ΒΙΝΤΕΟ: Νέο πρόβλημα για τον Ρόναλντ Κούμαν και τη... μύτη του!

Ένα απρόοπτο περιστατικό συνέβη στη σημερινή συνέντευξη Τύπου στον Ρόναλντ Κούμαν. Όσο μιλούσε για την αυριανή αναμέτρηση με τη Σεβίλλη, ο Ολλανδός τεχνικός της Μπαρτσελόνα αντιμετώπισε πρόβλημα με τη μύτη του, η οποία άρχισε να αιμορραγεί.

Ο προπονητής των «μπλαουγκράνα» χρειάστηκε να φύγει από τη συνέντευξη, καθώς η αιμορραγία δεν υποχωρούσε. Όπως αναφέρουν τα Μέσα της Καταλονίας, ο Κούμαν αντιμετωπίζει συχνά τέτοια προβλήματα με τη μύτη του λόγω των φαρμάκων που παίρνει για τα καρδιακά του προβλήματα.

BINTEO: Σήκωσε κεφάλι με σούπερ Μέσι η Μπαρτσελόνα!

Μετά από δύο οδυνηρά αποτελέσματα απέναντι σε Παρί (1-4) και Κάντιθ (1-1), η Μπαρτσελόνα επέστρεψε στις επιτυχίες και σε εξ αναβολής αγώνα της La Liga επικράτησε 3-0 της Έλτσε στο «Καμπ Νου» πετυχαίνοντας όλα τα τέρματά της στο δεύτερο ημίχρονο.

Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Λιονέλ Μέσι με δύο γκολ, αλλά πολύτιμη συνεισφορά και από τον Μάρτιν Μπρέιθγουεϊτ με δύο ασίστ.

Με τη νίκη αυτή η ομάδα του Ρόναλντ Κούμαν πέρασε τρίτη, με 50 βαθμούς σε 24 αγώνες, πίσω από Ατλέτικο και Ρεάλ Μαδρίτης, που έχουν 55 και 52 βαθμούς αντίστοιχα σε 23 παιχνίδια.

ΒΙΝΤΕΟ: Νέα νίκη και τριάδα για τη Σεβίλλη

Την έκτη συνεχόμενη νίκη της πέτυχε η Σεβίλλη που επικράτησε με 2-0 της Οσασούνα εκτός έδρας. Έτσι εκμεταλλεύτηκε την «γκέλα» της Μπαρτσελόνα και βρίσκεται πλέον στην τρίτη θέση της La Liga.

Οι Ντιέγκο Κάρλος στο 19’ και Λουκ Ντε Γιονγκ στο 49’ διαμόρφωσαν το ξεκούραστο 2-0 για την ομάδα του Ζουλιέν Λοπετέγκι που βρίσκεται εφτά βαθμούς πίσω από την πρωτοπόρο Ατλέτικο Μαδρίτης.

Φαβορί για τον πάγκο της Χετάφε πρώην «ερυθρόλευκος» τεχνικός

Φαβορί για την Χετάφε ο Μίτσελ… Ο Ισπανός πρώην προπονητής του Ολυμπιακού, πιθανότατα θα αναλάβει την ομάδα από την Μαδρίτη, καθώς βρίσκεται σε πολύ προχωρημένες συζητήσεις και η συμφωνία είναι κοντά.

Σύμφωνα με το ρεπορτάζ, ο πρόεδρος και ιδιοκτήτης του μαδριλένικου συλλόγου Άνχελ Τόρες Σάντσεθ, έχει αποφασίσει να απομακρύνει τον Χοσέ Μπορδαλάς από την άκρη του πάγκου, λόγω των κακών αποτελεσμάτων.

Μίτσελ

La Liga: Ισοπαλία για Μπιλμπάο και Βιγιαρεάλ

«Αλώβητη» έφυγε από το Μπιλμπάο η Βιγιαρεάλ που απέσπασε ισοπαλία 1-1 από την ομώνυμη ομάδα. Οι φιλοξενούμενοι, άνοιξαν το σκορ μόλις στο 16ο λεπτό, με τον Ζεράρ Μορένο, αλλά για έκτο συνεχόμενο παιχνίδι τους στο πρωτάθλημα, δεν κατάφεραν να πάρουν τη νίκη.

