«Έφυγε» στα 58 του ο Γάλλος πρώην διεθνής γκολκίπερ Μαρτινί

Την τελευταία του πνοή άφησε ο Μπρούνο Μαρτινί σε ηλικία μόλις 58 ετών.

Ο Γάλλος πρώην διεθνής τερματοφύλακας νοσηλευόταν από τις 12 Οκτωβρίου στην εντατική μετά από έμφραγμα.

Στην καριέρα του αγωνίστηκε σε Οσέρ, Μονπελιέ και Νανσί, ενώ μέτρησε και 31 εμφανίσεις με την Εθνική Γαλλίας. Μάλιστα, συμμετείχε στα Euro 1992 και 1996.

Μετά το τέλος της καριέρας του, εργάστηκε για λίγα χρόνια ως προπονητής τερματοφυλάκων και τα τελευταία χρόνια ήταν υποδιευθυντής σε ένα προπονητικό κέντρο.

Πρώην παίκτης του ΠΑΟΚ αποκάλεσε κλόουν τον Νεϊμάρ!

Την Τετάρτη το Περού ηττήθηκε από τη Βραζιλία (2-4) στο πλαίσιο του Nations League με τον Νεϊμάρ να αποτελεί τον μεγάλο πρωταγωνιστή της βραδιάς.

Ο επιθετικός της Παρί πέτυχε χατ-τρικ, πέρασε μπροστά από τον Ρονάλντο και έγινε ο δεύτερος σκόρερ στην ιστορία της Βραζιλίας με 64 γκολ.

Έξαλλος ο πρόεδρος του Περού: «Δεν χρειάζεται τη βοήθεια διαιτητών για να νικήσει η Βραζιλία»

Ο Μάρτιν Βιζκάρα εξέφρασε τη δυσαρέσκειά του για τη διαιτησία στον αγώνα του Περού με τη Βραζιλία, τονίζοντας πως η “σελεσάο” δεν χρειάζεται τη βοήθεια των διαιτητών.

FIFA Rankings: Η Εθνική «κατάφερε» να χάσει 5 βαθμούς - Σε κίνδυνο η 30ή θέση!

Η Εθνική ήρθε χθες ισόπαλη (0-0) με το Κόσοβο.

Ήταν μια μεγάλη ευκαιρία για την Ελλάδα. Όχι μόνο να παραμείνει στην πρώτη θέση του ομίλου της, αλλά και να πάρει βαθμούς που τόσο έχει ανάγκη για τα rankings της FIFA.

Μπορεί η Εθνική να μην κέρδιζε κάποια θέση σε ό,τι έχει να κάνει με τις χώρες της UEFA, αλλά αν έκανε το 3 στα 3 στα ματς με Αυστρία, Μολδαβία και Κόσοβο, θα μείωνε τη διαφορά της από τις ομάδες που βρίσκονται από πάνω μας και ταυτόχρονα θα κρατούσε μία απόσταση ασφαλείας από τη Φινλανδία.

Τελικά η Ελλάδα «κατάφερε» να χάσει 5 βαθμούς στα rankings.

Nations League: «Καθαρίζουν» οι δυνατοί στη League B

Ο Χάαλαντ δεν σκόραρε, όμως η Νορβηγία δεν… χαλάστηκε να νικήσει με 1-0 την Β. Ιρλανδία χάρη σε αυτογκόλ και να παραμείνει στην κορυφή του πρώτου ομίλου της League B του Nations League μαζί με την Αυστρία, που πήρε σημαντικό «διπλό» επικρατώντας με 1-0 της Ρουμανίας. Στα ψηλά και η Σκωτία στον 2ο όμιλο μετά το 1-0 σε βάρος της Τσεχίας, ενώ τη νίκη της αγωνιστικής πέτυχε το Ισραήλ το οποίο έχανε στο ημίχρονο από την Σλοβακία (Χάμσικ, Μακ) όμως στην επανάληψη με χατ-τρικ του Ζάχαβι έκανε την τρομερή ανατροπή (2-3).

