Ligue 1: «Τεσσάρα» για την Παρί Σεν Ζερμέν πριν την Μπάγερν

Η Παρί Σεν Ζερμέν είχε ένα εύκολο απόγευμα κόντρα στην Στρασμπούρ, την οποία συνέτριψε με 4-1 εκτός έδρας και στρέφει το βλέμμα της στη ρεβάνς με την Μπάγερν.

Η ομάδα του Μαουρίτσιο Ποτσετίνο κατάφερε να «κλειδώσει» το τρίποντο από το πρώτο ημίχρονο. Ο Εμπαπέ άνοιξε τον «χορό» των γκολ στο 16′ και στη συνέχεια η Παρί Σεν Ζερμέν πέτυχε δύο ακόμη γκολ με τους Σαράμπια (27′) και Κεν (45′).

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Σαχί μείωσε σε 1-3 για τους γηπεδούχους (63′), όμως στο 79’  ο Παρέδες  διαμόρφωσε το τελικό 1-4.

10/04/2021
«Οδεύει στη Ρεάλ ο Εμπαμπέ, θέλει να τον αντικαταστήσει με τον Ρονάλντο η Παρί»

Διάφορα σενάρια κυκλοφορούν εδώ και καιρό για το μέλλον του Ρονάλντο, του Εμπαπέ, αλλά και του Χάαλαντ.

Όπως αναφέρει σήμερα η «Tuttosport», η Παρί Σεν Ζερμέν θέλει να εντάξει στο δυναμικό της τον Κριστιάνο, σε περίπτωση που αποχωρήσει ο Εμπαπέ.

Ο τελευταίος φαίνεται να είναι κοντά, μάλιστα, στο να συνεχίσει την καριέρα του στη Ρεάλ Μαδρίτης.

10/04/2021
ΒΙΝΤΕΟ: «Διπλό» τίτλου για τη Λιλ

Η Λιλ επικράτησε με 2-0 της Μετς εκτός έδρας και ξέφυγε με έξι βαθμούς από την Παρί Σεν Ζερμέν στη μάχη του τίτλου της Ligue 1.

Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που βρέθηκαν πρώτοι κοντά στο γκολ, όταν κέρδισαν πέναλτι στο 17ο λεπτό. O Ισέκα δεν κατάφερε να σκοράρει και έτσι παρέμεινε το 0-0. Στο δεύτερο ημίχρονο η Λιλ ανέβασε την απόδοση της και προηγήθηκε στο 60ο λεπτό με τον Γιλμάζ. Η Μετς προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά δεν τα κατάφερε, με τον Τσελίκ να «σφραγίζει» την νίκη για τη Λιλ στο 89ο λεπτό.

10/04/2021
Η θέση του Παναθηναϊκού για Λαντρέ

Δημοσιεύματα από χθες έκαναν λόγο για ενδιαφέρον, αλλά και επαφή του Πιέρ Ντρεοσί με τον Λοΐκ Λαντρέ.

Κάτι τέτοιο ουδεμία σχέση έχει με την πραγματικότητα, αφού η ΠΑΕ Παναθηναϊκός διέψευσε όλα τα σενάρια που κυκλοφόρησαν τις τελευταίες ώρες και ανέφερε χαρακτηριστικά για τον 29χρονο Γάλλο στόπερ της Νιμ: «Ο παίκτης δεν έχει απασχολήσει τον Ντρεοσί και δεν βρίσκεται σε καμία λίστα».

09/04/2021
«Καμπάνα» δύο αγωνιστικών στον Νεϊμάρ

Το επεισόδιο που είχε ο Νεϊμάρ με τον Ντιαλό, στο παιχνίδι Παρί Σεν Ζερμέν – Λιλ, δεν είχε μόνο ως συνέπεια την αποβολή του από τον διαιτητή.

Η πειθαρχική επιτροπή της Ligue 1 αποφάσισε να τιμωρήσει τον Βραζιλιάνο σούπερ σταρ, επιβάλλοντας του αποκλεισμό δύο αγωνιστικών για το συγκεκριμένο περιστατικό.

