Γκάρι Ροντρίγκες: «Γι' αυτό δεν πήγα στον Ολυμπιακό»

Ο Γκάρι Ροντρίγκες φιλοξενήθηκε σε ραδιοφωνικό σταθμό της Θεσσαλονίκης και μίλησε για τις επαφές που είχε για την μεταγραφή του στον Ολυμπιακό, την μετακίνηση του Δημήτρη Πέλκα στην Φενέρμπαχτσε, αλλά και την επιστροφή του στην Αλ Ιτιχάντ.

Ο έμπειρος μεσοεπιθετικός σημείωσε ότι είχε επαφές με τους ανθρώπους του Ολυμπιακού, αποκαλύπτοντας ότι μίλησε με τον Πέντρο Μαρτίνς, αλλά η μετακίνησή του στους «ερυθρόλευκους» δεν προχώρησε, γιατί επέστρεψε στην Αλ Ιτιχάντ.

Αναλυτικά τα όσα δήλωσε:

20/10/2020
ΒΙΝΤΕΟ - Ρεκόρ Γκίνες: 74χρονος με 6 εγγόνια ο γηραιότερος ποδοσφαιριστής!

Κάτοχος ρεκόρ Γκίνες για τον γηραιότερο επαγγελματία ποδοσφαιριστή έγινε ο Εζελντίν Μπαχαντέρ.

Ο 74χρονος Αιγύπτιος αγωνίστηκε το Σάββατο στην τρίτη κατηγορία της πατρίδας του και έγραψε ιστορία, ξεπερνώντας την επίδοση ενός Ιρακινού που είναι μόλις λίγους μήνες νεότερος.

Η ομάδα του, ονόματι… 6η Οκτωβρίου, έχασε μεν με 3-2 από την Ελ Αγιάτ και ο ίδιος έχασε πέναλτι, αλλά τα τέσσερα παιδιά και τα έξι εγγόνια του τον καμάρωσαν από τις κερκίδες να κάνει το απίθανο ρεκόρ.

20/10/2020
Πλουσιοπάροχο συμβόλαιο σε Έλληνα άσο του ΠΑΟΚ από ομάδα της αραβικής χερσονήσου!

Πολύ καλή πρόταση από ομάδα της αραβικής χερσονήσου έχει στα χέρια του ο τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ, Αλέξανδρος Πασχαλάκης!

Το μεταγραφικό παζάρι στο Κατάρ είναι ανοιχτό ως τις 25 Οκτωβρίου και στη Σαουδική Αραβία έως τις 6 Νοεμβρίου με ενδεχόμενο παράτασης ως τις 12 Νοεμβρίου.

Οι πληροφορίες αναφέρουν ότι στον Πασχαλάκη προσφέρεται ένα πλουσιοπάροχο συμβόλαιο, χωρίς να είναι ξεκάθαρο αν δίνονται χρήματα και πόσα στον ΠΑΟΚ.

20/10/2020
Επίσημο: Στη Ντιναμό Ζάγκρεμπ ο Μίσιτς - Οι όροι της συμφωνίας με τη Σπόρτινγκ! (ΦΩΤΟ)

Το κεφάλαιο του Γιόσιπ Μίσιτς έκλεισε για τον ΠΑΟΚ.

Ο περσινός MVP του Δικεφάλου του Βορρά αποχώρησε από την Τούμπα για να επιστρέψει στην πατρίδα του μέσω Πορτογαλίας!

Τα ξημερώματα της Τρίτης η Ντιναμό Ζάγκρεμπ ανακοίνωσε τη συμφωνία που αφορά δανεισμό από τη Σπόρτινγκ Λισαβόνας στην κροατική ομάδα μέχρι το καλοκαίρι.

Στην περίπτωση που θέλει η Ντιναμό να τον αποκτήσει, τότε θα πρέπει να βγάλει από τα ταμεία της 2 εκατομμύρια ευρώ, όσο είναι και το ύψος της οψιόν αγοράς.

20/10/2020
«Σφήνα» της Ντιναμό Ζάγκρεμπ για τον Μίσιτς βλέπουν και οι Πορτογάλοι

Οι Πορτογάλοι δίνουν τη δική τους συνέχεια, στο θέμα του Γιόζιπ Μίσιτς και του ενδιαφέροντος της Ντιναμό Ζάγκρεμπ για το δανεισμό του από τη Σπόρτινγκ Λισσαβόνας ως το τέλος της σεζόν.

