Έφυγε από τη Βοιωτία με διπλό γοήτρου επί του Λεβαδειακού η ΑΕΛ

Νίκη γοήτρου στη Βοιωτία για την ΑΕΛ.

Οι «βυσσινί» επικράτησαν με 2-1 του Λεβαδειακού δύο αγωνιστικές πριν την ολοκλήρωση των playoffs της Super League 2, με την ομάδα του Σωκράτη Οφρυδόπουλου να έχει εξασφαλίσει την άνοδο.

Μητσοτάκης: «Θα ξεριζώσουμε τη μάστιγα του χουλιγκανισμού»

Τη διαβεβαίωση ότι ως κυβέρνηση «θα ξεριζώσουμε τη μάστιγα του χουλιγκανισμού» έκανε ο Κυριάκος Μητσοτάκης σε τηλεοπτική συνέντευξή του.

«Θα ξεριζώσουμε αυτή τη μάστιγα. Χαίρομαι που έγινε μια πολύ εμπεριστατωμένη δουλειά από την ΕΛ.ΑΣ. και είμαι βέβαιος πως θα φτάσει εκεί που πρέπει.

Θυμάστε όταν κλείσαμε τα γήπεδα τι ακούσαμε. Τα ανοίξαμε, όμως, με μια εικόνα πολύ θετική.

Όταν το κράτος θέλει, μπορεί. Βλέπουμε οικογένειες πια στα γήπεδα. Είμαι αισιόδοξος πως θα τελειώσουμε με τη μάστιγα του χουλιγκανισμού», ανέφερε ο πρωθυπουργός.

11/05/2024
Super League 2: Τα βλέμματα στη Λιβαδειά

Με την αναμέτρηση του Λεβαδειακού με την ΑΕΛ ολοκληρώνεται το πρόγραμμα της 8ης αγωνιστικής των play off της Super League 2 (16:00).

Οι γηπεδούχοι έχουν ήδη εξασφαλίσει την άνοδό τους στη μεγάλη κατηγορία και θέλουν τη νίκη για λόγους γοήτρου.

Από την άλλη πλευρά, οι φιλοξενούμενοι θα προσπαθήσουν να πάρουν το «διπλό» στη Λιβαδειά και να μειώσουν τη διαφορά από την κορυφή της βαθμολογίας.

Ο Λεβαδειακός έχει 44 βαθμούς, ενώ η ΑΕΛ έχει 31.

Αναλυτικά το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα:

Α’ ΟΜΙΛΟΣ – PLAY OFF

11/05/2024
Αλλαγές στο πρόγραμμα της Super League 2

Σε δύο αλλαγές στην 8η αγωνιστική των πλέι οφ και πλέι άουτ προχώρησε η Super League 2.

Το Λεβαδειακός-ΑΕΛ θα γίνει τελικά το Σάββατο (11/5, 16:00), ενώ το Παναχαϊκή-Διαγόρας θα διεξαχθεί την Παρασκευή (10/5, 16:00).

Αναλυτικά:

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι ο αγώνας ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ – ΑΕΛ της 8ης αγωνιστικής PLAY OFF / OUT του πρωταθλήματος SUPER LEAGUE 2 2023-24, θα διεξαχθεί τo ΣΑΒΒΑΤΟ 11/05/24 στις 16:00 στο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΤΑΔΙΟ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ αντί για την ΤΕΤΑΡΤΗ 08/05/24 όπως αρχικά είχε προγραμματισθεί.

30/04/2024
Super League 2: Η Παναχαϊκή «έσπρωξε» τον Ολυμπιακό Β' στη Γ' Εθνική!

Αποφασιστικό άλμα παραμονής στην Super League 2 έκανε η Παναχαϊκή! Οι Πατρινοί επικράτησαν με 1-0 του Ολυμπιακού Β'  σε ένα παιχνίδι-τελικό για τις δύο ομάδες στην «μάχη» της παραμονής.

Η Παναχαϊκή μπήκε πολύ δυνατά και στο 4' κέρδισε πέναλτι, με τον Αλίμπε να το εκτελεί και τον Παπαδούδη να του λέει «όχι». Παρόλα αυτά οι γηπεδούχοι δεν άφησαν το πόδι από το γκάζι και στο 7' πέτυχαν το γκολ που τους έδωσε τη νίκη με τον Μπάρε.

