Παντελίδης: «Απίστευτο αυτό που συμβαίνει»

Ο Σάββας Παντελίδης δεν μπορούσε να πιστέψει πως ο Ατρόμητος έχασε από την ΑΕΛ και χαρακτήρισε απίστευτο αυτό που του συμβαίνει, να μην μπορεί να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα παρά τις ευκαιρίες που δημιουργεί.

«Στις όποιες ευκαιρίες κάναμε δεν μπορέσαμε να βάλουμε γκολ. Και ότι στη μοναδική ευκαιρία της ΑΕΛ, που δεν είναι ευκαιρία, γιατί πρόκειται για δικό μας λάθος, δεχτήκαμε γκολ. Είναι απίστευτο αυτό που συμβαίνει.

10/04/2021

Φέστα: «Έχουμε ακόμη τέσσερις τελικούς»

Ο τεχνικός της ΑΕΛ, Τζιανλούκα Φέστα εξέφρασε την ικανοποίησή του για το «διπλό» επί του Ατρόμητου, υποστηρίζοντας ωστόσο ότι η ομάδα του έχει μπροστά της κι άλλα σημαντικά ματς για την παραμονή.

«Έχουμε ακόμη τέσσερις τελικούς και ήταν σημαντικό να πάρουμε τους τρεις βαθμούς απέναντι σε μια δύσκολη ομάδα. Είμαι πολύ χαρούμενος, γιατί όλοι οι παίκτες δούλεψαν πολύ σκληρά, όμως έχουμε ακόμα τέσσερα σημαντικά παιχνίδια και πρέπει να παλέψουμε μέχρι το τελευταίο ματς. Όλα θα αποφασιστούν αναφορικά με την παραμονή στο τέλος των πλέι άουτ», δήλωσε ο Ιταλός τεχνικός.

ΒΙΝΤΕΟ: «Διπλό» τετράδας για την Ντόρτμουντ

Η Ντόρτμουντ επικράτησε με 3-2 της Στουτγάρδης εκτός έδρας και παρέμεινε ζωντανή στο... κυνήγι της πρώτης τετράδας της Bundesliga που οδηγεί στο Champions League.

Το ματς δεν ξεκίνησε καλά για τους «κιτρινόμαυρους», αφού στο 17′ έγινε το 1-0 όταν ο Σόσα σέντραρε και ο Κάλαϊτζίτς με ψηλοκρεμαστή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Η Ντόρτμουντ μπήκε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και έφτασε άμεσα στην ισοφάρισhμε τον Μπέλινγκχαμ να σημειώνει στο 47′ το 1-1 με σουτ από το ύψος της περιοχής. Πέντε λεπτά μετά ήρθε και η ανατροπή με πλασέ του Ρόις για το 1-2.

LIVE: Ρεάλ Μαδρίτης-Μπαρτσελόνα 2-0

Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο

Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

47' Ευκαιρία για την Μπαρτσελόνα! Ο Μέσι στο δεύτερο δοκάρι έκανε το κοντρόλ και σούταρε όμως ο Κουρτουά κατάφερε να διώξει

46' Δοκάρι για την Μπαρτσελόνα! Ο Μέσι εκτέλεσε απευθείας το κόρνερ, όμως η μπάλα σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι του Κουρτουά!

43' Στη θέση του Λούκας ο Οντριαθόλα για τη  Ρεάλ

37' Ο Ντεμπελέ έπεσε στην περιοχή και ζήτησε πέναλτι, συνεχίζεται η αναμέτρηση

H βαθμολογία των πλέι άουτ της Super League 1- «Ξεκόλλησε» η ΑΕΛ

«Φουντώνει» η μάχη για την αποφυγή του υποβιβασμού στη Super League 1. Η ΑΕΛ πέτυχε σπoυδαία εκτός έδρας νίκη κόντρα στον Ατρόμητο και έβαλε... μπαρούτι στα πλέι άουτ.

Με αυτή τη νίκη οι «βυσσινί» ξέφυγαν μετά από πολύ καιρό από την τελευταία θέση της βαθμολογίας, ρίχνοντας εκεί τον Παναιτωλικό που είχε ηττήθει νωρίτερα με 3-1 από τον Βόλο. Στο άλλο σημερινό ματς ο Απόλλωνας Σμύρνης παραχώρησε ισοπαλία χωρίς γκολ στον ΟΦΗ.

