Volley League: «Πέρασε» από τη Θεσσαλονίκη ο Παναθηναϊκός

Την πρώτη του νίκη του στα πλέι οφ της Volley League πέτυχε ο Παναθηναϊκός αφού επικράτησε με 3-2 σετ του ΠΑΟΚ στη Θεσσαλονίκη.

Ο Παναθηναϊκός είχε τρεις ήττες από Φοίνικα, Ολυμπιακό και ΠΑΟΚ, αλλά με τη νίκη του στην Πυλαία έφτασε στους 31 βαθμούς σε 18 αγώνες και είναι μόνος στην 3η θέση. Στην κορυφή με 46 βαθμούς είναι ο πρωταθλητής Ολυμπιακός και οριστικά στην  2η θέση ο Φοίνικας Σύρου με 38 βαθμούς.

Την ερχόμενη Δευτέρα ο Παναθηναϊκός υποδέχεται (20:00) τον Ολυμπιακό και στις 17:00 ο Φοίνικας τον ΠΑΟΚ στη Σύρο.

Στον τελικό του Κυπέλλου ο ΑΟ Θήρας απέκλεισε με 3-2 τον Παναθηναϊκό

Ήταν ένας συγκλονιστικός αγώνας που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον για περισσότερες από δύο ώρες. Οι δύο ομάδες πάλεψαν με όλες τους τις δυνάμεις προσφέροντας τρομερό θέαμα στους φίλους τους αθλήματος.

Ο ΑΟ Θήρας επιστρέφει σε τελικό κυπέλλου μετά το 2018 και θα έχει την ευκαιρία να κατακτήσει το πρώτο τρόπαιο στην ιστορία της.

Το προβάδισμα άλλαξε πολλές φορές χέρια στο ξεκίνημα του πρώτου σετ. Με επίθεση της Διώτη ο ΑΟ Θήρας προηγήθηκε με 8-10 με την ομάδα του Απόστολου Οικονόμου να ισοφαρίζει σε 12-12 και να προσπερνά με 14-12 με δύο σερί καλά μπλοκ από τη Σάντσεζ.

Κύπελλο βόλεϊ γυναικών: Ιστορική πρόκριση στον τελικό για τον ΠΑΟΚ

Στον τελικό του κυπέλλου βόλεϊ γυναικών προκρίθηκε για πρώτη φορά στην ιστορία του ο ΠΑΟΚ. Ο «Δικέφαλος του Βορρά» επικράτησε 3-1 σετ του Άρη και «σφράγισε» την πρόκριση.

Η ομάδα του Τάκη Φλώρου ήταν ανώτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και με εξαίρεση το δεύτερο σετ στο οποίο οι «κίτρινες» ήταν εξαιρετικές έφτασε εύκολα στη νίκη.

Ο ΠΑΟΚ είχε σε μεγάλη ημέρα τα δύο βασικά επιθετικά του... όπλα, τις Μερτέκη και Κούμπουρα, ενώ η Βεργίδου μοίρασε εξαιρετικά το παιχνίδι.

Τα σετ: 25-20, 13-25, 25-20, 25-11

Volley League: «Διπλό» για τον Φοίνικα κόντρα στον Ολυμπιακό

Ο Φοίνικας Σύρου επιβλήθηκε με 3-0 σετ του Ολυμπιακού, που αγωνίστηκε με πολλές αλλαγές, στο Ρέντη και δύσκολα θα χάσει τη δεύτερη θέση της Volley League.

Με το τρίποντο αυτό η ομάδα της Σύρου έφτασε τους 38 βαθμούς και μπορεί να εξασφαλίσει από σήμερα τη δεύτερη θέση αν ο Παναθηναϊκός, που τον απειλεί, χάσει βαθμό στο ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ στη Θεσσαλονίκη.

Βόλεϊ Γυναικών: Βγαίνει το ζευγάρι του τελικού Κυπέλλου

Παναθηναϊκός-Α.Ο. Θήρας και ΠΑΟΚ-Άρης είναι τα δύο (νοκ άουτ) ντέρμπι που θα αναδείξουν σήμερα το ζευγάρι του τελικού στο Κύπελλο Ελλάδος βόλεϊ γυναικών.

