Νίκη παραμονής για την Βαγιαδολίδ!

Στο τέλος χαμογέλασε σήμερα η Βαγιαδολίδ. Με τέρμα του Φερνάντεθ, με συρτό σουτ στο 88’, η ομάδα του Σέρχιο επικράτησε  με 1-0 της Αλαβές στο «Estadio Municipal Jose Zorrilla» και έκανε σημαντικό βήμα παραμονής.

Αυτή ήταν η μόλις δεύτερη νίκη των γηπεδούχων μετά το restart, ενώ οι φιλοξενούμενοι γνώρισαν πέμπτη σερί ήττα και είναι στο +6 από την επικίνδυνη ζώνη, δίνοντας την ευκαιρία στη Μαγιόρκα να τους πλησιάσει.

«Τσίμπησε» κι άλλο βαθμό η Θέλτα

Μετά τον σπουδαίο βαθμό απέναντι στην Μπαρτσελόνα, η Θέλτα πήρε ακόμα έναν στο εντός έδρας παιχνίδι της με την Μπέτις που έληξε ισόπαλο 1-1. Ο Νολίτο άνοιξε το σκορ στο 22ο λεπτό με απευθείας φάουλ στο οποίο βέβαια φέρει ευθύνη και ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Μπέτις ανέβασε το ρυθμό της και ισοφάρισε με τον Φεντάλ 11' πριν το τέλος της αναμέτρησης.

Αναλαμβάνει τη Μπέτις ο Πελεγκρίνι

Ο Μανουέλ Πελεγκρίνι δέχθηκε την πρόταση της Μπέτις για συμβόλαιο δύο ετών, έχοντας μείνει άνεργος από τον Δεκέμβριο, όταν και αποχώρησε από τη Γουέστ Χαμ.

Στην Ισπανία ο έμπειρος Χιλιανός τεχνικός έχει εργαστεί από το 2004 ως το 2009 στη Βιγιαρεάλ, με την οποία έφτασε στους ημιτελικούς του Champions League το 2006, ενώ στη συνέχεια πήγε στη Ρεάλ Μαδρίτης, από την οποία έφυγε μετά από έναν χρόνο, μη μπορώντας να κατακτήσει τρόπαιο.

Επίσης, έχει εργαστεί στη Μάλαγα, αλλά και στη Μάντσεστερ Σίτι, με την οποία κέρδισε το πρωτάθλημα στην πρώτη του χρονιά.

Εύκολη νίκη με Μοράτα για την Ατλέτικο Μαδρίτης

Τρεις βαθμούς πρόσθεσε στο ενεργητικό της η Ατλέτικο Μαδρίτης που επικράτησε με 3-0 της Μαγιόρκα εντός έδρας στο πλαίσιο της 34ης αγωνιστικής της La Liga. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους γηπεδούχους ήταν ο Άλβαρο Μοράτα που πέτυχε τα πρώτα δύο γκολ με πέναλτι στο 29’ και με προβολή στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου. Στο 79’ ο Κόκε διαμόρφωσε το 3-0 για την Ατλέτικο με δυνατό σουτ.

Εισαγγελέας ερευνά καταγγελίες εναντίον του Ινφαντίνο

Η Εποπτική Αρχή της Ομοσπονδιακής Εισαγγελίας, ανακοίνωσε τον διορισμό έκτακτου εισαγγελέα, ώστε να εξετάσει τις ποινικές καταγγελίες κατά του προέδρου της FIFA, Τζιάνι Ινφαντίνο.

Ο πρόεδρος του Ανώτατου Δικαστηρίου και του Διοικητικού Δικαστηρίου του Ομπβαλντέν, Στεφάν Κελέρ, ανέλαβε την «εξέταση των ποινικών καταγγελιών που έχουν διαβιβαστεί στην Ομοσπονδιακή Εισαγγελία εναντίον του Τζάνι Ινφαντίνο και του Μικαέλ Λομπέρ», ανακοίνωσε η ελβετική εισαγγελική αρχή.

«Βόμβα»: Έτοιμος να φύγει το 2021 από την Μπαρτσελόνα ο Μέσι

Ο Λιονέλ Μέσι, όπως αναφέρει ρεπορτάζ του ραδιοφωνικού σταθμού Cadena Ser, έχει "παγώσει" τις συζητήσεις για ανανέωση του συμβολαίου του και είναι έτοιμος να φύγει από τη Μπαρτσελόνα μετά το καλοκαίρι του 2021.