Η εφημερίδα «O’ Jogo» στο δικό της ρεπορτάζ, αναφέρει ότι μπορεί ο ΠΑΟΚ με τη Σπόρτινγκ να είχαν προφορική συμφωνία για το δανεισμό του Κροάτη από τον προσεχή Ιανουάριο, αλλά η Ντιναμό έχει μπει «σφήνα».

Σύμφωνα με το συντάκτη, η Σπόρτινγκ είναι σε διαπραγματεύσεις με την κροατική ομάδα, για το δανεισμό του Μίσιτς μέχρι το καλοκαίρι του 2021, με οψιόν αγοράς από την Ντιναμό.

20/10/2020
«Στην Ντιναμό Ζάγκρεμπ ο Μίσιτς»

Στην Κροατία και συγκεκριμένα στην Ντιναμό Ζάγκρεμπ θα συνεχίσει την καριέρα του ο Γιόζιπ Μίσιτς σύμφωνα με ΜΜΕ της χώρας, τα οποία αναφέρουν ότι θα αγωνιστεί ως δανεικός από την Σπόρτινγκ Λισαβόνας.

Μάλιστα, μετά την αποκάλυψη πως η Ντιναμό Ζάγκρεμπ βρέθηκε μια «ανάσα» από την απόκτησή του, φάνηκε πως το μεσημέρι η διαφαινόμενη συμφωνία της Ντιναμό με την Σπόρτινγκ «χάλασε» καθώς οι Πορτογάλοι προέβαλαν υψηλότερες οικονομικές απαιτήσεις.

19/10/2020
Ενθουσιασμένος ο Πέλκας - Τι δήλωσε για το ιδανικό ξεκίνημα με την Φενέρ

Ο Δημήτρης Πέλκας εμφανίστηκε ικανοποιημένος με το ντεμπούτο του στη Φενέρμπαχτσε, το οποίο συνδυάστηκε με γκολ. Ο Έλληνας μεσοεπιθετικός δήλωσε πως θέλει να βοηθήσει τη νέα του ομάδα, ώστε να πετύχει τους στόχους της, ενώ παράλληλα συμπλήρωσε πως θα δίνει το 100% είτε αγωνίζεται ως επιτελικός μέσος, είτε ως πλάγιος μεσοεπιθετικός.

19/10/2020
BINTEO - Συμπαίκτης Πέλκα στην Φενερμπαχτσέ: «Δεν θυμόμουν το όνομά του!»

Ο Δημήτρης Πέλκας σκόραρε στο ντεμπούτο του με τη Φενέρμπαχτσε, ξεκινώντας ιδανικά την πορεία του με τη φανέλα της τουρκικής ομάδας.

Ο συμπαίκτης του Έλληνα άσου στη Φενερμπαχτσέ, Οζάν Τουφάν έκανε μία από τις πιο… περίεργες δηλώσεις μετά από αγώνα αναφερόμενος στον 26χρονο άσο.

«Σε κάποιο σημείο του αγώνα, συνέβη κάτι πολύ ιδιαίτερο. Ξέχασα το όνομα του Πέλκα. Τον αποκάλεσα «Έλληνα». Ο Κανέρ το άκουσε και άρχισε να γελάει κατά τη διάρκεια του αγώνα και η συγκέντρωση μας, είχε χαθεί λίγο σε εκείνο το σημείο» παραδέχθηκε ο Τουφάν…

19/10/2020
Πέλκας: « Είμαι χαρούμενος που σκόραρα στο ντεμπούτο μου»

Το ντεμπούτο του Δημήτρη Πέλκα με τη Φενέρμπαχτσε, συνοδεύτηκε από το πρώτο του γκολ, με τη φανέλα της τουρκικής ομάδας, με τον 26χρονο μέσο να δηλώνει χαρούμενος για την απόδοσή του.

«Είμαι χαρούμενος που στο ντεμπούτο μου με τη φανέλα της Φενέρμπαχτσε σκόραρα, αλλά το πιο σημαντικό ότι η ομάδα κέρδισε. Συνεχίζουμε τη δουλειά για να πετύχουμε τους στόχους μας», δήλωσε ο Δημήτρης Πέλκας.

