Ζοζέ Μουρίνιο ισοφάρισε σε 1-1 στο 33ο λεπτό του αγώνα με τον Κέιν, όμως το γκολ ακυρώθηκε μέσω VAR για χέρι του Λούκας Μόουρα στην αρχή της φάσης.

Ο Γιαρμολένκο έριξε «σφυριά» στην Τσέλσι!

Μία μεγάλη ευκαιρία έχασε η Τσέλσι για να βρεθεί στην τρίτη θέση της Premier League, αφού ηττήθηκε με 3-2 από τη Γουέστ Χαμ στο ντέρμπι του Λονδίνου

Η ομάδα του Φρανκ Λάμπαρντ ήταν εκείνη που προηγήθηκε με 1-0 στο 42’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ουίλιαν

Ο Σούτσεκ, όμως, απάντησε πριν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο ισοφαρίζοντας σε 1-1. Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Αντόνιο έκανε το 2-1 στο 51', αλλά και πάλι ο Ουίλιαν με φανταστική εκτέλεση φάουλ ισοφάρισε σε 2-2 στο 72'.

Άναψε... φωτιές η Έβερτον, 2-1 τη Λέστερ!

Είχε-δεν είχε, έβαλε κι άλλον υποψήφιο στο κόλπο για το Champions League η Λέστερ. Συνεχίζοντας τις κακές εμφανίσεις μετά τη διακοπή, η ομάδα του Μπρένταν Ρότζερς ηττήθηκε με 2-1 από την Έβερτον εκτός έδρας

Με τη συμπλήρωση των πρώτων 16 λεπτών τα «ζαχαρωτά» είχαν… πικράνει ήδη δυο φορές τους φιλοξενούμενους με γκολ του Ριτσάρλισον (10’) και πέναλτι του Σίγκουρντσον (16’).

Με τρία ματς συνεχίζεται η 32η αγωνιστική της Premier League. Τα αποτελέσματα ημιχρόνου είναι: Άρσεναλ – Νόργουιτς 2-0 (33’ Ομπαμεγιάνγκ, 37’ Τσάκα), Έβερτον – Λέστερ 2-0 (10’ Ριτσάρλισον, 16’ πέν. Σίγκουρντσον), Μπόρνμουθ-Νιουκάστλ 0-2 (5’ Γκέιλ, 30’ Λόνγκσταφ)

Παραμένουν στην Ιταλία Σάντσες και Σμόλινγκ

Την επέκταση των δανεισμών του Κρις Σμόλινγκ και του Αλέξις Σάντσες στις Ρόμα και Ίντερ, αντίστοιχα, ανακοίνωσε σήμερα η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

Οι «κόκκινοι διάβολοι» συμφώνησαν με τις δύο ιταλικές ομάδες, ώστε οι ποδοσφαιριστές να παραμείνουν σε αυτές μέχρι την ολοκλήρωση της σεζόν.

Επιβεβαίωσε τη μεταγραφή του Σανέ ο Γκουαρντιόλα

Τη μεταγραφή του Λιρόι Σανέ στην Μπάγερν Μονάχου επιβεβαίωσε ο Πεπ Γκουαρδιόλα, σε δηλώσεις του ενόψει του αυριανού ντέρμπι κόντρα στη Λίβερπουλ.

Ο Καταλανός τεχνικός ρωτήθηκε για τα ρεπορτάζ των τελευταίων ωρών και ευχήθηκε καλή συνέχεια στον Γερμανό εξτρέμ, αποθεώνοντας παράλληλα και την Μπάγερν Μονάχου από την οποία έχει περάσει.

Επιμένουν για Ατλέτικο και Σα στην Ισπανία - Σενάρια και για μπάσιμο αγγλικής ομάδας - Με τόσα τον δίνει ο Ολυμπιακός

Ο Ζοσέ Σα έχει γίνει ιδιαίτερα περιζήτητος και μία από τις ομάδες που απασχολεί είναι η Ατλέτικο Μαδρίτης.

Στην Ισπανία επιμένουν ότι ο γκολκίπερ του Ολυμπιακού αρέσει στους «ροχιμπλάνκος» κι ότι ο Ντιέγκο Σιμεόνε έχει ζητήσει την απόκτησή του.

Πάντως, άλλα δημοσιεύματα θέλουν και μία αγγλική ομάδα να έχει μπει γερά στο κόλπο για τον 27χρονο διεθνή Πορτογάλο τερματοφύλακα, η ρήτρα του οποίου φτάνει στα 13 εκατ. ευρώ.