Μιχαηλίδης: «Ο Ίνγκασον μου είπε να χτυπήσω το φάουλ»

Ο Γιάννης Μιχαηλίδης, μίλησε για το απευθείας φάουλ που σημείωσε κόντρα στον ΟΦΗ, τονίζοντας πως ο Ίνγκασον τον ώθησε σε αυτή την εκτέλεση.

Αναλυτικά όσα είπε στη κάμερα της Nova:

Για το υπέροχο γκολ με φάουλ που σημείωσε: «Δουλέψαμε στη συγκεκριμένη φάση και βγήκε στο παιχνίδι!»

Για τον στόχο του με τον ΠΑΟΚ: «Όταν ξεκινάς από τις ακαδημίες, ο στόχος σου είναι να φτάσεις στην πρώτη ομάδα και να πρωταγωνιστήσεις όσο μπορείς, ξέρω είναι δύσκολο αλλά βήμα βήμα ανταμείβεσαι».

ΒΙΝΤΕΟ: Σκόραρε ξανά ο Μπακασέτας!

Βρήκε δίχτυα ξανά ο Τάσος Μπακασέτας. Ο 27χρονος άσος ευστόχησε σε πέναλτι για το 4-0 (τελικό 4-1) της Αλάνιασπορ στην εκτός έδρας επικράτηση κόντρα στην Ανκαραγκουτσού του Στέλιου Κίτσιου. Στο ίδιο ματς, ο Οργκίλ έχασε πέναλτι στο 0-0.

Εύκολη νίκη για την Τσέλσι και τετράδα!

Η Τσέλσι δεν έδωσε κανένα δικαίωμα στη Γουότφορντ να αμφισβητήσει την ανωτερότητα της και επικράτησε εύκολα με 3-0, σκαρφαλώνοντας στην 4η θέση της βαθμολογίας της Πρέμιερ Λιγκ, στους 57 βαθμούς, δύο περισσότερους από την 5η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

Η Τσέλσι από νωρίς μπήκε δυνατά και έδειξε πως θέλει να... τελειώσει τον αγώνα από το πρώτο ημίχρονο. Και τα κατάφερε με τον Ζιρού να ανοίγει το σκορ στο 26ο λεπτό και τον Ουίλιαν με πέναλτι να κάνει το 2-0 στο 43ο λεπτό.

Φερέιρα: «Πρέπει να κοιτάξουμε μπροστά...»

Την δική του εξήγηση για τη νέα απώλεια βαθμών, αυτή την φορά μετά το σημερινό 2-2 στην Κρήτη κόντρα στον ΟΦΗ, έδωσε ο τεχνικός του ΠΑΟΚ, Αμπέλ Φερέιρα.

Αναλυτικά όλα όσα είπε μετά το τέλος του αγώνα στην κάμερα της NOVA:

«Πραγματικά μπήκαμε καλά στο ματς όπως θέλαμε, πετύχαμε το γκολ νωρίς, μετά ο αντίπαλος άρχισε να παίρνει τη μάχη του κέντρου, εμείς δείξαμε νευρικότητα, ενώ το γκολ θα έπρεπε να μας είχε απελευθερώσει.

Σίμος: «Ευκαιρία τα play off για να ετοιμαστούμε για τα παιχνίδια του Europa League»

Ο τεχνικός του ΟΦΗ, Γιώργος Σίμος σε δηλώσεις του μετά το ματς με τον ΠΑΟΚ στάθηκε στο γεγονός πως αυτά τα παιχνίδια είναι ευκαιρία για την ομάδα του να προετοιμαστεί για εκείνα του Europa League.

04/07/2020

ΒΙΝΤΕΟ: Σοβαρό προβάδισμα για Μίλαν, μεγάλο πρόβλημα για Λάτσιο!

Εφιαλτικά ήταν το πρώτο ημίχρονο του παιχνιδιού της Λάτσιο με τη Μίλαν, που βρήκε τους «ροσονέρι» να προηγούνται με 2-0 και τους γηπεδούχους σε πολύ δύσκολη θέση.

Πάντως, η Λάτσιο έχει βρεθεί τέσσερις φορές φέτος πίσω στο σκορ στο ημίχρονο, με τις δύο από αυτές να το έχει γυρίσει. Το δεύτερο ημίχρονο αναμένεται να είναι από τα σημαντικότερα στη σύγχρονη ιστορία της,

Το 0-1 της Μίλαν:

Έ«χ» ασε έδαφος στη μάχη του Champions League o ΠΑΟΚ

Για ακόμη ένα ματς, ο ΠΑΟΚ ήταν απογοητευτικός, με την ομάδα του Αμπέλ Φερέιρα να αποσπά ισοπαλία 2-2 με τον ΟΦΗ εκτός έδρας κι έτσι έχασε έδαφος στη μάχη για την έξοδο στο Champions League.