ΒΙΝΤΕΟ: Νίκη για τη Μίλαν χωρίς τον Ζλάταν

O Ζλάταν Ιμπραϊμοβιτς ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής του σημερινού εκτός έδρας αγώνα της Μίλαν με την Πάρμα, στον οποίο πήρε τη νίκη με 3-1. Όλα άρχισαν λίγες ώρες πριν από την αναμέτρηση, όταν έγινε γνωστό ότι ο 39χρονος επιθετικός συμφώνησε προφορικά για να παραμείνει στην ομάδα και τη νέα σεζόν. "Μένουν οι λεπτομέρειες", δήλωσε ο αθλητικός διευθυντής του συλλόγου, Πάολο Μαλντίνι, κατά συνέπεια ο αγώνας με την προτελευταία Πάρμα έμοιαζε με γιορτή.

Αυτές είναι οι ενδεκάδες του «clasico»

Με ενδεκάδα κατά τα 10/11 ίδια με αυτή που κέρδισε πριν από μερικές μέρες τη Λίβερπουλ με 3-1, παρατάσσει την Ρεάλ Μαδρίτης ο Ζινεντίν Ζιντάν. Η μοναδική αλλαγή είναι η χρησιμοποίηση του Φέντε Βαλβέρδε αντί του Μάρκο Ασένσιο σε μία προσπάθεια του Γάλλου τεχνικού να κάνει πιο συμπαγή ανασταλτικά την ομάδα του.

Αναλυτικά η ενδεκάδα της «Βασίλισσας» για το clasico έχει ως εξής: Κουρτουά , Λούκας Βάθκεθ, Μιλιτάο, Νάτσο, Μεντί, Κασεμίρο, Κρόος, Μόντριτς, Βαλβέρδε, Μπενζεμά, Βινίσιους.

ΒΙΝΤΕΟ: Ο Ζλάταν αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα για...ατάκα στον διαιτητή!

Να κάτι που θα απασχολήσει τους Ιταλούς και όχι μόνο μετά το παιχνίδι Πάρμα-Μίλαν. Τι είπε ο Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς στον διαιτητή της αναμέτρησης, Φάμπιο Μαρέσκα; Πιθανότατα κάτι άσχημο, γιατί ο Ιταλός ρέφερι απέβαλε τον Σουηδό σταρ με απευθείας κόκκινη κάρτα, σε μία πολύ ιδιαίτερη φάση!

Δείτε τι συνέβη εδώ.

ΒΙΝΤΕΟ: Τα highlights από την ισοπαλία του Απόλλωνα Σμύρνης με τον ΟΦΗ

Ο Απόλλωνας Σμύρνης παραχώρησε ισοπαλία χωρίς γκολ για την τρίτη αγωνιστική των πλέι άουτ της Super League 1, με τους Κρητικούς να παίρνουν έναν σημαντικό βαθμό στη μάχη της αποφυγής του υποβιβασμού.

Δείτε τις καλύτερες φάσεις του ματς εδώ.

La Liga: «Γκέλα» με το μυαλό στο κύπελλο για την Μπιλμπάο

Το μυαλό της στον τελικό κυπέλλου Ισπανίας που θα διεξαχθεί την επόμενη εβδομάδα είχε η  Μπιλμπάο που παραχώρησε ισοπαλία χωρίς γκολ στην Αλαβές.

Οι γηπεδούχοι ήταν σαφώς καλύτεροι, αλλά δεν είχαν πάρα πολλές ευκαιρίες προκειμένου να φτάσουν στο γκολ. Και όσες δημιούργησαν τις σπατάλησαν ή απλά στάθηκαν άτυχοι.

Ligue 1: «Τεσσάρα» για την Παρί Σεν Ζερμέν πριν την Μπάγερν

Η Παρί Σεν Ζερμέν είχε ένα εύκολο απόγευμα κόντρα στην Στρασμπούρ, την οποία συνέτριψε με 4-1 εκτός έδρας και στρέφει το βλέμμα της στη ρεβάνς με την Μπάγερν.

Η ομάδα του Μαουρίτσιο Ποτσετίνο κατάφερε να «κλειδώσει» το τρίποντο από το πρώτο ημίχρονο. Ο Εμπαπέ άνοιξε τον «χορό» των γκολ στο 16′ και στη συνέχεια η Παρί Σεν Ζερμέν πέτυχε δύο ακόμη γκολ με τους Σαράμπια (27′) και Κεν (45′).

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Σαχί μείωσε σε 1-3 για τους γηπεδούχους (63′), όμως στο 79’  ο Παρέδες  διαμόρφωσε το τελικό 1-4.

Όλοι μέσα στον Ολυμπιακό για το ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό

Ολοκληρώθηκε η προετοιμασία του Ολυμπιακού για το αυριανό ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό για την τρίτη αγωνιστική των πλέι οφ της Super League 1 . Ο Πέδρο Μαρτίνς προπόνησε τους ποδοσφαιριστές του για τελευταία φορά σήμερα στο Αθλητικό Κέντρο στον Ρέντη και στη συνέχεια ανακοίνωσε την αποστολή.

