Super League 2: Τριπλή μεταγραφική ενίσχυση για την ΑΕΛ

Την απόκτηση των Ζιγκί Μπαντιμπανγκά, Αϊμέν Ταχάρ και Μάρκο Νίνο ανακοίνωσε η ΑΕΛ, συνεχίζοντας την ενίσχυσή της ενόψει της νέας σεζόν στη Super League 2.

Η ανακοίνωση:

"Η ΠΑΕ ΑΕΛ ανακοινώνει τρείς ιδιαίτερα αξιόλογες μεταγραφές.

1. Η πρώτη μεταγραφή που ανακοινώνει η ΠΑΕ ΑΕΛ είναι η απόκτηση του Βέλγου ποδοσφαιριστή, του πολύ γνωστού στην Ελλάδα, Ziguy Badibanga.

ΒΙΝΤΕΟ: «Καθάρισε» εύκολα τη Μετς η Στρασμπούρ

Τη δεύτερη νίκη της στο πρωτάθλημα της Ligue 1 πέτυχε η Στρασμπούρ επί της Μετς με 3-0 στο εναρκτήριο ματς της 6ης αγωνιστικής.

Ο νικητής είχε κριθεί από το πρώτο ημίχρονο, διάστημα στο οποίο οι φιλοξενούμενοι παρουσίασαν πάρα πολλά προβλήματα στην άμυνα.

Μόλις στο 6ο λεπτά η Στρασμπούρ κέρδισε πέναλτι και ο Λουντοβίκ Αζόρκ «έγραψε» το 1-0. Από εκεί και πέρα... ανέλαβε ο Ντιαλό, ο οποίος με γκολ στο 26' και στο 40' έκανε το 3-0.

Με τρεις ισοπαλίες και ισάριθμες ήττες στο ξεκίνημα της σεζόν είναι η Μετς, η οποία εξακολουθεί να αναζητεί το πρώτο της τρίποντο.

ΒΙΝΤΕΟ: Έσπασε το… ρόδι η Κάντιθ

Την πρώτη της νίκη στη La Liga πανηγύρισε η Κάντιθ που επικράτησε εκτός έδρας της Θέλτα με 2-1 για την 5η αγωνιστική.

Η ομάδα του Βίγκο, από την πλευρά της, έμεινε χωρίς νίκη μετά από πέντε παιχνίδια κι έχοντας μόλις έναν βαθμό.

Η εικόνα του αγώνα

Το «Μπαλαΐδος» «πάγωσε» στο 38', όταν ο Λοσάνο με κεφαλιά έκανε το 0-1.

Τρία λεπτά μετά οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι σε μαρκάρισμα του Φοντάν στον Λοσάνο. Το εκτέλεσε ο Λοσάνο, ο Ντιτούρο έδιωξε, αλλά στην επαναφορά ο Εσπνίνο «έγραψε» το 0-2.

ΒΙΝΤΕΟ: Πήρε βαθμό στο Νιούκαστλ η Λιντς

Μετά από ένα ματς που ειδικά στο πρώτο μέρος προσέφερε εξαιρετικό θέαμα, η Νιούκαστλ και η Λιντς αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1 για την 5η αγωνιστική της Premier League.

Η εικόνα του ματς

Το σκορ άνοιξε στο 13', όταν ο Ραφίνια έκανε τη σέντρα-σουτ από δεξιά, ο Ροντρίγκο προσποιήθηκε ότι θα παρέμβει, αλλά άφησε την μπάλα και αυτή κατέληξε στα δίχτυα.

Στο 35ο λεπτό ο Ρίτσι έκανε το σουτ έξω από την περιοχή, με τη μπάλα να βρίσκει το αριστερό κάθετο δοκάρι του Μελιέ.

Άσχημα μαντάτα για Εμβιλά στον Ολυμπιακό

Ο Εμβιλά είχε ένα θέμα ετοιμότητας το προηγούμενο διάστημα και έβγαλε τραυματισμό και με την Αντβέρπ.

Έχει μία ενόχληση στον οπίσθιο μηριαίο και μάλλον χάνει τα ματς του Ολυμπιακού με Λαμία εκτός (19/9, 20:30) και Απόλλωνα Σμύρνης εντός (22/9, 18:15), όπως αναφέρουν οι τελευταίες πληροφορίες.

