Ακόμα πιο κοντά στον τίτλο η Ρεάλ, 2-0 την Αλαβές

Πολύ κοντά στην κατάκτηση του πρωταθλήματος είναι η Ρεάλ Μαδρίτης, καθώς η ομάδα του Ζινεντίν Ζιντάν χωρίς να πιάσει και πάλι σπουδαία απόδοση, νίκησε με σκορ 2-0 την Αλαβές και παρέμεινε στο +4 από την Μπαρτσελόνα με τρεις αγωνιστικές να απομένουν.

Από την άλλη, οι ηττημένοι βρίσκονται στο +3 από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Χαμός στο twitter με τον τραυματισμό του διαιτητή στο Ρεάλ-Αλαβές (ΦΩΤΟ)

Ο διαιτητής Ζιλ Μανθάνο είναι ένας από τους πρωταγωνιστές του αγώνα της Ρεάλ με την Αλαβές λόγω του πέναλτι που έδωσε στην «βασίλισσα» χάρη στο οποίο προηγείται με 1-0.

Μάλιστα, λίγα λεπτά αργότερα ο διαιτητής του αγώνα τραυματίστηκε και δέχθηκε τις πρώτες βοήθειες από το ιατρικό τιμ της Ρεάλ.

Και εκεί «έπεσε» το twitter από προφανώς αγανακτισμένους υποστηρικτές της Μπαρτσελόνα. «Τι συμβαίνει με τους τραυματισμούς των καλύτερων παικτών της Ρεάλ;» έγραψε ένας, ενώ ένα άλλο tweet αναφέρει: «Μεγάλη χτύπημα για την Ρέαλ να βλέπει τον κορυφαίο παίκτη της να τραυματίζεται».

"Σκότωσε" την Σοσιεδάδ και... ονειρεύεται Ευρώπη η Γρανάδα

Η Γρανάδα χάρη σε γκολ του Ντουάρτε στο 90' πήρε σπουδαία νίκη εκτός έδρας επί της Σοσιεδάδ με σκορ 2-3 και βρίσκεται σε τροχιά Ευρώπης.

Πιο συγκεκριμένα, στο πρώτο μέρος οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα με δύο τέρματα χάρη στα γκολ των Πουέρτας και Σολδάδο (21'-43'), με την Ρεάλ Σοσιεδάδ να μη μπορεί να αντιδράση. Στην επανάληψη ωστόσο η ομάδα του Ιμανόλ ήταν καλύτερη και κατάφερε να μειώσει στο 47' με τον Μερίνο και ισοφάρισε στο 83ο λεπτό με τον Ογιαρθάμπαλ, όμως η... χαρά δεν κράτησε πολύ.

Τέλος η σεζόν για τον Μαρσέλο

Η φετινή σεζόν ολοκληρώθηκε για τον Μαρσέλο, ο οποίος τραυματίστηκε στον προσαγωγό όπως έκαναν γνωστό μέσω ανακοίνωσης οι «μερένγκες». Σύμφωνα με τα Μέσα της Ισπανίας, ο Βραζιλιάνος μπακ δεν θα είναι στη διάθεση του Ζινεντίν Ζιντάν για τους 4 αγώνες που απομένουν στη  «Βασίλισσα»  για την ολοκλήρωση του πρωταθλήματος.

Αυτό είναι το πρόγραμμα των δύο τελευταίων αγωνιστικών της La Liga (ΦΩΤΟ)

Το πρόγραμμα των δύο τελευταίων αγωνιστικών ανακοίνωσε η La Liga. Όλα τα ματς θα έχουν κοινή ώρα έναρξης στις 22:00.

Μπαρτσελόνα-Οσασούνα και Ρεάλ Μαδρίτης-Βιγιαρεάλ είναι τα δύο ματς για τη  μάχη του τίτλου την 37η αγωνιστική. Την τελευταία αγωνιστική η Μπαρτσελόνα φιλοξενείται από την Αλαβές και η Ρεάλ Μαδρίτης από τη  Λεγανές.