28/04/2024
Super League 2: «Κλειδώνει» την άνοδο ο Λεβαδειακός

Την μαθηματική εξασφάλιση της ανόδου στη Super League 1 θέλει να πανηγυρίσει σήμερα ο Λεβαδειακός. Αυτό θα συμβεί αν η ομάδα του Σωκράτη Οφρυδόπουλου επικρατήσει εντός έδρας του Μακεδονικού ή φέρει το ίδιο ή καλύτερο αποτέλεσμα από την ΑΕΛ.

Οι «βυσσινί», από τη μεριά τους, παίζουν με τη Νίκη Βόλου για την 6η αγωνιστική των πλέι οφ της Super League 2.

Στον Νότιο όμιλο, στις 15:00, ο Ολυμπιακός Β' υποδέχεται τον Διαγόρα Ρόδου και θέλει οπωσδήποτε τη νίκη για να διατηρήσει τις ελπίδες του για παραμονή στην κατηγορία.

20/04/2024

Super League 2-Βόρειος Όμιλος: «Διπλό» ανόδου για τον Λεβαδειακό κόντρα στην ΑΕΚ Β'

Ο Λεβαδειακός συνεχίζει την επιτυχημένη πορεία του και απέχει ένα «τρίποντο» μακριά από την άνοδο στην Super League 1. Οι Βοιωτοί επικράτησαν με 2-0 της ΑΕΚ Β' στο «Σεραφείδειο».

Οι Βοιωτοί πήραν τη νίκη στα δύο γκολ που πέτυχε ο Τσιριγώτης. Το πρώτο ήταν στο 31ο λεπτό με σουτ και στη συνέχεια ο παίκτης του Λεβαδειακού διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο 51ο λεπτό.

Super League 2: Ντέρμπι... «αιωνίων» Β’ για παραμονή τη Δευτέρα

Η Super League 2 ανακοίνωσε το πρόγραμμα της 5ης αγωνιστικής σε playoffs και playouts, στην οποία ξεχωρίζει η μονομαχία ανάμεσα σε Ολυμπιακό Β' και Παναθηναϊκό Β' με φόντο τη μάχη για την παραμονή.

Το ντέρμπι ερυθρόλευκων και πράσινων ορίστηκε για τη Δευτέρα (15/4).

Την ίδια ημέρα θα διεξαχθεί και το Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός για τη Basket League.

Αναλυτικά το πρόγραμμα:

09/04/2024

«Καυτή» ανακοίνωση της ΑΕΛ, για Λεβαδειακό και διαιτησία

Η ΠΑΕ ΑΕΛ εξέδωσε ανακοίνωση στην οποία διαμαρτύρεται για τον διαιτητή του αγώνα με τον Λεβαδειακό, Ευάγγελο Μανούχο, τονίζοντας ότι οι Βοιωτοί "διεκδικούν την πλέον ανήθικη άνοδο".

Αναλυτικά η ανακοίνωση της ΠΑΕ ΑΕΛ:

"…Αφού κέρδισαν τα δελτία…Τελειώστε τους με τη διαιτησία!»

Η φίλαθλη χώρα είχε σήμερα μία πρώτης τάξεως ευκαιρία στον αγώνα ΑΕΛ-Λεβαδειακός, να αντιληφθεί τι σημαίνει στημένο σκηνικό στο ελληνικό ποδόσφαιρο.

Το αγωνιστικό τμήμα της ομάδας μας για άλλη μια φορά προσπάθησε σκληρά και στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων.

Super League 2 - Α' όμιλος: Ο Λεβαδειακός έμεινε όρθιος στη Λάρισα με γκολ στο 90+6' και κρατά την άνοδο στα χέρια του - Αποτελέσματα, βαθμολογίες...

Ο Λεβαδειακός πήρε τεράστιο αποτέλεσμα στο AEL FC Arena, καθώς πήρε στο φινάλε τον βαθμό της ισοπαλίας χάρη στο 2-2 για την τρίτη αγωνιστική των playoffs του Α' ομίλου της Super League 2.