Παναθηναϊκός-Α.Ο. Θήρας (18:00)

Στο κλειστό του Αγίου Θωμά, ο Παναθηναϊκός θα αντιμετωπίσει τον Α.Ο. Θήρας.

Οι πράσινες επέστρεψαν στην τετράδα της διοργάνωσης μετά το 2017, ενώ η ομάδα της Σαντορίνης από το 2018 και μετά βρίσκεται σταθερά στους ημιτελικούς.

Ο αγώνας θα μεταδοθεί διαδικτυακά από το επίσημο κανάλι του Παναθηναϊκού στο youtube.

Volley League: Ντέρμπι τρίτης θέσης στο Παλατάκι μεταξύ ΠΑΟΚ και Παναθηναϊκού - Κόντρα στον Φοίνικα ο Ολυμπιακός με το μυαλό στο League Cup

Μετά τη μαθηματική κατάκτηση του πρωταθλήματος από τον Ολυμπιακό, το πρωτάθλημα της Volley League συνεχίζεται με την 4η αγωνιστική των πλέι οφ.

Στο πρώτο χρονικά ματς (17:00), ο Ολυμπιακός υποδέχεται τον Φοίνικα Σύρου με την ομάδα του Πειραιά να θέλει να επιστρέψει στις νίκες μετά την εκτός έδρας ήττα από τον ΠΑΟΚ.

Στη συνέχεια η προσοχή των πρωταθλητών θα στραφεί στον ημιτελικό με τον Φοίνικα Σύρου για το League Cup, το οποίο θα διεξαχθεί στη Βέροια το Σαββατοκύριακο 17-18/4.

Η συγγνώμη του Ρανγκέλ για το επεισόδιο με τον Μπράουν

Αρνητικός πρωταγωνιστής έγινε στο τέλος της χθεσινής αναμέτρησης κόντρα στον Φοίνικα Σύρου ο κεντρικός του Παναθηναϊκού, Λούκας Ρανγκέλ, καθώς έφτυσε τον Αντρέ Μπράουν, με αποτέλεσμα να προκληθεί σύρραξη ανάμεσα στους παίκτες των δύο ομάδων.

Σήμερα ο παίκτης του «τριφυλλιού» απολογήθηκε για τη συμπεριφορά του, υποστηρίζοντας πως οφείλεται στην αδρεναλίνη από τον αγώνα και πρόσθεσε ότι αυτό δεν είναι το πραγματικό του πρόσωπο.

Αναλυτικά το μήνυμά του στον λογαριασμό του στο Instagram:

Δημήτρης Καζάζης: «Ευχαριστώ τον Βαγγέλη Μαρινάκη για την στήριξη της ομάδας»

Μπορεί ο Δημήτρης Καζάζης το 2015 να έχασε ένα πρωτάθλημα στη Θεσσαλονίκη από τον ΠΑΟΚ, αλλά το 2021 επέστρεψε έχοντας εξασφαλίσει τον τίτλο πριν από τον αγώνα της Volley League με τον «Δικέφαλο του Βορρά».

Ο έμπειρος τεχνικός που οδήγησε μετά από ένα χρόνο απουσίας τον Ολυμπιακό στην κορυφή της Volley League δήλωσε μετά από τον αγώνα με τον ΠΑΟΚ στο «olympiacossfpgr»:

«Ξέραμε ότι είχαμε κατακτήσει το πρωτάθλημα και υπήρχε ένα πανηγυρικό κλίμα πριν από παιχνίδι εξαιτίας του οποίου προσπάθησα να κρατήσω σε εγρήγορση τα παιδιά.

Το πανόραμα της Volley League: Πρωταθλητής ο Ολυμπιακός!

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε με 3-2 σετ από τον ΠΑΟΚ για την τρίτη αγωνιστική των πλέι οφ, αλλά κατέκτησε το 30ο πρωτάθλημα της ιστορίας του στη Volley League.

Ο Παναθηναϊκός πήρε δύο σετ κόντρα στον Φοίνικα, στην ήττα του με 3-2 σετ δίνοντας και μαθηματικά τον τίτλο στους Πειραιώτες.