Νίκησε και έκανε... βήμα παραμονής η Μαγιόρκα

Η Μαγιόρκα είναι η μεγάλη κερδισμένη των δύο αγώνων που διεξήχθησαν το βράδυ της Πέμπτης για την Primera Division.

Πιο συγκεκριμένα, η ομάδα των Βαλεαρίδων Νήσων νίκησε με σκορ 2-0 την αδιάφορη Λεβάντε στο «Σόν Μόις» με γκολ των Κούτσο Χερνάντες (40') και Τακεφούσα Κούμπο (84') και έφτασε τους 32 βαθμούς, έστω κι αν παρέμεινε στην 18η θέση.

Με αυτό το «τρίποντο» όμως και σε συνδυασμό με το φτωχό 0-0 στο άλλο ματς που ξεκίνησε την ίδια ώρα, ανάμεσα σε Εϊμπάρ και Λεγκανές, μείωσε στο -4 τη διαφορά από την Εϊμπάρ και παράλληλα ξέφυγε στο +3 από τη Λεγκανές.

Ανέλαβε τη Μπέτις ο Πελεγκρίνι (ΦΩΤΟ)

Ο Μανουέλ Πελεγκρίνι επιστρέφει στην Ισπανία για να καθίσει στον πάγκο της Ρεάλ Μπέτις, η οποία ανακοίνωσε την πρόσληψή του.

Η ομάδα της Ανδαλουσίας ήταν σε αναζήτηση προπονητή από τις 21 Ιουνίου, όταν απολύθηκε ο Ρούμπι και ανέλαβε προσωρινά ο Αλέξις Τρουχίγιο.

Τελευταία ομάδα του Πελεγκρίνι ήταν η Γουέστ Χαμ, ενώ στο παρελθόν ο 66χρονος Χιλιανός τεχνικός πέρασε μεταξύ άλλων και από τον πάγκο της Μάντσεστερ Σίτι.

«Γυάλισε σε ομάδα της La Liga ο Μαουρίσιο»

Όπως αναφέρουν οι Ισπανοί, ο Ζοσέ Μαουρίσιο εξετάζεται από τους ιθύνοντες της Χετάφε που θέλουν να ενισχύσουν τον χώρο του άξονα.

Η περίπτωση του Βραζιλιάνου μέσου του ΠΑΟΚ, σύμφωνα με τα σχετικά δημοσιεύματα, θεωρείται ελκυστική για τους ανθρώπους της Χετάφε, αφού το συμβόλαιο του 31χρονου άσου πλησιάζει στη λήξη του.

09/07/2020

ΒΙΝΤΕΟ: «Ζωντανή» για τον τίτλο με ιστορικό γκολ Σουάρες η Μπαρτσελόνα

Η Μπαρτσελόνα σε μία μέτρια βραδιά της κατάφερε να πάρει αυτό που ήθελε, τους τρεις βαθμούς, νικώντας με 1-0 και ταυτόχρονα να στείλει την... μισητή συμπολίτισσα Εσπανιόλ στην 2η κατηγορία.

Στο πρώτο ημίχρονο η Μπαρτσελόνα είχε την κατοχή και τον έλεγχο αλλά δεν μπόρεσε να παραβιάσει την εστία της Εσπανιόλ, η οποία αντιστέκονταν. Με την έναρξη του δευτέρου μέρους ο Ανσού Φατί αποβλήθηκε στο 49ο λεπτό, μετά από τρία λεπτά στον αγωνιστικό χώρο και φάνηκε ότι οι φιλοξενούμενοι θα μπορέσουν να ελπίζουν σε κάτι με έναν παίκτη παραπάνω.

ΒΙΝΤΕΟ: Ο Πικέ έφτασε στο «Καμπ Νου» με... ποδήλατο!