BINTEO: «Χαντάκωσε» την Αγγλία ο Μαγκουάιρ, Νίκες για Πορτογαλία-Γαλλία

Μεγάλη εκτός έδρας νίκη με 1-0 κόντρα στην Αγγλία πέτυχε η Δανία και την έπιασε στη βαθμολογία. Αρνητικός πρωταγωνιστής ήταν ο Μαγκουάιρ που αποβλήθηκε και… άνοιξε το δρόμο για το «διπλό».

Ο αμυντικός της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ δέχθηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 31′ για δυνατό μαρκάρισμα στο κέντρο και τέσσερα λεπτά μετά ο Γουόκερ έκανε πέναλτι με τον Έρικσεν να ευστοχεί στην εκτέλεση και να κάνει το 1-0 στο 35′.

ΒΙΝΤΕΟ: Τι έχασε ο Εμπαπέ σε άδειο τέρμα!

Ο Κιλιάν Εμπαπέ είναι παικταράς, υπερσκόρερ και τέτοιο γκολ δεν έχει ξαναχάσει. Με το σκορ στο 0-1 υπέρ της Γαλλίας στο εκτός έδρας ματς με την Κροατία, ο επιθετικός της Παρί πλάσαρε με ανάποδα φάλτσα και δεν σκόραρε σε κενή εστία με τον αντίπαλο γκολκίπερ εκτός θέσης.

Nations League: Νίκη κορυφής για τη Φινλανδία

Στην κορυφή του τέταρτου ομίλου της League Β του Nations League σκαρφάλωσε η Φινλανδία, η οποία επικράτησε με 1-0 της Ιρλανδίας εντός έδρας. Το γκολ για τους Φινλανδούς πέτυχε ο Φρέντερικ Γιένσεν  στο 67ο λεπτό, όταν ο Τέμου Πούκι από αριστερά του πέρασε τη μπάλα πολύ όμορφα, ανάμεσα από πολλούς αμυντικούς, με τον 23χρονο μέσο ωστόσο να μην καταφέρνει να τελειώσει τη φάση σε πρώτο χρόνο.

ΒΙΝΤΕΟ: Ένταση και «γαλλικά» από τον Μέσι στη Βολιβία

Η Αργεντινή έκανε διπλό μετά από 15 ολόκληρα χρόνια στην έδρα της Βολιβίας, με τον Λιονέλ Μέσι να δημιουργεί τη φάση με την οποία σκόραρε ο Κορέα στο τέλος για το 2-1 στο ματς.

Ο Αργεντινός επιθετικός της Μπαρτσελόνα ήταν όμως πρωταγωνιστής και μετά το σφύριγμα της λήξης, αφού “μανούριασε” με αντιπάλους του μέσα στο γήπεδο.

Με το τέλος του αγώνα, υπήρξε μία ένταση μεταξύ των παικτών των δύο ομάδων κι ο Μέσι ενεπλάκη στον καβγά, ανταλλάσσοντας και κάποια “γαλλικά” με Βολιβιανούς, τα οποία “έπιασε” και η κάμερα του αγώνα.

BINTEO: Κορυφαίος! Φοβερό αυτό που πέτυχε χθες ο Νεϊμάρ με την Βραζιλία

Η Βραζιλία κατάφερε να πάρει το διπλό απέναντι στο Περού επικρατώντας 4-2. Ο Νεϊμάρ ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής, αφού πέτυχε χατ-τρικ σκοράροντας δύο φορές από την άσπρη βούλα.

Ο Βραζιλιάνος σταρ ολοκλήρωσε ένα σπουδαίο επίτευγμα, αφού έχει σκοράρει 64 γκολ φορώντας την φανέλα της Σελεσάο. Αυτό σημαίνει ότι πέρασε τον Ρονάλντο, ο οποίος μετράει 62 γκολ, και βρίσκεται δεύτερος στην κατάταξη των σκόρερ στην ιστορία της Βραζιλίας.