ΒΙΝΤΕΟ: Πέρασε από την έδρα της Σασουόλο του Κυριακόπουλου η Τορίνο

Η Τορίνο έφυγε με "διπλό" από την έδρα της Σασουόλο του Κυριακόπουλου, επικρατώντας με 1-0 στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της Serie A.

Μόλις στο 7ο λεπτό οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι με τον Φρατέζι.

Στο 26' ο Σανάμπρια πλάσαρε τον Κονσίλι, αλλά ο Φεράρι έδιωξε πάνω στη γραμμή.

Στο επόμενο λεπτό η Τορίνο είχε δοκάρι με τον Μπρέκαλο.

Στο 41' ο Σανάμπρια έπιασε την κεφαλιά, όμως ήταν ο Λόπες αυτή τη φορά που έκοψε στη γραμμή.

Τρία λεπτά μετά ο Πρατ έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι με σουτ.

ΒΙΝΤΕΟ: Τρίποντο με ανατροπή η Χέρτα

Το αήττητο που έχει απέναντι στην Γκρόιτερ Φιρτ σε επαγγελματικό επίπεδο διατήρησε η Χέρτα με τη σημερινή της νίκη με 2-1 στο Ολυμπιακό Στάδιο του Βερολίνου.

Οι «πρωτευσιάνοι» με την 3η τους νίκη (2-0-3 στο πρωτάθλημα) σε 4 ματς απέναντι στους νεοφώτιστους βελτίωσαν τη βαθμολογική τους θέση, σε αντίθεση με τους φιλοξενούμενους που με ένα βαθμό μετά από 5 αγώνες στη Bundesliga βρίσκονται από πολύ νωρίς με την πλάτη στον τοίχο.

Παράλληλα, η Γκρόιτερ Φιρτ ισοφάρισε το χειρότερο της ρεκόρ από το 2020, συμπληρώνοντας 6 αγώνες χωρίς τρίποντο.

Super League 2: Δ.Σ. την Τρίτη για την προκήρυξη και τα τηλεοπτικά

Το φλέγον ζήτημα των τηλεοπτικών δικαιωμάτων, καθώς επίσης και ο τρόπος διεξαγωγής του νέου πρωταθλήματος της Super League 2 είναι τα δύο βασικά θέματα που θα συζητηθούν σε Διοικητικό Συμβούλιο που θα γίνει την Τρίτη (21/9, 13:00).

Η σχετική ενημέρωση:

«Την Τρίτη 21 Σεπτεμβρίου και ώρα 13:00, θα πραγματοποιηθεί Διοικητικό Συμβούλιο Super League 2 στο Ξενοδοχείο Τιτάνια (Πανεπιστημίου 52, Αθήνα) με Θέματα Ημερήσιας Διάταξης :

1)Γήπεδα Παραχωρητήρια

2)Τηλεοπτικά Super League 2 Αγωνιστικής περιόδου 2021-2022

ΒΙΝΤΕΟ - Άοσμαν: «Από τα καλύτερα γκολ της καριέρας μου, απίστευτο το συναίσθημα»

Ο πρωταγωνιστής του αγώνα για τον Ιωνικό, Αϊάς Άοσμαν, μίλησε για τη σημασία της νίκης επί του Άρη, το γκολ του και τη συνέχεια του πρωταθλήματος.

Αναλυτικά όσα είπε στην Cosmote TV:

«Παίξαμε πολύ καλά, πολύ οργανωμένα. Σκοράραμε και στο πρώτο ημίχρονο, όμως το γκολ ακυρώθηκε. Παλέψαμε και στο δεύτερο ημίχρονο, ήμουν εγώ που έβαλα το γκολ. Ένα απίστευτο συναίσθημα, μια όμορφη στιγμή. Είναι μία νίκη αφιερωμένη στον κόσμο και σε όλους γύρω από την ομάδα.