Το πανόραμα των πλέι οφ

1η αγωνιστική
Παναθηναϊκός Α.Ο. - Π.Α.Ο.Κ. 2-3 (25-17, 22-25, 18-25, 25-19, 14-16)
Α.Ο.Φοίνικας ΟΝΕΧ Σύρου - Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. 0-3 (19-25, 18-25, 19-25)

Ο ΠΑΟΚ έκοψε την... χαρά του Ολυμπιακού

Ο ΠΑΟΚ, παρά τη μαθηματική κατάκτηση του πρωταθλήματος από τον Ολυμπιακό, πάλεψε με όλες του τις δυνάμεις και πήρε τη νίκη με 3-2 σετ χάρη στην σούπερ εμφάνιση του Ντεν Ντρις που σημείωσε 36 πόντους.

Για την ομάδα της Θεσσαλονίκης μεγάλη εμφάνιση έκανε και ο Άγκανιτς με 16 πόντους. Οι γηπεδούχοι έδειξαν αντίδραση στα δύο τελευταία σετ παίρνοντας τη νίκη.

08/04/2021

Τα συγχαρητήρια του Βαγγέλη Μαρινάκη στην ομάδα βόλεϊ του Ολυμπιακού (ΦΩΤΟ)

Πρωταθλητής και μαθηματικά είναι από σήμερα ο Ολυμπιακός στη Volley League  και πανηγυρίζει τον 30ο τίτλο της ιστορίας του.

Ο μεγαλομέτοχος της ΠΑΕ Ολυμπιακός, Βαγγέλης Μαρινάκης συνεχάρη το τμήμα για την επιτυχία του, μέσω ανάρτησης στα social media.

«Συγχαρητήρια στην ανδρική ομάδα βόλεϊ του Συλλόγου μας, για την κατάκτηση του 30ου Πρωταθλήματος!

Συνεχίζουμε δυνατά!», έγραψε συγκεκριμένα ο διοικητικός ηγέτης του Ολυμπιακού.

Καζάζης: «Κατακτήσαμε δίκαια το πρωτάθλημα»

Για την κατάκτηση του πρωταθλήματος της Volley League από τον Ολυμπιακό μίλησε ο Δημήτρης Καζάζης πριν το παιχνίδι με τον ΠΑΟΚ. «Σήμερα ολοκληρώθηκε μία μεγάλη προσπάθεια που έγινε όλη τη χρονιά. Ήταν μία δύσκολη χρονιά λόγω του κορονοϊού. Είχαμε την πιο σταθερή απόδοση.

Ανδρεόπουλος: «Φανταστείτε τι πρωτάθλημα θα βλέπαμε με άλλο σύστημα»

Στη δυναμική που δείχνουν οι ομάδες παρά το γεγονός ότι το πρωτάθλημα έχει κριθεί αναφέρθηκε ο Δημήτρης Ανδρεόπουλος μετά την ήττα του Παναθηναϊκού από τον Φοίνικα Σύρου. «Είμαι ικανοποιημένος. Ήταν ένα σκληρό παιχνίδι. Στο τέλος παίχθηκε στην παράταση και το πήρε η Σύρος. Ήταν ένα καλό ματς. Είναι ένα πρωτάθλημα δύσκολο που έγινε ακόμη πιο δύσκολο με τις αναβολές και τις συνεχόμενες αγωνιστικές.

08/04/2021
ΒΙΝΤΕΟ: Επεισόδιο Ρανγκέλ με Μπράουν στο φινάλε του ματς Φοίνικας-Παναθηναϊκός

Απαράδεκτες εικόνες είχαμε στο φινάλε της αναμέτρησης του Φοίνικα Σύρου με τον Παναθηναϊκό. Οι Ρανγκέλ και Μπράουν είχαν ανοίξει διάλογο σε όλο τον αγώνα και στο τέλος παραλίγο να έρθουν στα χέρια.

Ο Βραζιλιάνος φέρεται να έφτυσε προς το μέρος του Καναδού και εκείνος σαν ταύρος σε υαλοπωλείο όρμησε προς τον παίκτη του Παναθηναϊκού. Τελικά με την παρέμβαση των ψυχραιμότερων οι δύο παίκτες οδηγήθηκαν προς τα αποδυτήρια και το επεισόδιο έληξε.

