Πόλο: Αποκλεισμός για τη Βουλιαγμένη

Δεν τα κατάφερε η Βουλιαγμένη που ηττήθηκε με 11-9 από την Όρβισι, στο δεύτερο ημιτελικό του Euro Cup πόλο ανδρών και αποκλείστηκε με δυο ήττες.

Οι δυο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ μέχρι το ημίχρονο (5-5), με το προβάδισμα να εναλλάσσεται διαρκώς, με την Όρβοσι να δείχνει την ποιότητά της στο φινάλε και να ντουμπλάρει τις νίκες της κόντρα στην Βουλιαγμένη, παίρνοντας το εισιτήριο για τον τελικό.

Οκτάλεπτα: 3-3, 2-2, 3-4, 1-2

Α1 Πόλο Ανδρών: Μεγάλη νίκη για την ΑΕΚ

Την σημαντικότερη νίκη της έως τώρα στο πρωτάθλημα της Α1 πόλο ανδρών πέτυχε η νεοφώτιστη ΑΕΚ που επικράτησε με 10-7 του ΓΣ Περιστερίου.

Η ομάδα του Κωνσταντίνου Δάνδολου έπαιξε σπουδαία σ' όλο το παιχνίδι και πήρε από την αρχή διαφορά απέναντι στην ομάδα του κουμπάρου του, Κώστα Λούδη.

Τα οκτάλεπτα: 4-1, 1-3, 4-2, 1-1.

ΑΕΚ (Κωνσταντίνος Δάνδολος): Φλέγκας, Καζάζης 1, Σταμέλος, Κουτσιαλής, Βούκσεβιτς 2, Κουλιεράκης, Κουρλιάφτης 1, Γιαννουρής, Βλατάκης, Στελλάτος 2, Βέκκος 1, Μαυρωτάς 1, Κατσινούλας, Ζώρζος, Παπάκος 2.

Α1 Πόλο Γυναικών: Μεγάλο βήμα τετράδας για τον ΑΝΟΓ που «λύγισε» την ΑΕΚ

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ολοκλήρωσε τον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος της Α1 πόλο γυναικών η ομάδα της Γλυφάδας, επικρατώντας στο κολυμβητήριο της Ηλιούπολης της νεοφώτιστης ΑΕΚ με 11-6 στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής.

Με τη νίκη αυτή τα κορίτσια του Ορέστη Σαλάχα έκαναν ένα αποφασιστικό βήμα για την είσοδο στην πρώτη τετράδα και τη συμμετοχή στα πλέι οφ της διοργάνωσης.

Η Γλυφάδα διατήρησε από το πρώτο μέχρι και το τελευταίο λεπτό τον πλήρη έλεγχο του αγώνα και δεν κινδύνευσε.

Τα οκτάλεπτα: 1-3, 2-3, 2-2, 1-3.

Α1 Πόλο Ανδρών: Ισοπαλία για Χανιά και ΠΑΟΚ

Μετά από ένα αμφίρροπο παιχνίδι, Χανιά και ΠΑΟΚ αναδείχθηκαν ισόπαλοι  14-14 για την 11η αγωνιστική της Α1 πόλο ανδρών.

Στο πρώτο ημίχρονο, ο ΠΑΟΚ  ήταν εκείνος που μπήκε καλύτερα στην πισίνα, με τους παίκτες του Θοδωρή Χατζηθεοδώρου να παίρνουν νωρίς το προβάδισμα με 5-7. Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 6-7, ωστόσο οι «ασπρόμαυροι» επανέφεραν γρήγορα την διαφορά στα δύο τέρματα, με το δεύτερο οκτάλεπτο να «κλείνει» με τους φιλοξενούμενους μπροστά στο σκορ με 7-8.

09/04/2021
Α1 Πόλο Ανδρών: Σαρωτικός ο Ολυμπιακός κόντρα στον Υδραϊκό

Σαρωτικός ήταν ο Ολυμπιακός κόντρα στον Υδραϊκό στο εξ αναβολής ματς για την 6η αγωνιστική της Α1 πόλο ανδρών.