ΒΙΝΤΕΟ - Φαμπιάνο: «Δεν δείξαμε την ποιότητά μας στο γήπεδο»

Ο Φαμπιάνο στάθηκε στην κακή απόδοση του Άρη απέναντι στον Ιωνικό, καθώς επίσης και στο ότι η ομάδα του δεν έδειξε την ποιότητά της απόψε στη Νίκαια.

Αναλυτικά όσα είπε ο Βραζιλιάνος αμυντικός των κίτρινων στην Cosmote TV:

Θλάση ο Κρέσπο στον ΠΑΟΚ - Τόσο θα λείψει - Ποια ματς χάνει!

Ο Χοσέ Ανχέλ Κρέσπο υποβλήθηκε σε μαγνητική τομογραφία για να φανεί το μέγεθος του τραυματισμού του στον δεξί δικέφαλο.

Τα αποτελέσματα αυτής ήταν ξεκάθαρα. Ο Ισπανός στόπερ υπέστη θλάση και ο Δικέφαλος του Βορρά θα στερηθεί τις υπηρεσίες του για περίπου 15 ημέρες!

Ο Κρέσπο θα απουσιάσει από τα ματς με τον Αστέρα Τρίπολης (19/9, 20:30), τον Παναιτωλικό (22/9, 18:15) και την ΑΕΚ (26/9, 20:30), ενώ μένει να φανεί αν θα είναι έτοιμος να αγωνιστεί στο παιχνίδι κόντρα στη Σλόβαν Μπρατισλάβας (30/9, 22:00).

Εκνευρισμένος ο Καρυπίδης - Η πρώτη αντίδρασή του μετά την ήττα του Άρη από τον Ιωνικό

Ο Άρης προβληματίζει με τις εμφανίσεις του και μετά το 1-0 από τον Ιωνικό παρέμεινε στο -5, με τον Θόδωρο Καρυπίδη να προχωρά σε κυρώσεις.

Ο ιδιοκτήτης της κιτρινόμαυρης ΠΑΕ είναι εκνευρισμένος από την κακή απόδοση της ομάδας του και από το αποτέλεσμα της Νίκαιας κι αποφάσισε να επιβάλλει βαρύ πρόστιμο στους παίκτες, αλλά και το τεχνικό επιτελείο του συλλόγου.

Υπενθυμίζεται πως οι Θεσσαλονικείς έχουν δώσει 4 επίσημα ματς φέτος σε πρωτάθλημα και Ευρώπη, με τον απολογισμό να είναι 1 νίκη, 1 ισοπαλία και 2 ήττες.

«Πάνοπλος» κόντρα στον Παναθηναϊκό ο ΠΑΣ

Με την καλύτερη δυνατή ενδεκάδα θα παραταχθεί ο ΠΑΣ Γιάννινα στο εντός έδρας ματς με τον Παναθηναϊκό το Σάββατο (18/9, 20:30).

Ο Ηρακλής Μεταξάς δεν αντιμετωπίζει κανένα πρόβλημα τραυματισμού, καθώς είδε και τον Μπρένερ να επιστρέφει και να μπαίνει στην αποστολή.

Αυτή αποτελείται από τους Λοντίγκιν, Σούλη, Σάλιακα, Παντελάκη, Πίρσμαν, Εραμούσπε, Οικονομόπουλο, Καραχάλιο, Κάργα, Ντομίνγκεθ, Σιόντη, Μπρένερ, Γκαρντάφσκι, Λιάσο, Σνάιντερ, Μορέιρα, Λώλη, Μιλιντσεάνου, Περέα και Κόντε.

«Εισήχθη ξανά στην εντατική ο Πελέ»

Ο μεγάλος θρύλος του βραζιλιάνικου και του παγκόσμιου ποδοσφαίρου, Πελέ, εισήχθη ξανά σε Μονάδα Εντατικής Θεραπείας στο νοσοκομείο «Albert Einstein» του Σάο Πάολο, όπως ανέφερε την Παρασκευή (17/09) το «ESPN Brasil», κάνοντας λόγο για προφανή επιδείνωση της υγείας του, λίγα 24ωρα αφότου βγήκε από τη μονάδα μετά την επέμβαση αφαίρεσης όγκου στο παχύ έντερο.