Έτσι λοιπόν, ο εξτρέμ των πρωταθλητών Γαλλίας, θα απουσιάσει από τον αγώνα του ερχόμενου Σαββάτου με το Στρασβούργο, καθώς και από την αναμέτρηση με την Σεντ Ετιέν την άλλη εβδομάδα.

08/04/2021
Μήνυμα Νιάς στη Λιλ για παραμονή στον Παναθηναϊκό

Ο Σεχ Νιάς έχει γίνει βασικός κι αναντικατάστατος στη μεσαία γραμμή του Παναθηναϊκού, δίνοντας σημαντικές λύσεις στους πράσινους σε μία περίοδο που παίζουν διαρκώς με απουσίες στο κέντρο τους.

Ως γνωστόν, ο 21χρονος άσος αγωνίζεται ως δανεικός από τη Λιλ, αποτελώντας μάλιστα ένα πολύ σημαντικό πρότζεκτ της γαλλικής ομάδας.

Σύμφωνα με πληροφορίες, πάντως, ο Νιάς σκέφτεται πλέον σοβαρά την παραμονή του στην Αθήνα για έναν ακόμα χρόνο, ιδίως αν ο προπονητής των «λιλουά», Κριστόφ Γκαλτιέ, δεν τον υπολογίζει στα πλάνα του.

06/04/2021
Ενδιαφέρον από Γαλλία για Αλεξανδρόπουλο - Ραντεβού με Παναθηναϊκό

Ο Σωτήρης Αλεξανδρόπουλος αποτελεί έναν από τους καλύτερους παίκτες του Παναθηναϊκού τη φετινή σεζόν, πραγματοποιώντας μερικές σπουδαίες εμφανίσεις που του άνοιξαν και την πόρτα για την πρώτη του κλήση και συμμετοχή και στην εθνική ομάδα.

Οι πράσινοι πιστεύουν πολύ στο ταλέντο του Έλληνα μέσου και σκοπεύουν να του ανανεώσουν το συμβόλαιο άμεσα για να μην την... πατήσουν, όπως συνέβη και στην περίπτωση του Γιώργου Βαγιαννίδη.

06/04/2021
Ο Μανωλάς, ο Καμαρά και οι πιο ακριβοί παίκτες του πλανήτη

Οι ξεχωριστές πρωτιές των Κώστα Μανωλά και Μαντί Καμαρά σύμφωνα με το transfermarkt. Ποιος είναι ο ακριβότερος παίκτης του κόσμου.

Δείτε στις παρακάτω λίστες τους Έλληνες ποδοσφαιριστές με τη μεγαλύτερη αξία στο ποδοσφαιρικό χρηματιστήριο, όπως και τους πιο «πολύτιμους» στη Super League, αλλά και στον κόσμο.

05/04/2021
Ligue 1: Επέστρεψε στις νίκες η Μαρσέιγ

Ο στόχος της Ευρώπης, έστω και μέσω του Conference League παραμένει ζωντανός κι εφικτός για τη Μαρσέιγ. Η ομάδα του Χόρχε Σαμπάολι άφησε πίσω της την συντριβή με 3-0 από τη Νις και έκανε το καθήκον της κόντρα στην Ντιζόν, την οποία νίκησε με 2-0, πλησιάζοντας σε απόσταση… αναπνοής από την 6η Λανς.

Με τον Παγιέ να μοιράζει τις ασίστ και τους Μπαλέρντι (45+1’) και Άλβαρο Γκονζάλεθ (79’) να χτυπούν από μία φορά σε κάθε ημίχρονο, οι γηπεδούχοι «σφράγισαν» τη νίκη και συνεχίζουν το κυνήγι για να διασώσουν ό,τι… διασώζεται από τη φετινή, επεισοδιακή σεζόν.