Οι ερυθρόλευκοι επιβλήθηκαν 18-9 των νησιωτών και «έπιασαν» στην κορυφή τη Βουλιαγμένη, η οποία όμως έχει δώσει ένα παιχνίδι λιγότερο.

Ο Ολυμπιακός ήταν καταιγιστικός από την αρχή και ως το ημίχρονο προηγήθηκε με σκορ 10-4, ενώ κατάφερε να εκτοξεύσει τη διαφορά στο φινάλε με το επιμέρους 6-3.

Οκτάλεπτα: 2-5, 2-5, 2-2, 3-6.

09/04/2021
Α1 Πόλο Γυναικών: Συνέτριψε τη Λάρισα ο Ολυμπιακός

Λίγες μόλις ώρες μετά το 26-5 επί του Νηρέα Χαλανδρίου για την 8η αγωνιστική της Α1 πόλο γυναικών, ο Ολυμπιακός συνέτριψε σήμερα με 25-3 τον ΝΟ Λάρισας στο κλειστό κολυμβητήριο του Πειραιά για την 9η αγωνιστική.

Η ομάδα της Λάρισας ήταν τυπικά γηπεδούχος, με τον Ολυμπιακό του Χάρη Παυλίδη να μην έχει κανένα πρόβλημα για να φτάσει στη νίκη, με τον κόουτς να μοιράζει τον χρόνο συμμετοχής και να δίνει ευκαιρίες σε όλα τα κορίτσια που είχε στη διάθεσή του.

09/04/2021

Α1 Πόλο Γυναικών: "Περίπατος" για τον Ολυμπιακό

Ο Ολυμπιακός «έπνιξε» με 26-5 τον Νηρέα Χαλανδρίου στο «Πέτρος Καπαγέροφ» για την όγδοη αγωνιστική της Α1 πόλο γυναικών. Έτσι διατήρησε το «απόλυτο» και την κορυφή της βαθμολογίας και έδειξε σε σταθερά καλή κατάσταση, ενόψει του ημιτελικού της Ευρωλίγκας με την Όρβοσι.

Από την πλευρά τους, οι φιλοξενούμενες παρέμειναν στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας.

Α1 Πόλο Γυναικών: Ισοπαλία για Πανιώνιο και ΑΕΚ

Πανιώνιος και ΑΕΚ αναδείχθηκαν ισόπαλες 8-8 στη Νέα Σμύρνη στο πλαίσιο της όγδοης αγωνιστικής της Α1 πόλο γυναικών και παρέμειναν στις μεσαίες θέσεις της βαθμολογίας.

Ο αγώνας κρίθηκε με ένα γκολ που σημείωσε στα 47’’ πριν τη λήξη η Πουστινίκοβα για τις «κυανέρυθρες». Οι δύο ομάδες ήταν από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό ισοδύναμες και έπαιρναν εναλλάξ το προβάδισμα στο σκορ.

Α1 Πόλο Γυναικών: Έβδομη νίκη με νεανική σύνθεση για τη Βουλιαγμένη

Η Βουλιαγμένη επικράτησε με 17-8 της Λάρισας, σ' ένα παιχνίδι που πραγματοποιήθηκε στο κολυμβητήριο του Λαιμού στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της Α1 πόλο γυναικών.

Τα κορίτσια της Αντιόπης Μελιδώνη ήταν κυρίαρχα στη συνάντηση και επέβαλαν την ανωτερότητά τους από το πρώτο λεπτό του παιχνιδιού, φτάνοντας έτσι στην 7η νίκη τους στο πρωτάθλημα. Η προπονήτρια του ΝΟΒ είχε τη ευκαιρία να δώσει χρόνο στις νεότερες παίκτριες.

Α1 Πόλο Γυναικών: Έκαμψε δύσκολα την αντίσταση της ΝΕ Πατρών ο ΑΝΟ Γλυφάδας

Ένα σπουδαίο και ανταγωνιστικό παιχνίδι έγινε το μεσημέρι της Πέμπτης στο κολυμβητήριο της Βουλιαγμένης ανάμεσα στον ΑΝΟ Γλυφάδας και τη ΝΕ Πατρών για την 8η αγωνιστική της Α1 πόλο γυναικών.