18/10/2020
«Τελειώνει ο Ουζουνίδης από τον ΑΠΟΕΛ»

Ο ΑΠΟΕΛ γνώρισε την ήττα από την Πάφο με 1-0 με πέναλτι, το οποίο έκανε ο πρώην «πράσινος» Ανουάρ. Η ήττα αυτή, όπως αναφέρουν τα κυπριακά ΜΜΕ, θα έχει ως αποτέλεσμα να αποτελέσει παρελθόν ο Μαρίνος Ουζουνίδης.

Μετά το τέλος του αγώνα μάλιστα ο Μαρίνος Ουζουνίδης ανέφερε:

18/10/2020
Η Αϊντχόφεν «καθάρισε» σε ένα ημίχρονο την Τσβόλε και ανέβηκε στην κορυφή της Eredivisie

Ένα ημίχρονο χρειάστηκε η Αϊντχόφεν για να κάμψει την αντίσταση της Τσβόλε, με την αντίπαλο του ΠΑΟΚ στον 5ο όμιλο του Europa League, να φτάνει σε μια άνετη εκτός έδρας νίκη με 3-0, σκαρφαλώνοντας  έτσι στην κορυφή του ολλανδικού πρωταθλήματος.

Ο Ρότζερ Σμιντ παρέταξε την PSV με σύστημα 4-4-2 δίνοντας φανέλα βασικού στον νέο αστέρα των Ολλανδών, Μάριο Γκέτσε, που χρειάστηκε μόλις εννιά λεπτά για να πετύχει το πρώτο του γκολ με την Αϊντχόφεν.

18/10/2020
ΒΙΝΤΕΟ: Σκόραρε στο ντεμπούτο του ο Πέλκας!

Με τον καλύτερο τρόπο συνδύασε το ντεμπούτο του ο Δημήτρης Πέλκας στη Φενέρμπαχτσε.

Ο πρώην αρχηγός του ΠΑΟΚ αγωνίστηκε ως βασικός στο εκτός έδρας ματς της ομάδας του με την Γκέζτεπε και σκόραρε στο 51’, διαμόρφωνοντας το 3-1 υπέρ της ομάδας του με κεφαλιά. Η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στα δίχτυα του Εγκριμπαγιάτ.

18/10/2020
Βασικός με την Φενέρμπαχτσε ο Πέλκας! (ΦΩΤΟ)

Λίγες ημέρες μετά τη μεταγραφή του στο πρωτάθλημα της Τουρκίας, ο Δημήτρης Πέλκας αναμένεται να πάρει μια πρώτη... γεύση καθώς βρίσκεται στην αρχική ενδεκάδα της Φενέρμπαχτσε για το ματς κόντρα στη Γκεζτέπε.

Η επιλογή για τον Ερόλ Μπουλούτ ήταν μάλλον εύκολη δεδομένου πως ο Πέλκας είχε παιχνίδια στα πόδια του και είχε καταγράψει ήδη συμμετοχές με τον ΠΑΟΚ τη φετινή σεζόν.

18/10/2020
ΒΙΝΤΕΟ: Μεγάλη γκέλα για τη Φέγενορντ

Η Φέγενορντ διατήρησε το αήττητό της, αλλά το 1-1 με την ουραγό Σπάρτα Ρότερνταμ μέσα στο "Ντε Κάιπ" λογίζεται και ως ήττα για την ομάδα του Ρότερνταμ, η οποία έχασε την ευκαιρία να βρεθεί μόνη πρώτη στη βαθμολογία της Eredivisie μετά από 5 αγωνιστικές.

Το ματς

Χρειάστηκε να φτάσει το 39ο λεπτό για να καταγράψει η Φέγενορντ την πρώτη καλή ευκαιρία της στο ματς, όταν ο Μπερχάους εκτέλεσε φάουλ και η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

18/10/2020
Καρβαλιάλ μετά τη νίκη της Μπράγκα: «Η καλύτερη εμφάνισή μας στο πρωτάθλημα»

Ο Κάρλος Καρβαλιάλ, προπονητής της Μπράγκα, προσεχούς αντιπάλου της ΑΕΚ στους ομίλους του Europa League (22/10, 22:00), ήταν ικανοποιημένος με την απόδοση της ομάδας του στη χθεσινή επικράτηση (2-1) επί της Νασιονάλ, αλλά όχι με το εύρος της νίκης, λαμβάνοντας υπόψη τις ευκαιρίες που δημιούργησε η Μπράγκα.