Ο Ζεράρ Πικέ εξέπληξε όλο τον κόσμο που βρισκόταν εκτός του γηπέδου της Μπαρτσελόνα, αφού έφτασε με ποδήλατο στο «Καμπ Νου» για την αναμέτρηση με την Εσπανιόλ.

Μάλιστα, ο στόπερ των «μπλαουγκράνα» μπήκε στην είσοδο του γηπέδου με μεγάλη ταχύτητα.

Δείτε το χαρακτηριστικό video:

Παρατείνεται ο κανόνας των πέντε αλλαγών και για την επόμενη σεζόν

Παράταση στο μέτρο των πέντε αλλαγών και για την επόμενη αγωνιστική περίοδο αποφασίζει η IFAB, μετά το έκτακτο δίμηνο που εφαρμόστηκε για το restart των πρωταθλημάτων στην Ευρώπη.

Ο διεθνής φορέας που καθορίζει τους κανόνες του παιχνιδιού, σύμφωνα με το ρεπορτάζ της ιστοσελίδας «Athletic», πρόκειται να ανακοινώσει τις επόμενες ημέρες την επέκταση του συγκεκριμένου κανονισμού, προκειμένου να βοηθήσει τις ομάδες να ανταποκριθούν στην εξίσου φορτωμένη σεζόν που ακολουθεί.

Σε καραντίνα μπήκε ο Γιόβιτς

Στο επίκεντρο της κριτικής βρίσκεται ξανά ο Λούκα Γιόβιτς.

Ο Σέρβος επιθετικός που έχει απασχολήσει τη Ρεάλ Μαδρίτης τη φετινή σεζόν για πολλούς λόγους, αλλά όχι αγωνιστικούς, τέθηκε σε καραντίνα καθώς σύμφωνα με την εκπομπή του «Jugones» του «El Chiringuito Tv» πρόσφατα ήταν μαζί με έναν φίλο του, ο οποίος διαπιστώθηκε θετικός στον κορονοϊό.

Ο 22χρονος επιθετικός πλέον θα απομονωθεί στο σπίτι του για δύο μέρες και δεν θα προπονηθεί στο «Valdebebas», αν και ήδη έχει εξεταστεί και τα πρώτα αποτελέσματα ήταν αρνητικά.

Έξαλλος με τον Τσάβι ο πρόεδρος της Μπαρτσελόνα: «Απέρριψε δύο φορές πρότασή μας για να αναλάβει προπονητής»

Ο Τσάβι ανανέωσε το συμβόλαιό του με την Αλ Σαντ και θα παραμείνει στον πάγκο του συλλόγου για τη σεζόν 2020-21, με ετήσιες απολαβές, οι οποίες θα ανέρχονται στα 10 εκατ. ευρώ.

Η Μπαρτσελόνα, λοιπόν, μπορεί να περιμένει ακόμη έναν χρόνο, εκτός αν γίνει κάποια ανατροπή μέσα στην ερχόμενη περίοδο και ο Ισπανός αποχωρήσει από την ομάδα του Κατάρ.

Ο Γιόσεπ Μαρία Μπαρτομέου προέβη σε αποκαλύψεις για τον Τσάβι, αναφέροντας χαρακτηριστικά πως ο πρώην άσος της Εθνικής Ισπανίας και των «μπλαουγκράνα» απέρριψε στο παρελθόν δύο προτάσεις για να αναλάβει προπονητής της Μπαρτσελόνα.

Χάνεται ο Ίσλα για Παναθηναϊκό - Οδεύει σε ομάδα κορυφαίου πρωταθλήματος

Σε άλλες περιπτώσεις παικτών για το δεξί άκρο της άμυνας στρέφει την προσοχή του ο Παναθηναϊκός, καθώς ο Μαουρίσιο Ίσλα επέλεξε τη Μπέτις.