Ο ΑΝΟΓ επικράτησε με 13-11 και με 15 βαθμούς διατηρήθηκε στις θέσεις που οδηγούν στα πλέι οφ του πρωταθλήματος. Αντίθετα, η ομάδα της Πάτρας περιορίζεται στην προτελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα με 3 βαθμούς.

Τα οκτάλεπτα: 5-3, 3-4, 3-1, 2-3.

ΠΟΛΟ: Πέρασε από το Περιστέρι και ανέβηκε 2ος ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός έστω και δύσκολα (9-5) πέρασε σ' αγώνα της 10ης ημέρας της Α1 Ανδρών πόλο από την έδρα του ΓΣ Περιστερίου και ανέβηκε στη 2η θέση.

Η ομάδα του Θόδωρου Βλάχου έχει πλέον 24β (9 αγώνες) και μαζί του με 24β είναι ο Απόλλων που έχει όμως έναν αγώνα παραπάνω από τον Ολυμπιακό και έχει ηττηθεί στο μεταξύ τους παιχνίδι.

Ο ΓΣ Περιστερίου του Κώστα Λούδη έμεινε στους 22β και θέλει μια νίκη στους 3 αγώνες που απομένουν για να κλείσει θέση στην τετράδα. Στην 1η θέση είναι η Βουλιαγμένη με 27β η οποία έχει και εξ' αναβολής παιχνίδι με τον Πανιώνιο.

Α1 Πόλο Ανδρών: «Έπνιξε» την ΑΕΚ η Γλυφάδα, εύκολα τον Πανιώνιο ο Υδραϊκός

Παίζοντας εξαιρετική άμυνα, ο ΑΝΟΓ δεν άφησε κανένα περιθώριο στην ΑΕΚ και επικράτησε με 12-3 για την 10η αγωνιστική της Α1 Πόλο. Εύκολη δουλειά είχε και ο Υδραϊκός απέναντι στον Πανιώνιο, καθώς επιβλήθηκε της ομάδας από τη Νέα Σμύρνη με 13-5.

ΑΝΟΓ-ΑΕΚ 12-3

Με «όπλο» την εξαιρετική άμυνά της, η Γλυφάδα επέστρεψε στις νίκες. Μετά από τρεις διαδοχικές ήττες, ο ΑΝΟΓ επιβλήθηκε 12-3 της ΑΕΚ στο Λαιμό και την ξεπέρασε στην κατάταξη, πιάνοντας τα Χανιά στη 10η θέση της βαθμολογίας.

ΥΔΡΑΪΚΟΣ-ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 13-5

Στη Νόβι Μπέογκραντ ο Βλαχόπουλος, είπε «όχι» στον Ολυμπιακό

Δεν θα επιστρέψει τελικά στη χώρα μας για λογαριασμό του Ολυμπιακού ο Άγγελος Βλαχόπουλος που θα συνεχίσει την καριέρα του στη Σερβία και συγκεκριμένα στη Νόβι Μπέογκραντ.

Η Νόβι Μπέογκραντ πρόσφερε στον Έλληνα διεθνή ένα πολύ μεγάλο συμβόλαιο που ήταν δύσκολο να αρνηθεί. Κάπως έτσι απέρριψε  την προοπτική επιστροφής στα πάτρια εδάφη.

Η Νόβι Μπέογκραντ που θα διοργανώσει τα δύο επόμενα final eight του Τσάμπιονς Λιγκ στο πόλο στοχεύει να χτίσει μία ομάδα που θα χτυπήσει τον τίτλο. Ο Βλάντιμιρ Βουγιασίνοβιτς σκοπεύει να φτιάξει μία ομάδα με πανίσχυρο ρόστερ.

Α1 Πόλο Ανδρών: «Περίπατος» για τη Βουλιαγμένη πριν την Όρβοσι

Την ένατη νίκη της σε ισάριθμα παιχνίδια στην Α1 πόλο Ανδρών πέτυχε η Βουλιαγμένη.

Η ομάδα του Χρβόγιε Κόλιανιν συνέτριψε με 13-1 την Χίο εκτός έδρας και πλέον στρέφει το ενδιαφέρον της στον επαναληπτικό ημιτελικό του Euro Cup με την Όρβοσι.