Απαράδεκτη χειρονομία του Φαμπιάνο στο Ιωνικός-Άρης (ΦΩΤΟ)

Στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης στη Νίκαια ο Φαμπιάνο έτρεξε να καλύψει μια φάση με τη μπάλα να βγαίνει εκτός εκεί που ήταν η φυσούνα του γηπέδου.

Οι άνθρωποι του Ιωνικού άφησαν τη μπάλα να φύγει, με τον στόπερ του Άρη να ακούει κάποια... γαλλικά και να αντιδρά, αφού ύψωσε το μεσαίο του δάχτυλο προς τους ανθρώπους των γηπεδούχων.

ΒΙΝΤΕΟ: Οι πανηγυρισμοί των παικτών του Ιωνικού με τον κόσμο για την πρώτη νίκη της ομάδας στη Super League 1 μετά από 15 χρόνια

Ο Ιωνικός επικράτησε το βράδυ της Παρασκευής με 1-0 του Άρη για τη 2η αγωνιστική της Super League 1 με το εκπληκτικό γκολ του Άοσμαν στο 86’ και οι παίκτες το πανηγύρισαν έξαλλα με τον κόσμο τους, όπως μπορείτε να δείτε εδώ

Super League 1: Καταρρέει ο Άρης - Η βαθμολογία του πρωταθλήματος (ΦΩΤΟ)

Η πρώτη νίκη του Ιωνικού στη Super League 1 μετά τη σεζόν 2006-07 είναι γεγονός, καθώς επικράτησε 1-0 του Άρη στη Νεάπολη, χάρη σε εκπληκτικό πλασέ του Άοσμαν στο 86ο λεπτό.

Οι Θεσσαλονικείς έμειναν στο -5, μιας και στην πρεμιέρα είχαν αναδειχθεί ισόπαλοι 0-0 με τον ΟΦΗ. Από την πλευρά της, η ομάδα του Δημήτρη Σπανού με αυτή τη νίκη ανέβηκε στους 3 βαθμούς.

Δείτε τη βαθμολογία της Super League 1, καθώς επίσης και το πρόγραμμα της 2ης και 3ης αγωνιστικής:

ΒΙΝΤΕΟ - Σπανός: «Χτυπήσαμε στις αδυναμίες του Άρη»

​​​​​​Ο προπονητής του Ιωνικού, Δημήτρης Σπανός, μετά το τέλος της αναμέτρησης με τον Άρη, μίλησε για την άψογη τακτική συνέπεια που έδειξαν οι παίκτες του, τονίζοντας ότι το ματς που ακολουθεί με τον ΠΑΣ Γιάννινα είναι ακόμη πιο κρίσιμο.

Αναλυτικά τα όσα δήλωσε στην κάμερα της Cosmote TV:

«Είναι λογικό να έχουμε ένα ωφέλιμο άγχος. Έχουμε μια πολύ καλή ομάδα, τακτικά είμαστε άψογοι, χτυπήσαμε στις αδυναμίες του Άρη και καταφέραμε να πάρουμε το τρίποντο της νίκης που είναι πολύ σημαντικό.

ΒΙΝΤΕΟ: Έτσι κέρδισε ο Ιωνικός τον Άρη

Δείτε τις καλύτερες στιγμές της αναμέτρησης του Ιωνικού απέναντι στον Άρη, καθώς και το απίθανο γκολ του Άοσμαν που χάρισε την πρώτη νίκη των γηπεδούχων στο πρωτάθλημα της Super League 1.

ΒΙΝΤΕΟ - Σκασμένος ο Μάντζιος: «Ήταν ένα κακό αποτέλεσμα για μας»

Εμφανώς απογοητευμένος για την ήττα του Άρη από τον Ιωνικό ήταν ο Άκης Μάντζιος μετά το τέλος του ματς της 2ης αγωνιστικής της Super League 1.

«Είναι ένα κακό αποτέλεσμα για εμάς. Συγχαρητήρια στον Ιωνικό, έδειξε ότι το ήθελε περισσότερο. Είναι πολλά αυτά που μας λείπανε», ήταν το μοναδικό σχόλιο από τον προπονητή των κίτρινων στην κάμερα της Cosmote TV.