Εικόνα

ΒΙΝΤΕΟ: Τρομερή συνεργασία από παίκτη του Ολυμπιακού και του ΠΑΟΚ! Έτσι έφτιαξαν γκολ για την Εθνική τους

Στην Ελλάδα μπορεί να είναι αντίπαλοι με τις φανέλες των ΠΑΟΚ και Ολυμπιακού αντίστοιχα, αλλά στην Εθνική τους Ελ Καντουρί και Ελ Αραμπί είναι συμπαίκτες και μάλιστα συνεργάζονται άψογα.

Στο 45′ του αγώνα απέναντι στο Κονγκό το Μαρόκο σκόραρε με τον Μαζραουί σε μία φάση, που ξεκίνησε από τον άσο του Δικεφάλου, ο οποίος έκανε την κάθετη πάσα για τον Ελ Αραμπί με τον τελευταίο να δίνει την τελική πάσα.

Δείτε το:

ΒΙΝΤΕΟ: Άγριο κράξιμο στον Ντε Χέα για το τραγικό λάθος με την Ουκρανία

Παρόλο που φέτος δείχνει ότι βρίσκεται σε καλή κατάσταση, στο ματς απέναντι στους Ουκρανούς ο Ντε Χέα υπέπεσε σε σοβαρό λάθος το οποίο κόστισε στην εθνική Ισπανίας, να φύγει με θετικό αποτέλεσμα από το «Ολιμπίνσκι» του Κιέβου.

Ο Αντρέι Γιαρμολένκο στο 75ο λεπτό της αναμέτρησης, βρήκε τον Βίκτορ Τσιγκάνκοφ κι αυτός εκμεταλλεύτηκε την λανθασμένη τοποθέτηση του Ισπανού γκολκίπερ, καθώς ήταν έξω από την μεγάλη, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα με πλασέ.

Βραδιά εθνικών ομάδων με μεγάλα παιχνίδια στο Nations League

• Ιταλία-Ολλανδία, Κροατία-Γαλλία και η μάχη της Εθνικής Ομάδας κόντρα στο Κόσοβο με πολλές στοιχηματικές επιλογές στα πρακτορεία ΟΠΑΠ

Το Nations League συνεχίζεται σήμερα με τα παιχνίδια της τέταρτης αγωνιστικής των ομίλων. Στις 21:45, στο ΟΑΚΑ, η Εθνική Ομάδα υποδέχεται το Κόσοβο με στόχο μία ακόμα νίκη. Ισοβαθμεί με 7 βαθμούς στην πρώτη θέση του ομίλου με τη Σλοβενία, η οποία, την ίδια ώρα, αντιμετωπίζει εκτός έδρας τη Μολδαβία. Στην τελευταία θέση με 1 πόντο βρίσκονται το Κόσοβο και η Μολδαβία.

ΒΙΝΤΕΟ: «Τεσσάρα» με Νεϊμάρ η Βραζιλία - Ξόρκισε την κατάρα η Αργεντινή

Με την υπογραφή του Νεϊμάρ, η Βραζιλία κατάφερε να πετύχει τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη της στα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου του Κατάρ.

Η «σελεσάο» βρέθηκε πίσω στο σκορ μόλις στο 6ο λεπτό της αναμέτρησης με τον Καρίγια, όμως στο τέλος κατάφερε να φύγει με τη νίκη από τη Λίμα.

Στη συνέχεια, οι Βραζιλιάνοι ισοφάρισαν σε 1-1 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του σταρ της Παρί Σεν Ζερμέν. Οι γηπεδούχοι πήραν ξανά το προβάδισμα με τέρμα του Τάπια στο 59’.

Άκυρος ο... συναγερμός για τον Ελ Σαράουι που είναι αρνητικός στον κορονοϊό

Ο... συναγερμός που είχε σημάνει στην Εθνική Ιταλίας για την περίπτωση του Στέφαν Ελ Σαράουι αποδείχθηκε λανθασμένος τελικά.