Πιο συγκεκριμένα, αν και ο πατέρας του Αργεντινού βρισκόταν σε διαπραγματεύσεις με τον πρόεδρο της Μπαρτσελόνα, Τζουζέπ Μαρία Μπαρτομέου, φαίνεται πως αυτές σταματάνε, αφού η πρόθεση του κορυφαίου ποδοσφαιριστή του πλανήτη είναι να βάλει «τίτλους τέλους» στη συνεργασία του με τους Καταλανούς το επόμενο καλοκαίρι.

ΒΙΝΤΕΟ: Με Ράμος στο +4 και αγκαλιά με τον τίτλο η Ρεάλ!

Την ισοπαλία της Μπαρτσελόνα κόντρα στην Ατλέτικο εκμεταλλεύτηκε η Ρεάλ Μαδρίτης, η οποία επικράτησε με 1-0 της Χετάφε, παίρνοντας προβάδισμα τεσσάρων βαθμών από τους Μπλαουγκράνα.

Η Βασίλισσα έπαιξε με την φωτιά αλλά το χτύπημα πέναλτι του Σέρχιο Ράμος στο 78ο λεπτό  ήταν αρκετό για να πάρει την νίκη και να αγκαλιάσει τον τίτλο του ισπανικού πρωταθλήματος.

Ο Ράμος έχει 21 εύστοχα διαδοχικά πέναλτι. Αμυντικός είχε να πετύχει 9 γκολ σε ένα ματς της ισπανικής Liga από το 2007, τότε ήταν ο Γκαράι με τη Ράθινγκ Σανταντέρ.

ΒΙΝΤΕΟ: Βλέπει Ευρώπη η Σοσιεδάδ

Σε τροχιά Ευρώπης παραμένει η Ρεάλ Σοσιεδάδ, η οποία επικράτησε 2-1 της Εσπανιόλ που παραμένει στην τελευταία θέση της La Liga με 24 πόντους. Οι Βάσκοι με αυτή τη νίκη κατόρθωσαν να φτάσουν τους 50 βαθμούς και την 7η θέση, η οποία οδηγεί στα προκριματικά του Europa League.

Το σκορ άνοιξε για την Εσπανιόλ ο Λόπεθ με κεφαλιά στο 10ο λεπτό, έπειτα από σέντρα του Εμπάρδα. Το παιχνίδι χρειάστηκε να φτάσει στο β' μέρος ώστε η Σοσιεδάδ να φτάσει στην ισοφάριση με γκολ του Γουίλιαμ Ζοσέ στο 56ο λεπτό. Τελικά στο 84ο λεπτό ο Αλεξάντερ Ίζακ πέτυχε την ανατροπή με ασίστ του Ζαλντούα.

Δηλώσεις-σοκ κατά του Μέσι!

Ευθεία επίθεση με βαρύτατους χαρακτηρισμούς προς τον Λιονέλ Μέσι εξαπέλυσε ο Κριστόφ Ντουγκαρί.

Ο παλαίμαχος Γάλλος ποδοσφαιριστής υποστήριξε τον Αντουάν Γκριζμάν, ανέφερε πως δεν πρέπει να... φοβάται τον Μέσι και πρέπει να σηκώσει κεφάλι!

«Τι ακριβώς φοβάται ο Γκριζμάν; Ένα παιδί που είναι 1,5 μέτρο και μισός αυτιστικός; Το μόνο που πρέπει να κάνει είναι να δείξει τα αρχ... του κάποια στιγμή! Το έχω πει εδώ και έναν χρόνο ότι έχει πρόβλημα με τον Μέσι, ήρθε η ώρα να τον χτυπήσει στο κεφάλι», ανέφερε αρχικά.

Αντιπρόεδρος Νιούελς: «Δεν είναι απίθανο ο Μέσι να επιστρέψει μια μέρα»

Αιώνια πιστός στη Μπαρτσελόνα έχει δηλώσει ο Λιονέλ Μέσι, αλλά αυτό δεν φαίνεται να βάζει σε προβληματισμό τον αντιπρόεδρο της Νιούελς Ολντ Μπόις, Κρίστιαν Ντ΄Αμίκο, που δήλωσε πως ίσως μια μέρα ο Αργεντινός σούπερ σταρ γυρίσει στην ομάδα, όπου και αγωνιζόταν μέχρι τα 13 του.