05/04/2021
Ligue 1: Ο Ντόλμπεργκ «βύθισε» τη Ναντ

O Kάσπερ Ντόλμπεργκ οδήγησε με δύο γκολ τη Νις στην εκτός έδρας νίκη με 2-1 επί της Ναντ για την 31η αγωνιστική της Ligue 1. Έτσι οι γηπεδούχοι παραμένουν στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας και να αισθάνονται έντονα την απειλή του υποβιβασμού, επτά αγωνιστικές πριν τη λήξη του πρωταθλήματος.

04/04/2021
Ligue 1: «Γκέλα» για τη Λιόν

Η Λιόν έχασε την ευκαιρία να πλησιάσει την Παρί Σεν Ζερμέν στον ένα βαθμό και να διατηρήσει τις ελπίδες για την κατάκτηση του τίτλου της Ligue 1, αφού αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με τη Λανς εκτός έδρας.

04/04/2021
Ligue 1: Η Λιλ έκλεισε το... σπίτι της Παρί Σεν Ζερμέν!

Στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της Ligue 1 βρίσκεται ξανά η Λιλ, η οποία πέτυχε σπουδαία εκτός έδρας νίκη με 1-0 επί της πρωταθλήτριας Παρί Σεν Ζερμέν. Έτσι την άφησε τρεις βαθμούς πίσω της.

«Χρυσός» σκόρερ για τους φιλοξενούμενους ήταν ο Ντέιβιντ, ο οποίος πέτυχε το γκολ με πλασέ στο 20', αλλά 15 λεπτά αργότερα έγινε αναγκαστική αλλαγή (στη θέση του ο Γουεά) λόγω, σοβαρού από ό, τι φαίνεται, τραυματισμού στον αστράγαλο.

03/04/2021
ΒΙΝΤΕΟ: «Ξύπνησε» στο δεύτερο ημίχρονο η Μονακό

Πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο η Μονακό συνέτριψε με 4-0 τη Μετς εντός έδρας και μείωσε στον ένα βαθμό τη διαφορά της από τη Λιλ και την Παρί Σεν Ζερμέν.

Οι «Μονεγάσκοι» δυσκολεύτηκαν στο πρώτο ημίχρονο και τελικά άνοιξαν το σκορ με το πέναλτι του Φάμπρεγκας στο 50’. Δύο λεπτά αργότερα ο Φόλαντ διπλασίασε τα τέρματα των γηπεδούχων και στο 77’ ο Μπεν Γεντέρ «καθάρισε» το ματς. Στο 89’ ο ίδιος παίκτης διαμόρφωσε το 4-0 με πέναλτι.

03/04/2021
Χάνει Μπάγερν λόγω Covid-19 ο Βεράτι!

Ο κορονοϊός χτύπησε την πόρτα του Μάρκο Βεράτι στην πιο ακατάλληλη στιγμή. Ο Ιταλός μέσος της Παρί Σεν Ζερμέν βρέθηκε θετικός στο τεστ για τον Covid-19 και όπως ανακοίνωσαν επίσημα οι Παριζιάνοι τέθηκε σε κατ’ οίκον περιορισμό. Έτσι θα χάσει την πρώτη αναμέτρηση με την Μπάγερν Μονάχου για τα προημιτελικά του Champions League, αυξάνοντας τα προβλήματα του Μαουρίτσιο Ποτσετίνο.

02/04/2021
Αυτό απάντησε ο Νταμιέν Ντα Σίλβα για το ενδιαφέρον της ΑΕΚ

Ο Νταμιέν Ντα Σίλβα, τον οποίο η ΑΕΚ έχει στη λίστα της για το κέντρο της άμυνας, μίλησε στους Γάλλους δημοσιογράφους ενόψει του εκτός έδρας αγώνα πρωταθλήματος με τη Ρεμς. Ο στόπερ της Ρεν ρωτήθηκε για το ενδιαφέρον της ΑΕΚ και υποστήριξε ότι οι εκπρόσωποί του ασχολούνται με αυτά τα θέματα, προσθέτοντας πως νιώθει καλά στη γαλλική ομάδα, αλλά στο μυαλό του υπάρχει πάντα και η πιθανότητα να αγωνιστεί στο εξωτερικό.

02/04/2021
Σενάριο για Καρνέζη και μεγάλη ελληνική ομάδα!