Τα ιταλικά Μέσα είχαν γράψει αρχικά πως ο ποδοσφαιριστής της Ρόμα είχε βρεθεί θετικός στον κορονοϊό, αλλά τελικά διαπιστώθηκε ότι το αποτέλεσμα του πρώτου τεστ δεν ήταν σωστό και το δεύτερο επαναληπτικό τεστ βγήκε αρνητικό.

Αυτό σημαίνει ότι ο Ιταλός παίκτης θα μπορεί να συμπεριληφθεί στην αποστολή της «Σκουάντρα Ατζούρα» για το σημερινό κόντρα στην Ολλανδία για το Nations League αλλά και για το παιχνίδι της Ρόμα κόντρα στην Μπενεβέντο στη Serie A.

ΒΙΝΤΕΟ: Τρελή ματσάρα και 3-3 το Γερμανία-Ελβετία - Η Ουκρανία «ξέρανε» την Ισπανία!

Ένα καταπληκτικό παιχνίδι διεξήχθη στην Κολωνία για το Nations League, με τη Γερμανία και την Ελβετία να αναδεικνύονται ισόπαλες με 3-3. Παρ' όλα αυτά, οι Γερμανοί μείωσαν στον πόντο τη διαφορά τους από την πρωτοπόρο του ομίλου, Ισπανία, η οποία ηττήθηκε με 1-0 στην έδρα της Ουκρανίας!

Η ομάδα του Λουίς Ενρίκε υποτίμησε την Ουκρανία, με τους παίκτες του Αντρέι Σεφτσένκο να σκοράρουν στο 76ο λεπτό με τον Τσιγκάνκοφ και να παίρνουν τεράστια νίκη φτάνοντας στους 6 βαθμούς και μπαίνει στην διεκδίκηση ακόμη και της πρώτης θέσης!

Εκεί βρίσκεται σε καραντίνα ο Κριστιάνο Ρονάλντο (ΦΩΤΟ)

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο διαγνώστηκε θετικός στον κορονοϊό και για αυτόν τον λόγο θα χάσει το παιχνίδι της Εθνικής Πορτογαλίας κόντρα στη Σουηδία για το Nations League.

Ο Πορτογάλος σούπερ σταρ της Γιουβέντους έμαθε τα αποτελέσματα του τεστ στο οποίο υποβλήθηκε για την ανίχνευση του ιού και τέθηκε αμέσως σε υποχρεωτική καραντίνα.

ΒΙΝΤΕΟ: Σκόραρε με την Τυνησία ο Ντρέγκερ!

Το πρώτο του γκολ με την Εθνική Τυνησίας πέτυχε απόψε, ο νεοαποκτηθείς αμυντικός του Ολυμπιακού, Μοχάμεντ Ντρέγκερ. Ο Τυνήσιος μπακ ξεκίνησε βασικός στο εκτός έδρας φιλικό με τη Νιγηρία και ήταν αυτός που ισοφάρισε για την ομάδα του σε 1-1 ένα λεπτό πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, με κοντινό σουτ στην κίνηση με το αριστερό πόδι. Να σημειώσουμε ότι βασικός στο ματς αυτό παίζει και ο Γιασίν Μεριά, ο οποίος έχει παραχωρηθεί δανεικός από τους «ερυθρόλευκους» στη Ρίζεσπορ

Τι είπε ο προπονητής του Κοσόβου για το ματς της εθνικής μας με την Μολδαβία

Η Εθνική ομάδα προετοιμάζεται για το αυριανό ματς απέναντι στο Κόσοβο στο ΟΑΚΑ για την 4η αγωνιστική του Nations League, ψάχνοντας τη νίκη που θα την βοηθήσει να παραμείνει στην πρώτη θέση του ομίλου της.

Στη σημερινή  συνέντευξη Τύπου, ο τεχνικός του Κοσόβου, Μπερνάρ Σαλόντ, υποστήριξε πως ίσως η Ελλάδα να μην κέρδιζε το παιχνίδι με τη Μολδαβία (2-0) χωρίς τη φάση του πέναλτι και της αποβολής.