Κι άλλος πρώην του Ολυμπιακού υποψήφιος για τον πάγκο της Βαλένθια

Έχοντας -όπως αναφέρουν τα ΜΜΕ στην Πορτογαλία- απομακρυνθεί το ενδεχόμενο να καθίσει στον πάγκο της Μπενφίκα, δημοσιεύματα στην Ισπανία φέρουν τον Πορτογάλο πρώην προπονητή του Ολυμπιακού, Μάρκο Σίλβα, ως υποψήφιο για τη Βαλένθια.

Ο Σίλβα, άνεργος από τον περασμένο Δεκέμβριο, όταν απολύθηκε από την Έβερτον, είναι μαζί με τον -επίσης πρώην προπονητή του Ολυμπιακού- Ερνέστο Βαλβέρδε, αλλά και τον Σάντσες Κίκε Φλόρες στον κατάλογο με τους υποψήφιους προπονητές για τον πάγκο της ισπανικής ομάδας, όπως αποκάλυψε ο ραδιοφωνικός σταθμός «Once Cero».

02/07/2020

Νέα «σφαλιάρα» για τη Βαλένθια!

Δεν μπόρεσε να σηκώσει κεφάλι η Βαλένθια ούτε μετά την απομάκρυνση του Αλμπερτ Θελάδες από την τεχνική ηγεσία, καθώς έχασε στην έδρα της από την Μπιλμπάο και μαζί τις ελπίδες για έξοδο στην Ευρώπη. Το σκορ για τους Βάσκους, που πλησίασαν την 7άδα, άνοιξε στο 13' ο Ραούλ Γκαρθία και ο ίδιος στο 47' «σφράγισε» το τελικό 0-2.

Στο άλλο ματς που έγινε την ίδια ώρα, η Αλαβές ηττήθηκε στην έδρα της από την Γρανάδα με 0-2, όμως ακόμα έχει διαφορά ασφαλείας 6 βαθμών από τη ζώνη του υποβιβασμού. Οι Κορτές (25') και Σολδάδο (49') ήταν οι σκόρερ των Ανδαλουσιάνων.

Τα αποτελέσματα ημιχρόνου στα ματς των 20:30 της La Liga

Με την διεξαγωγή δύο παιχνιδιών συνεχίζεται η 33η αγωνιστική της La Liga. Στο ημίχρονο η Γρανάδα προηγείται με 1-0 της Αλαβές εκτός έδρας χάρη στο γκολ του Αντονίν στο 25’. Με το ίδιο σκορ προηγείται η Μπιλμπάο της Βαλένθια στο «Μεστάγια». Ο Ραούλ Γκαρσία σκόραρε στο 13’ για τους Βάσκους.

Εκτός με Χετάφε ο Αζάρ

Πρόσφατα επέστρεψε έπειτα από πολύ καιρό, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι ο Εντέν Αζάρ είναι πανέτοιμος. Η επέμβαση στο γόνατό του τον έχει αφήσει ευάλωτο και στην αναμέτρηση με την Εσπανιόλ δέχτηκε πολλά χτυπήματα στο επίμαχο σημείο.

Ο Βέλγος σούπερ σταρ παραπονέθηκε για κάποιες μικρές ενοχλήσεις και έτσι το ιατρικό επιτελείο της Ρεάλ αποφάσισε ότι καλό θα ήταν να ξεκουραστεί και να μην παίζει τόσο συχνά, όσο οι υπόλοιποι.

Έτσι αποκάλεσε τον Κίκε Σετιέν ο πατέρας του Γκριεζμάν

Την οργή της οικογένειας Γκριεζμάν προκάλεσε ο Κίκε Σετιέν με την απόφασή του να χρησιμοποιήσει τον Αντουάν στις καθυστερήσεις του αγώνα της Μπαρτσελόνα με την Ατλέτικο Μαδρίτης, ο οποίος έληξε ισόπαλος 2-2.