Η αποστολή του Αστέρα Τρίπολης ενόψει ΠΑΟΚ

Ο Αστέρας Τρίπολης αντιμετωπίζει αύριο τον ΠΑΟΚ στο «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης» για την τρίτη αγωνιστική των πλέι οφ της Super League 1. Ο τεχνικός της ομάδας, Μίλαν Ράσταβατς ανακοίνωσε την αποστολή της.

Εκτός βρίσκονται ξανά οι Τζίμας και Καπίγια, ενώ στην αποστολή των Αρκάδων επέστρεψε ο Ντρούπι Γκόμες.

Αναλυτικά η αποστολή του Αστέρα: Παπαδόπουλος, Τσιφτσής, Γκαρθία, Τασουλής, Σουάρεθ, Καστάνιο, Κώτσιρας, Άλβαρες, Χριστόπουλος, Βαλιέντε, Τιλίκα, Μουνάφο, Μπελόκ, Ιγκλέσιας, Γκόμες, Ριέρα, Σίτο, Μπαράλες, Λουίς Φερνάντεθ, Ρεγκίς, Αλί Μπαμπά.

Νιόπλιας: «Δίκαιο το αποτέλεσμα»

Δίκαιο χαρακτήρισε το αποτέλεσμα κόντρα στον Απόλλωνα Σμύρνης ο τεχνικός του ΟΦΗ, Νίκος Νιόπλιας, ενώ για τους τραυματίες ανέφερε πως όταν επιστρέψουν η ομάδα θα είναι καλύτερη.

«Δεν ξεκινήσαμε καλά, δεν ήμασταν καλά στο πρώτο 10λεπτο, μετά ελέγχαμε πλήρως τον αγώνα, το αποτέλεσμα είναι δίκαιο. Τους χρειαζόμαστε όλους γιατί δεν σημαίνει πως αν γυρίσει κάποιος τραυματίας, θα μπορεί να παίξει αμέσως. Όταν θα γυρίσουν και εκείνοι που θα είναι έτοιμοι νομίζω πως σιγά σιγά θα είμαστε και καλύτεροι», δήλωσε ο Νίκος Νιόπλιας.

ΒΙΝΤΕΟ: Επιτέλους νίκη για τη Λίβερπουλ

Tέσσερις μήνες μετά την τελευταία της νίκη στο «Άνφιλντ» η Λίβερπουλ πανηγύρισε ξανά επικρατώντας με 2-1 της Άστον Βίλα κι έτσι βρέθηκε ξανά στην πρώτη τετράδα της Premier League.

Σε ένα πρώτο ημίχρονο με πολλές ευκαιρίες για τη Λίβερπουλ, η Άστον Βίλα σόκαρε την ομάδα του Κλοπ με τον Γουότκινς να ανοίγει το σκορ στο 43′ με ωραίο σουτ. Η Λίβερπουλ «απάντησε» με τον Φιρμίνο στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, αλλά το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ μέσω VAR.

ΒΙΝΤΕΟ: Ο Βέρντε οδήγησε τη Σπέτσια σε μεγάλη ανατροπή

Ο Ντανιέλε Βέρντε πέτυχε ένα ακόμη φοβερό γκολ και στη συνέχεια η Σπέτσια πραγματοποίησε μια μυθική ανατροπή επί της Κροτόνε, την οποία νίκησε με 3-2.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ 40′ με φοβερό σουτ του Ντζιντζί, έχοντας πλάτη στο τέρμα. Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι πίεσαν και στο 63′ ισοφάρισαν σε 1-1 με ένα εκπληκτικό γκολ του Βέρντε.

ΒΙΝΤΕΟ: «Γκέλα» για την Μπάγερν, «πάρτι» για τη Λειψία

Μετά από πέντε σερί νίκες, η Μπάγερν παραχώρησε ισοπαλία 1-1 στην Ουνιόν Βερολίνου για την 28η αγωνιστική της Bundesliga. Έτσι έδωσε το δικαίωμα στη Λειψία να μειώσει στους πέντε βαθμούς τη διαφορά από την κορυφή της βαθμολογίας.

Οι Βαυαροί δυσκολεύτηκαν απέναντι στην Ουνιόν, αλλά κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα με τον Μουσιάλα στο 68′. Οι φιλοξενούμενοι όμως αντέδρασαν και έφτασαν στην ισοφάριση με τον Ινγκβάρτσεν στο 85′, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 1-1.