«Καυτό» θέμα για την ΑΕΚ είναι η απόκτηση τερματοφύλακα, μία κίνηση που δεν έγινε τον Ιανουάριο, παρότι η Ένωση βρέθηκε πολύ κοντά στον Ολλανδό γκολκίπερ της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ, Μίχαελ Βέριπς.

Σύμφωνα με σημερινό δημοσίευμα, την Ένωση απασχολεί ενόψει της θερινής μεταγραφικής περιόδου ο Ορνέστης Καρνέζης!

Ο Έλληνας πορτιέρο, ο οποίος φέτος μετρά μόλις μία εμφάνιση στη Λιλ, έχει συμβόλαιο με τη γαλλική ομάδα μέχρι τον Ιούνιο του 2023.

02/04/2021
Η συμβουλή του Βαλμπουενά στον Εμπαπέ

Ο Ματιέ Βαλμπουενά συμβούλευσε τον Κιλιάν Εμπαπέ που εμφανίστηκε θυμωμένος σε μία πρόσφατη συνέντευξή του στο «RTL», εξαιτίας της κριτικής που δέχεται το τελευταίο διάστημα, λέγοντάς του «να χρησιμοποιήσει αυτή την κριτική για να προχωρήσει μπροστά».

Ο 22χρονος επιθειτκός της Παρί Σεν Ζερμέν έχει σημειώσει 30 γκολ σε 36 παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις αυτή τη σεζόν, αλλά τα σχόλια του σε αυτή τη συνέντευξη προκάλεσαν πολλές συζητήσεις στη Γαλλία.

02/04/2021
Έβαψε ροζ τα μαλλιά του ο Σάκιτς και θυμίζει Νεϊμάρ! (ΦΩΤΟ)

Στα χνάρια του Νεϊμάρ ο Εμάνουελ Σάκιτς.

Ο Αυστριακός μπακ του Άρη συνέχισε τις αλλαγές στα μαλλιά του και από ξανθά αποφάσισε να τα αλλάξει σε ροζ!

Δείτε το αποτέλεσμα:

02/04/2021
Νέα δεδομένα για Ντα Σίλβα και ΑΕΚ

Ένας από τους ποδοσφαιριστές που εξετάζουν οι Παναγιώτης Κονέ και Στάθης Ταυλαρίδης για το κέντρο της άμυνας της ΑΕΚ είναι ο Νταμιέν Ντα Σίλβα της Ρεν.

Ο 33χρονος στόπερ μένει ελεύθερος τον Ιούνιο και συνδυάζει το αγωνιστικό πακέτο με το κασέ που ψάχνουν οι ιθύνοντες της Ένωση για την αντικατάσταση του Ντμίτρο Τσιγκρίνσκι.

Πάντως, παρά τις πληροφορίες από την ΑΕΚ για το ενδιαφέρον για τον Ντα Σίλβα, από την πλευρά του παίκτη δεν επιβεβαιώνουν τις επαφές.

02/04/2021
Η αντίδραση του Μαρτίνς για το ενδιαφέρον της Νις και το όνειρό του

Στη Γαλλία υπήρξε δημοσίευμα, σύμφωνα με το οποίο η Νις έχει στη λίστα της τον Πέδρο Μαρτίνς.

Ο Πορτογάλος χθες που ενημερώθηκε για τα δημοσιεύματα δεν ασχολήθηκε καθόλου. Δεν είναι σε φάση αυτήν τη στιγμή που να σκέφτεται ότι θα φύγει από τον Ολυμπιακό. Εκείνο που τον ενδιαφέρει τώρα είναι να προετοιμάσει με κάθε λεπτομέρεια το υπόλοιπο της σεζόν αλλά και την επόμενη αγωνιστική περίοδο.

Από την άλλη είναι κοινό μυστικό ότι θέλει κάποια στιγμή να δουλέψει σε ένα μεγάλο κλαμπ. Η Νις ναι μεν έχει οικονομική δύναμη, αλλά δεν έχει αλλάξει ακόμα το αγωνιστικό της στάτους.