Τουλάχιστον αυτό υποστηρίζουν ισπανικά δημοσιεύματα, σύμφωνα με τα οποία ο Χιλιανός ποδοσφαιριστής αποδέχτηκε την πρόταση των Ανδαλουσιανών και θα υπογράψει τις προσεχείς μέρες το νέο του συμβόλαιο.

Λύτρωση στο 89΄ για τη Βαλένθια που ελπίζει για Ευρώπη

Έπαιξε με τη φωτιά, αλλά δεν κάηκε η Βαλένθια, η οποία επικράτησε με 2-1 της Βαγιαδολίδ στο «Μεστάγια» και συνεχίζει να ελπίζει ότι θα βγει στην Ευρώπη.

Οι «νυχτερίδες» τα… χρειάστηκαν για να φτάσουν στην πρώτη νίκη τους έπειτα από τέσσερις  αγωνιστικές, αφού η ομάδα του Σέρχιο ήταν άκρως ανταγωνιστική και δημιούργησε ευκαιρίες ακόμα και για να πάρει το τρίποντο

Η Βαλένθια άνοιξε το σκορ, με τον Γκαμεϊρό να γυρίζει στο δεύτερο δοκάρι, όπου πετάχτηκε ο Μάξι Γκόμες και με προβολή έγραψε το 1-0 (30’).

Σετιέν: «Μπορούμε να κατακτήσουμε το πρωτάθλημα»

Απτόητος από τη σκληρή κριτική που δέχεται και το γεγονός ότι η Μπαρτσελόνα βρίσκεται πίσω στη μάχη του τίτλου της La Liga εμφανίστηκε ο Κίκε Σετιέν.

Ενόψει της αναμέτρησης με την Εσπανιόλ ο τεχνικός των «μπλαουγκράνα» έδειξε να μην χάνει την πίστη του για την κατάκτηση του τίτλου.

Τα ευρωπαϊκά πρωταθλήματα συνεχίζονται με μεγάλα παιχνίδια

• ΠΑΟΚ-Παναθηναϊκός, Μίλαν-Γιουβέντους, Λέστερ-Άρσεναλ, Αθλέτικ Μπιλμπάο-Σεβίλλη με πολλά ειδικά στοιχήματα στα πρακτορεία ΟΠΑΠ

Στην τελική ευθεία μπαίνουν τα ευρωπαϊκά πρωταθλήματα και το ενδιαφέρον κορυφώνεται. Καθημερινά το πρόγραμμα περιλαμβάνει μεγάλα παιχνίδια.

Στη Super League ξεχωρίζουν το ντέρμπι ΠΑΟΚ-Παναθηναϊκός (Τετάρτη, 21:00) και ο αγώνας ΑΕΚ-ΟΦΗ (Τετάρτη, 21:30).

Στη Serie Α κλέβουν την παράσταση το ντέρμπι Μίλαν-Γιουβέντους (Τρίτη, 22:45) και το παιχνίδι Βερόνα-Ίντερ (Πέμπτη, 22:45).

Νέα «γκέλα» για τη Σοσιεδάδ

Η Σοσιεδάδ δεν κατάφερε να φύγει νικήτρια από την έδρα της Λεβάντε αποσπώντας ισοπαλία 1-1 και έχασε την ευκαιρία να φτάσει την 6η Χετάφε.

Μόλις στο 12ο λεπτό η Σοσιεδάδ με τρομερό τελείωμα αλά Ζλάταν του Ισάκ άνοιξε το σκορ στην εκτός έδρας αναμέτρηση με τη Λεβάντε, ωστόσο οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν αμέσως με τον Μοράλες.

Στη συνέχεια η Σοσιεδάδ είχε πολλές ευκαιρίες, αλλά και δοκάρι για να πάρει ξανά το προβάδισμα όμως το 1-1 έμεινε μέχρι το τέλος της αναμέτρησης και έτσι η Χετάφε παρά το στραβοπάτημα με την Οσασούνα έμεινε στην 6η θέση.