Οι βυσσινί πήραν κεφάλι από νωρίς χάρη στα γκολ που πέτυχε ο Φατάι στο 5' και το 12'. Ο συγκεκριμένος ποδοσφαιριστής ήταν μεταξύ αυτών που είχαν ανακληθεί τα δελτία τους και δεν έπαιξε στις πρώτες δύο αγωνιστικές. Στο 56' ο Λεβαδειακός έχασε τεράστια ευκαιρία να μειώσει στο σκορ, αλλά ο Σουλούκος έπιασε το πέναλτι του Νίκα.

Η ΑΕΛ δικαιώθηκε για τα δελτία και ο Φατάι πέτυχε δύο γκολ σε έξι λεπτά!

Η ΑΕΛ δικαιώθηκε στην υπόθεση των ανακληθέντων δελτίων των παικτών της, γεγονός που επέτρεψε στον Παύλο Δερμιτζάκη να συμπεριλάβει στην ενδεκάδα τον Φατάι.

Και ο Νιγηριανός επιθετικός ξεκίνησε στην ενδεκάδα στο ντέρμπι κορυφής με τον Λεβαδειακό .Μάλιστα δεν χρειάστηκε παρά μόνο πέντε λεπτά για να βρει δίχτυα, καθώς εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Γκροφ και άνοιξε το σκορ για την ΑΕΛ.

Μόλις έξι λεπτά αργότερα διπλασίασε τα τέρματά του με κοντινή κεφαλιά κάνοντας το 2-0 σκορ με το οποίο η Λάρισα κερδίζει τον Λεβαδειακό στο α’ ημίχρονο

Super League 2: Ντέρμπι… τελευταίας ζαριάς για ΑΕΛ με Λεβαδειακό

Ίσως την τελευταία της ευκαιρία να μπει ξανά γερά στη διεκδίκηση της ανόδου στη μεγάλη κατηγορία έχει η ΑΕΛ. Στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής των πλέι οφ του Α’ ομίλου του πρωταθλήματος της Super League 2, οι βυσσινί υποδέχονται τον πρωτοπόρο Λεβαδειακό.

Μετά τις δύο εκτός έδρας ισοπαλίες με Νίκη Βόλου (1-1) και ΑΕΚ Β' (3-3), η ομάδα του Παύλου Δερμιτζάκη δεν έχει περιθώρια για άλλες απώλειες, μιας και βρέθηκε στο -7 από τον Λεβαδειακό.

Super League 2 - Βόρειος Όμιλος: Νέα νίκη και στο +7 ο Λεβαδειακός

Με το... καλημέρα των Play Off ανόδου και συγκεκριμένα την 2η αγωνιστική, ο Λεβαδειακός έχει καταφέρει να βρεθεί στο +7 από την ΑΕΛ και να φαντάζει ως το μεγάλο φαβορί για την άνοδο στην Super League.

Η ομάδα του Σωκράτη Οφρυδόπουλου επικράτησε και της Νίκης Βόλου με 2-0 και έφτασε τους 34 βαθμούς, με τους «βυσσινί» να έχουν 27 μετά το 3-3 με την ΑΕΚ Β'. Η Νίκη από την πλευρά της έμεινε στους 17 και έτσι και αλλιώς δεν είχε βλέψεις για άνοδο, καθώς από το ξεκίνημα των Play Off η κούρσα ήταν για δύο.

Super League 2: Τα φώτα σε Λιβαδειά και Σπάτα (ΦΩΤΟ)

Με μεγάλο ενδιαφέρον συνεχίζεται η "μάχη" της ανόδου και της αποφυγής του υποβιβασμού στη Super League 2.

Στον Α’ Όμιλο, ο πρωτοπόρος Λεβαδειακός υποδέχεται τη Νίκη Βόλου, ενώ η ΑΕΚ Β' κοντράρεται με την ΑΕΛ, λίγες μέρες πριν οι δύο ομάδες τεθούν αντιμέτωπες και στο Διαιτητικό Δικαστήριο για το δικαίωμα των ομάδων β' να αγωνίζονται στα πλέι οφ.