Μετά τον αδελφό του Γάλλου επιθετικού, Τέο, με τον προπονητή της Μπάρτσα τα έβαλε και ο πατέρας του ποδοσφαιριστή, Αλέν, αν και στη συνέχεια κατέβασε και αυτός τα μηνύματα, όπως άλλωστε έκανε και ο γιος του.

ΒΙΝΤΕΟ: Επική παρουσίαση των 700 γκολ του Λιονέλ Μέσι!

Η ιστοσελίδα «Bleacher Report» είναι γνωστή για τα τρομερά βίντεο, αλλά αυτή τη φορά ξεπέρασε τις προσδοκίες.

Έτσι ανέβασε ένα εξαιρετικό βίντεο για τα 700 γκολ του Λιονέλ Μέσι και σχημάτισαν με 700 μπάλες το πρόσωπό του στον αγωνιστικό χώρο ενός γηπέδου. Το αποτέλεσμα; ΕΠΙΚΟ!

«Παγώνει» του Ίσλα στη Μπόκα - «Μάχη» ανάμεσα σε δύο συλλόγους της La Liga

Στην Ευρώπη και όχι στην Αργεντινή αναμένεται να συνεχίσει την καριέρα του ο Μαουρίσιο Ίσλα, καθώς τα τελευταία 24ωρα η μεταπήδησή του στη Μπόκα Τζούνιορς δείχνει να «παγώνει».

Ο 32χρονος Χιλιανός πρώην άσος της Φενέρμπαχτσε, για τον οποίο υπάρχει ενδιαφέρον και από πλευράς Παναθηναϊκού, αξιώνει συμβόλαιο που αγγίζει το 1 εκατ. ευρώ.

Στη «μάχη» για την απόκτησή του, μετά τη Μπέτις, έχει μπει και η Σεβίλλη, θεωρώντας πως πρόκειται για ποδοσφαιριστή που μπορεί να προσφέρει με την ποιότητα του στο δεξί άκρο της άμυνας.

01/07/2020

Επιμένουν για Ατλέτικο και Σα στην Ισπανία - Σενάρια και για μπάσιμο αγγλικής ομάδας - Με τόσα τον δίνει ο Ολυμπιακός

Ο Ζοσέ Σα έχει γίνει ιδιαίτερα περιζήτητος και μία από τις ομάδες που απασχολεί είναι η Ατλέτικο Μαδρίτης.

Στην Ισπανία επιμένουν ότι ο γκολκίπερ του Ολυμπιακού αρέσει στους «ροχιμπλάνκος» κι ότι ο Ντιέγκο Σιμεόνε έχει ζητήσει την απόκτησή του.

Πάντως, άλλα δημοσιεύματα θέλουν και μία αγγλική ομάδα να έχει μπει γερά στο κόλπο για τον 27χρονο διεθνή Πορτογάλο τερματοφύλακα, η ρήτρα του οποίου φτάνει στα 13 εκατ. ευρώ.

ΒΙΝΤΕΟ: «Μαύρη» μέρα για την Μπαρτσελόνα, μετά το μπάσκετ, χάνει και την La Liga!

Η Μπαρτσελόνα δεν μπόρεσε να σηκώσει κεφάλι και έχασε κι άλλο έδαφος στη μάχη του τίτλου της  La Liga. Η Ατλέτικο Μαδρίτης απάντησε και τις δύο φορές που έμεινε πίσω στο σκορ και απέσπασε ισοπαλία 2-2.

Το αποτέλεσμα αυτό βολεύει την Ρεάλ Μαδρίτης που εάν νικήσει τη Χετάφε θα ξεφύγει με +4 σε μια εφιαλτική ημέρα για την «Μπάρτσα» που έχασε το πρωτάθλημα και στο μπάσκετ από την Μπασκόνια.

ΒΙΝΤΕΟ: Με εκτέλεση… Πανένκα, ο Μέσι φτάνει τα 700 γκολ στην καριέρα του!

O Σεμέντο κερδίζει πέναλτι για την Μπαρτσελόνα και ο Λιονέλ Μέσι με εκτέλεση Πανένκα κάνει το 2-1 για την Μπαρτσελόνα και γίνεται ο δεύτερος εν ενεργεία παίκτης μετά τον Κριστιάνο Ρονάλντο που φτάνει τα 700 επίσημα γκολ στην καριέρα του!