08/04/2021

Volley League: Οι πανηγυρισμοί για την κατάκτηση του πρωταθλήματος από τον Ολυμπιακό (ΦΩΤΟ)

Στα «ερυθρόλευκα» βάφτηκε το φετινό πρωτάθλημα στο βόλεϊ ανδρών, με τους παίκτες του Ολυμπιακού να πανηγυρίζουν την κατάκτηση του τίτλου στα αποδυτήρια του γηπέδου της Πυλαίας.

Οι Πειραιώτες πριν καν παραταχθούν στο τάραφλεξ για το παιχνίδι με τον ΠΑΟΚ, έμαθαν τα νέα από τη Σύρο και πανηγύρισαν την κατάκτηση του 30ου πρωταθλήματος στην ιστορία τους.

Οι «ερυθρόλευκοι» γιόρτασαν με την ψυχή τους την επιστροφή τους στον θρόνο του πρωταθλητή, με τον Ερασιτέχνη Ολυμπιακό να ανεβάζει στα social media τη σχετική φωτογραφία.

LIVE STREAMING-Volley League: ΠΑΟΚ-Ολυμπιακός 3-2 σετ (τελικό)

Ο ΠΑΟΚ πήρε το τάι μπρέικ και το ματς με 15-12.

Ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε σε 2-2, παίρνοντας το τέταρτο σετ με 27-25.

Ο Ολυμπιακός πήρε το τρίτο σετ με 25-17.

Ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε σε 1-1, παίρνοντας το δεύτερο σετ με 25-20.

Ο Ολυμπιακός πήρε το πρώτο σετ με 25-23.

Ξεκίνησε το παιχνίδι.

Ο  ΠΑΟΚ αντιμετωπίζει τον Ολυμπιακό για τα πλέι οφ της Volley League. Μετά το αποτέλεσμα του ματς Φοίνικας Σύρου-Παναθηναϊκός οι «ερυθρόλευκοι» κατέκτησαν και μαθηματικά τον τίτλο.

08/04/2021

Volley League: Νίκη στο τάι μπρέικ για τον Φοίνικα Σύρου που «βλέπει» την δεύτερη θέση

Ο Φοίνικας Σύρου ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι των πλέι οφ της Volley League με τον Παναθηναϊκό, τον οποίο νίκησε με 3-2 σετ. Οι «πράσινοι» προηγήθηκαν με 1-2 σετ, αλλά οι Συριανοί έκαναν την ανατροπή και απέκτησαν προβάδισμα για την κατάληψη της δεύτερης θέσης στη Volley League Ανδρών.

Το παιχνίδι είχε πολλές διακυμάνσεις, με τις δύο ομάδες να αλλάζουν διαρκώς πρόσωπα. Τελικά, εκείνοι που κατάφεραν να φτάσουν στη νίκη ήταν οι παίκτες του Γιούρισιτς, οι οποίοι ήταν πιο ψύχραιμοι στο τάι μπρέικ.

Τα σετ: 25-17, 21-25, 18-25, 25-18, 17-15

Volley League: Ο Ολυμπιακός πρωταθλητής Ελλάδας!

Την κατάκτηση του 30ου πρωταθλήματος Ελλάδος στο βόλεϊ ανδρών εξασφάλισε και μαθηματικά ο Ολυμπιακός.

Ο Ολυμπιακός δεν θα χρειαστεί να περιμένει τον αγώνα με τον ΠΑΟΚ που ξεκινάει σε λίγη ώρα για να πάρει τον βαθμό που ήθελε για να "κλειδώσει" τον τίτλο, γιατί απλά ο Παναθηναϊκός πήρε 2ο σετ (2-1) στη Σύρο κόντρα στον Φοίνικα, ο οποίος δεν έχει πλέον ούτε μαθηματικές ελπίδες για τίτλο.

Η ομάδα του Δημήτρη Καζάζη έχει 45 βαθμούς και 4 αγώνες ακόμη στο πρόγραμμα της, ενώ ο Φοίνικας Σύρου έχει 33 και μπορεί να φτάσει έως τους 44.