Στα πλέι άουτ, ο  Ηρακλής μετά την ισοπαλία με τον Αιολικό στην Αριδαία ψάχνει το πρώτο τρίποντο στη διαδικασία, φιλοξενώντας στη Χαλάστρα την Κοζάνη.

Super League 2: Μεγάλη νίκη ο Λεβαδειακός, απώλεια της ΑΕΛ με Νίκη Βόλου και στο +5 οι Βοιωτοί

Ιδανικό ήταν για τον Λεβαδειακό το ξεκίνημα των Play Off. Η ομάδα του Σωκράτη Οφρυδόπουλου επικράτησε με 3-1 εκτός έδρας του Μακεδονικού παίρνοντας ένα σημαντικό τρίποντο. Ένα τρίποντο που έγινε ακόμα πιο σημαντικό μετά το 1-1 της ΑΕΛ με τη Νίκη στο Βόλο, με τους Βοιωτούς να ξεφεύγουν 5 βαθμούς από τους Θεσσαλούς.

Super League 2: Σέντρα σε πλέι οφ και πλέι άουτ (ΦΩΤΟ)

Η δράση επιστρέφει στη Super League 2, καθώς σήμερα ρίχνονται οι ομάδες στη "μάχη" των πλέι οφ και πλέι άουτ. Οι ομάδες μπαίνουν στο μίνι πρωτάθλημα με τους βαθμούς τους διαιρεμένους στα δύο, γεγονός που αυξάνει τον ανταγωνισμό και το ενδιαφέρον.

Στα πλέι οφ του Α’ Ομίλου, Λεβαδειακός και ΑΕΛ έχουν εκτός έδρας δοκιμασίες, με Μακεδονικό και Νίκη Βόλου αντίστοιχα. Στον Β’ Όμιλο ξεχωρίζει το Ιωνικός-Χανιά.

24/03/2024

Super League 2: Κρίσιμο Δ.Σ. και κλήρωση των πλέι οφ-πλέι άουτ

Σημαντικό Δ.Σ. της Super League 2 διεξάγεται σήμερα στις 14:30, με θέματα την επικύρωση των βαθμολογιών και την κλήρωση των πλέι οφ-πλέι άουτ. Παράλληλα, θα εκλεγούν και δύο αντιπρόεδροι.

Ένα από τα ζητήματα που πρέπει να ξεκαθαριστούν είναι αυτό της συμμετοχής των ομάδων Β' στα πλέι οφ και εν προκειμένω της ΑΕΚ Β', καθώς η ΑΕΛ έχει απειλήσει με προσφυγή στο Διαιτητικό Δικαστήριο.

Από τη Λίγκα, πάντως, τονίζουν ότι το θέμα είχε συζητηθεί σε Δ.Σ. πριν την έναρξη της σεζόν και είχε συμφωνηθεί η συμμετοχή τους, με την Καλαμάτα τότε να είχε εκφράσει αντίρρηση.

Super League 2-Βόρειος Όμιλος: Στα πλέι οφ η ΑΕΚ Β', εύκολη νίκη για τον Λεβαδειακό

Ο Λεβαδειακός επέστρεψε στις νίκες στον Βόρειο όμιλο της Super League 2, καθώς επικράτησε με 3-1 του ΠΑΟΚ Β' έντος έδρας και έκλεισε θετικά την παρουσία του στην κανονική διάρκεια.

Η ομάδα του Σωκράτη Οφρυδόπουλου άνοιξε το σκορ με τον Νταγκό στο 25' και ο Ρομό με ένα άκομα γκολ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 2-0.

Ο Ιωάννης Κωστή πέτυχε το 3-0 στο 67ο λεπτό και ο ΠΑΟΚ Β' μείωσε σε 3-1 με τον Πανίδη στο 82ο λεπτό.

Super League 2: Φουλ δράση στον Βορρά

Με την 25η αγωνιστική συνεχίζεται το πρωτάθλημα της Super League 2 στον Βόρειο όμιλο.

Όλες οι αναμετρήσεις θα ξεκινήσουν στις 3:00 το μεσημέρι.

Δευτέρα 4 Μαρτίου (15:00)