Τα οκτάλεπτα: 0-5, 1-3, 0-3, 0-2.

Χίος (Γιώργος Ντόσκας): Χόλαντ, Μιμίδης, Αμπαζής, Γδύσης, Παππάς, Σφηκάκης 1, Κανδιόγλου, Μόκκας, Μαρουλάς, Φραγκιαδούλης, Καλαργυρός, Καρακούρος, Καρακούρος Μ., Γκίλλας.

ΠΟΛΟ - Ολυμπιακοί Αγώνες: Αναβλήθηκε το test-event

Οι διοργανωτές των Ολυμπιακών Αγώνων του Τόκιο ανακοίνωσαν ότι αναβλήθηκε η δοκιμαστική διοργάνωση υδατοσφαίρισης (test event) που είχε προγραμματιστεί γι' αυτό το Σαββατοκύριακο (10-11/4), λόγω της πανδημίας COVID-19.

Οι διοργανωτές αναζητούν μια κατάλληλη ημερομηνία τον Μάιο ή τον Ιούνιο για να πραγματοποιηθεί η δοκιμαστική διοργάνωση του αθλήματος, όπως ανέφερε η οργανωτική επιτροπή «Τόκιο 2020» σε σχετική ανακοίνωση.

ΠΟΛΟ: Νίκες για τα φαβορί στις γυναίκες - Αποτελέσματα, βαθμολογία

Με νίκες των φαβορί συνεχίστηκε σήμερα (4/4) το πρωτάθλημα της Α΄ εθνικής κατηγορίας γυναικών στην υδατοσφαίριση.

Ο Εθνικός επιβλήθηκε 16-10 της ΝΕ Πατρών στον Πειραιά και προσωρινά έπιασε στην κορυφή της κατάταξης τον Ολυμπιακό (έχοντας ένα παιχνίδι περισσότερο), ενώ η Γλυφάδα πέρασε νικηφόρα από τη Νέα Σμύρνη (9-4 τον Πανιώνιο) και ανέβηκε στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας. Στο ντέρμπι των ουραγών, η Λάρισα πέτυχε την πρώτη νίκη της με 14-5 επί του Ρεθύμνου, που παραμένει χωρίς βαθμό.

Συνοπτικά τα αποτελέσματα της 7ης αγωνιστικής:

Α1 Πόλο Γυναικών: Εύκολη νίκη για τον Εθνικό

Άνετη νίκη με 14-9 επί του Ρεθύμνου πήρε ο Εθνικός, για την όγδοη αγωνιστική της Α1 πόλο γυναικών. Το ματς έγινε στον Πειραιά μετά από αίτημα του Ρεθύμνου

Η ομάδα του Κώστα Φιτσανάκη ήταν ασταμάτητη και πήρε άνετα τη νίκη απέναντι στον ουραγό της βαθμολογίας. Ήδη από το πρώτο οκτάλεπτο είχε προβάδισμα στο σκορ με 6-1, ενώ το Ρέθυμνο μάζεψε τη διαφορά σε 8-4 στο ημίχρονο.

Η... ψαλίδα άνοιξε στα πέντε τέρματα (13-8) στην τρίτη περίοδο και διατηρήθηκε ως το τελικό 14-9.

Τα οκτάλεπτα: 1-6, 3-2, 4-5, 1-1.

Α1 Πόλο Ανδρών: «Διπλό» με ανατροπή για τον Υδραϊκό

Στις νίκες επέστρεψε ο Υδραϊκός, επικρατώντας με 9-8 των Χανίων εκτός έδρας, για την ένατη αγωνιστική της Α1 πόλο ανδρών.

Η ομάδα του Μάκη Βολτυράκη πανηγύρισε σπουδαία ανατροπή και έμεινε... ζωντανή στη μάχη των πλέι οφ. Οι Χανιώτες προηγήθηκαν με 4-2 στο ημίχρονο, αλλά στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά με 6-4. Οι γηπεδούχοι με νέα αντεπίθεση ισοφάρισαν σε 7-7, όμως και πάλι οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά με 9-7. Ο Μαζοκοπάκης απλά μείωσε σε 9-8.