18/10/2020
ΒΙΝΤΕΟ - Λας Πάλμας - Αλμερία 2-0: Απίθανο γκολ από Αραούχο

Φοβερός Αραούχο στον αγώνα της Λας Πάλμας με την Αλμερία σκοράροντας δύο γκολ. Ο Αργεντινός επιθετικός κατάφερε να πετύχει το γκολ της αγωνιστικής στην Segunda División διαμορφώνοντας το τελικό 2-0 για τους γηπεδούχους. Ο πρώην ποδοσφαιριστής της ΑΕΚ μπήκε από δεξιά στην περιοχή και με ένα άπιαστο σουτ δεν άφησε το παραμικρό περιθώριο αντίδρασης στον αντίπαλο τερματοφύλακα.

18/10/2020
Γκολ ο Γιακουμάκης και βαθμό η Φένλο

«Φωτιά» έχει πάρει το ολλανδικό πρωτάθλημα με τις ισορροπίες στο βαθμολογικό πίνακα να αλλάζουν εβδομάδα με την εβδομάδα.

Στο πρώτο σκέλος της 5ης αγωνιστικής, η Τβέντε «πάτησε» (έστω και με αγώνα περισσότερο) στην κορυφή της βαθμολογίας μετά το σπουδαίο «διπλό» με 3-0 που πήρε στην έδρα της Βίλεμ. Με τους γηπεδούχους αγωνίστηκε και στα 90 λεπτά ο Βαγγέλης Παυλίδης χωρίς να βρει δίχτυα, ενώ για τους νικητές ο Λάζαρος Λάμπρου μπήκε αλλαγή στο 66ο λεπτό.

18/10/2020
Νίκη για την Μπράγκα πριν από την ΑΕΚ

Την δεύτερη συνεχόμενη νίκη της στο πορτογαλικό πρωτάθλημα πέτυχε η Μπράγκα. Η αντίπαλος της ΑΕΚ στην πρεμιέρα του Europa League «καθάρισε» από το πρώτο ημίχρονο την Νασιονάλ Μαδέιρα (2-1) και έκανε και οικονομία δυνάμεων ενόψει της αναμέτρησης της ερχόμενης Πέμπτης.

Η Μπράγκα πέτυχε δύο καταπληκτικά γκολ με τον Φρανσέρζιο (28’) και τον Ιούρι Μεδέιρος (42’), βάζοντας από νωρίς τις… βάσεις για τη νίκη . Η απόδοση της ομάδας του Κάρλος Καρβαλιάλ έπεσε στο δεύτερο ημίχρονο, με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν στο τελικό 2-1 με τον Νούνο Μπόρζες (86’).

17/10/2020
Η Ρέιντζερς έκλεισε το... σπίτι της Σέλτικ (2-0)

Η Ρέιντζερς είναι εδώ! Η ομάδα του Στίβεν Τζέραρντ με σπουδαία εμφάνιση και πετύχε σπουδαία εκτός έδρας νίκη με 2-0 στο ντέρμπι επί της Σέλτικ. Έτσι βρέθηκε στο +4 από την μεγάλη αντίπαλό της, στην κορυφή της βαθμολογίας έχοντας βέβαια και ματς παραπάνω.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους νικητές ήταν ο Γκόλντσον που πέτυχε και τα δύο γκολ της ομάδας του. Αρχικά στο 9′ ο Ταβερνιέ εκτέλεσε ένα φάουλ και ο αμυντικός της Ρέιντζερς με κεφαλιά νίκησε τον Μπάρκα για το 1-0.

17/10/2020
ΒΙΝΤΕΟ: «Συζητά με Ζενίτ για Ντριούσι ο Ολυμπιακός ενόψει Γενάρη»

Μπροστά τα πλάνα του για τη μεταγραφική περίοδο του Ιανουαρίου έχει αρχίσει να βάζει ο Ολυμπιακός.

Οι Πειραιώτες, εκτός από την περίπτωση του Ματέους Ρέις, εξετάζουν κι άλλες περιπτώσεις παικτών.

Μία εξ αυτών είναι κι αυτή του Σεμπάστιαν Ντριούσι.

Ο Αργεντινός άσος, ο οποίος αγωνίζεται στη Ζενίτ, καλύπτει τη θέση του επιθετικού.

Δημοσιεύματα από την Τουρκία, λοιπόν, θέλουν τον Ολυμπιακό να βρίσκεται σε συζητήσεις με την ομάδα της Αγίας Πετρούπολης για την απόκτησή του.