Μόλις στο 5ο λεπτό, ο ΠΑΟΚ μπήκε μπροστά στο σκορ. Ο Γιαννούλης έκανε την βαθιά μπαλιά στον Λημνιό, ο οποίος την κατάλληλη στιγμή έκανε το γύρισμα από τα δεξιά, με τον Μπίσεσβαρ να στέλνει εύκολα τη μπάλα στα δίχτυα των Κρητικών.

04/07/2020

Super League: Η βαθμολογία σε play off και play out μετά την ισοπαλία του ΠΑΟΚ με τον ΟΦΗ και τη νίκη του Αστέρα επί του Βόλου

Ο ΠΑΟΚ έφυγε με έναν βαθμό από το Ηράκλειο, καθώς αναδείχθηκε ισόπαλος με τον ΟΦΗ (1-1) και έχοντας παιχνίδι περισσότερο βρίσκεται στο +1 από την 3η ΑΕΚ που αντιμετωπίζει αύριο τον Άρη.

Νωρίτερα, ο Αστέρας Τρίπολης είχε εύκολο απόγευμα εντός έδρας καθώς επικράτησε με 4-0 του Βόλου και ανέβηκε στην κορυφή των play out.

Ατρόμητος - Παναιτωλικός (20:00)

Έτσι έγινε η απονομή στην Μπάγερν Μονάχου (ΦΩΤΟ)

H Μπάγερν Μονάχου κατέκτησε το Κύπελλο Γερμανίας για 20η φορά στην ιστορία της επικρατώντας με 4-2 της Λεβερκούζεν. Οι Βαυαροί ξέσπασαν σε έντονους πανηγυρισμούς με τη λήξη της αναμέτρησης, κάνοντας όλε-όλε μπροστά σε όσους βρέθηκαν στο Ολυμπιακό Στάδιο στο Βερολίνο.

Σειρά είχε η τελετή της απονομής με τον αρχηγό της Μπάγερν, Μάνουελ Νόιερ, να αναλαμβάνει να σηκώσει την κούπα με χιλιάδες χρυσά χαρτάκια να δημιουργούν μία όμορφη ατμόσφαιρα παρά την απουσία κόσμου. Την ίδια ώρα, η οροφή του «Olympiastadion» φωτίστηκε με τα χρώματα των Βαυαρών.

Νίκη παραμονής για την Βαγιαδολίδ!

Στο τέλος χαμογέλασε σήμερα η Βαγιαδολίδ. Με τέρμα του Φερνάντεθ, με συρτό σουτ στο 88’, η ομάδα του Σέρχιο επικράτησε  με 1-0 της Αλαβές στο «Estadio Municipal Jose Zorrilla» και έκανε σημαντικό βήμα παραμονής.

Αυτή ήταν η μόλις δεύτερη νίκη των γηπεδούχων μετά το restart, ενώ οι φιλοξενούμενοι γνώρισαν πέμπτη σερί ήττα και είναι στο +6 από την επικίνδυνη ζώνη, δίνοντας την ευκαιρία στη Μαγιόρκα να τους πλησιάσει.

ΒΙΝΤΕΟ: Μπάγερν θα πει... νταμπλ!

Η Μπάγερν Μονάχου νίκησε στον τελικό του Κυπέλλου Γερμανίας την Λεβερκούζεν με 4-2 και κατέκτησε το 20ό Κύπελλο της ιστορίας της. Παράλληλα πανηγύρισε το δεύτερο σερί νταμπλ.

Οι μεταμορφωμένοι με τον Χάνσι Φλικ, Βαυαροί, δεν είχαν κανένα πρόβλημα να τελειώσουν τον τελικό με την Λεβερκούζεν από το πρώτο ημίχρονο και να κλείσουν την εντός συνόρων σεζόν με δεύτερο σερί νταμπλ. Οι Αλάμπα και Γκνάμπρι πέτυχαν τα γκολ για την Μπάγερν, η οποία μετά το 0-3 στο πρώτο ματς με την Τσέλσι, βρίσκεται ήδη στους «8» του Champions League και κυνηγά το treble.

Έκαναν τις ταράτσες «Γεντί Κουλέ» οι οπαδοί του ΟΦΗ! (ΦΩΤΟ)

Ο ΟΦΗ αντιμετωπίζει αυτή την ώρα τον ΠΑΟΚ στο Ηράκλειο για την 5η αγωνιστική των πλέι οφ της Super League 1. Θεατές στο γήπεδο δεν υπάρχουν, αλλά γύρω από αυτό για μια ακόμη φορά οι οπαδοί της κρητικής ομάδας έκαναν την παρουσία τους αισθητή.

Όπως μπορείτε να δείτε από τα φωτογραφικά στιγμιότυπα, μία ταράτσα τη μετέτρεψαν σε "Γεντί Κουλέ", με συνθήματα και καπνογόνα.

04/07/2020

Κατσουράνης: «Ενωμένοι μπορούμε τα πάντα»

Λίγες λέξεις με πολύ νόημα είπε ο Κώστας Κατσουράνης, με αφορμή την επέτειο της κατάκτησης του Euro 2004 από την Ελλάδα στην Πορτογαλία.

«Οι Έλληνες όλοι μαζί, πέρα και έξω από τις διαφορές που μπορεί να τους χωρίζουν, ενωμένοι μπορούν να πετύχουν τα πάντα! 4/7/2004», αναφέρει ο πρωταθλητής Ευρώπης με τη γαλανόλευκη και παλαίμαχος μέσος.

Αρχίζει να «βλέπει» Ευρώπη η Σασουόλο!

Πετάει...φωτιές η καταπληκτική Σασσουόλο, η οποία επικράτησε με 4-2 της Λέτσε εντός έδρας και  πλησίασε σε απόσταση βολής από την 7η θέση.

Η ομάδα του Ντε Τζέρμπι διεύρυνε το αήττητο σερί της στα 4 ματς (2-2-0), στα οποία σκόραρε τουλάχιστον τρεις φορές (13 συνολικά)!

Από την άλλη, οι «τζιαλορόσι» υπέστησαν την 6η συνεχόμενη ήττα τους, στις οποίες δέχθηκαν μίνιμουμ δύο τέρματα σε αυτές (25 συνολικά), ενώ συνεχίζουν να κινδυνεύουν με υποβιβασμό.

Ράσταβατς: «Δικαιούμασταν μια εύκολη νίκη»

Ο προπονητής του Αστέρα Τρίπολης, Μίλαν Ράσταβατς, μετά την εύκολη νίκη της ομάδας του (4-0) επί του Βόλου σημείωσε πως η αποτελεσματικότητα των παικτών του στο επιθετικό κομμάτι ήταν αυτό που τους χάρισε τους τρεις βαθμούς.

Αναλυτικά όσα είπε στην κάμερα της Novasports:

«Ο κόσμος της ομάδας και εμείς είμαστε χαρούμενοι, δικαιούμασταν αυτό το αποτέλεσμα όχι τόσο ως προς το σκορ αλλά ως προς την ευκολία της νίκης. Σήμερα ήμασταν πιο αποτελεσματικοί στο τελευταίο τρίτο του γηπέδου και αυτό κρατάμε».

Προβάδισμα για το Κύπελλο Γερμανίας πήρε η Μπάγερν Μονάχου

Ο τελικός του Κυπέλλου Γερμανίας ανάμεσα στη Λεβερκούζεν και την Μπάγερν Μονάχου βρίσκεται σε εξέλιξη. Στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου οι Βαυαροί προηγούνται με 2-0 χάρη στα γκολ του Αλάμπα (16’) και του Γκνάμπρι (24’).

BINTEO: Η Άρσεναλ έκοψε την... φόρα της Γουλβς για το Champions League

Με γκολ στο φινάλε των δύο ημιχρόνων η Άρσεναλ νίκησε με 2-0 τη Γουλβς εκτός έδρας  και της έκοψε τα... φτερά για το Champions League. Η ομάδα την οποία θα αντιμετωπίσει ο Ολυμπιακός στο Europa League, πραγματοποιούσε υψηλή πτήση και 'πίεζε' για μια θέση στην πεντάδα, η οποία φέτος οδηγεί στην κορυφαία διοργάνωση - λόγω της τιμωρίας της Μάντσεστερ Σίτι. Η πορεία αυτή όμως κόπηκε από την Άρσεναλ, η οποία πέρασε από το «Μολινό» με την 4η σερί νίκη της σε όλες τις διοργανώσεις.

Ξηρόφωτος: «Δεν δικαιούμασταν κάτι παραπάνω από το σημερινό παιχνίδι»

Ο προπονητής του Βόλου, Στέφανος Ξηρόφωτος σε δηλώσεις του μετά την εκτός έδρας ήττα της ομάδας του από Αστέρα Τρίπολης (4-0) τόνισε οι παίκτες του δεν είχαν καλή αμυντική λειτουργία.

Αναλυτικά όσα είπε ο τεχικός του Βόλου:

«Σήμερα δίκαια χάσαμε, μπορούσαμε να είχαμε πετύχει κάποιο γκολ αλλά δεν δικαιούμασταν κάτι παραπάνω. Δεν ήμασταν καλά στην αμυντική λειτουργία. Θα μπορούσαμε να είχαμε σκοράρει αλλά δεν θα άλλαζε κάτι αυτό στην εικόνα του παιχνιδιού».

Έκανε πλάκα στον Βόλο ο Αστέρας (4-0)!

Σε ένα παντελώς αδιάφορο παιχνίδι από βαθμολογικής άποψης, ο Αστέρας Τρίπολης διέσυρε με 4-0 τον Βόλο και ανέβηκε στην πρώτη θέση των πλέι άουτ έχοντας ένα ματς περισσότερο από τον Ατρόμητο. Στον αντίποδα, ο Βόλος παρά την «τεσσάρα», παραμένει εννιά βαθμούς πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο 2΄ όταν ο Κώτσιρας έγινε κάτοχος της μπάλας από τα δεξιά, έκανε το γύρισμα στο ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής και εκεί ο Λουίς Φερνάντεθ, με ωραίο πλασέ νίκησε τον Καραγκιόζη για το 1-0.