Στο 44΄οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με γκολ του Μπερενγκέρ και στο δεύτερο ημίχρονο, το 1-1 δεν άλλαξε, παρά τις όποιες ευκαιρίες δημιουργήθηκαν.

La Liga: Πήρε «ανάσα» η Ουέσκα του Σιόβα

Σπουδαία νίκη πέτυχε  η Ουέσκα που επικράτησε με 3-2  της Γρανάδα για την 24η αγωνιστική της La Liga. Έτσ μείωσε την διαφορά της από τις άμεσες αντιπάλους της στους δύο βαθμούς.

Η Γρανάδα προηγήθηκε στο 8ο λεπτό με τον Κίνα, αλλά η ομάδα του Δημήτρη Σιόβα κατάφερε να ανατρέψει  το σκορ και να προηγηθεί με 3-1 στο ημίχρονο. Όλα τα γκολ μάλιστα σημειώθηκαν από το 30' μέχρι το 45' με τους Εσκρίτσε, Πουλίδο και το αυτογκόλ του Φουλκιέ.

Η Γρανάδα μείωσε σε 3-2 στο 59' με τον Σόρο, αλλά στη συνέχεια δεν κατάφερε να αποφύγει την ήττα.

La Liga: Εύκολη νίκη για τη Σοσιεδάδ

Εύκολο απόγευμα πέρασε η Σοσιεδάδ που συνέτριψε με 4-0 την Αλαβές εντός έδρας, έχοντας ως μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ίσακ που πέτυχε χατ τρικ.

Το σκορ άνοιξε ο Ίσακ στο 41’, ενώ στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου (49’) ο Σουηδός επιθετικός διπλασίασε τα τέρματά της ομάδας του.

Στο 62’ ο Ισάκ σημειώσε το 3-0, ενώ ο Πορτού διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο 73’.

ΒΙΝΤΕΟ: Ο Λανγκλέ «έκαψε» την Μπαρτσελόνα

Λίγες μέρες μετά τη βαριά ήττα από την Παρί Σεν Ζερμέν για το Champions League, η Μπαρτσελόνα δεν κατάφερε να νικήσει ούτε την Κάντιθ, στην οποία παραχώρησε ισοπαλία 1-1 εντός έδρας.

Αρνητικός πρωταγωνιστής για τους γηπεδούχους ήταν ο Λανγκλέ, που υπέπεσε σε ανόητο πέναλτι στο 88' και έδωσε την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να ισοφαρίσουν με τον Άλεξ, σε ένα σημείο που δεν κινδύνευαν σε καμία περίπτωση.

ΒΙΝΤΕΟ: Η Ρεάλ πήρε το «δώρο» και πλησίασε την Ατλέτικο

Ο Κασεμίρο έδωσε την λύση στη Ρεάλ, η οποία πέρασε με 1-0 από την έδρα της Βαγιαδολίδ και μείωσε την διαφορά από την πρωτοπόρο Ατλέτικο στους τρεις βαθμούς.

Η Βαγιαδολίδ ήταν απειλητική στο πρώτο ημίχρονο, με τη Ρεάλ να έχει μεν την κατοχή, αλλά όχι και την… μεγάλη φάση για να ανοίξει το σκορ. Αντίθετα οι γηπεδούχοι πλησίασαν στο γκολ, αλλά ο Κουρτουά με διπλή απόκρουση σε μία φάση διαρκείας, κράτησε το «μηδέν» στην εστία του και τη  Ρεάλ στο… κόλπο της νίκης.

ΒΙΝΤΕΟ: Νίκη στις καθυστερήσεις για τη Βαλένθια

Με δύο γκολ στις καθυστερήσεις η Βαλένθια νίκησε με 2-0 τη Θέλτα και αύξησε σημαντικά τις ελπίδες για την παραμονή στη La Liga.  Η Θέλτα πήγε με αμυντικούς προσανατολισμούς στο «Μεστάγια» που έγιναν ακόμα πιο… αμυντικοί μετά την αποβολή του τερματοφύλακα Μπλάνκο στο 64ο λεπτό.

Στην... πολιορκία που ακολούθησε η ομάδα της Γαλικίας άντεξε μέχρι το 94ο λεπτό, όμως εκεί κατέρρευσε. Ο Μανού Βαγέχο λύτρωσε την Βαλένθια που σημείωσε και δεύτερο γκολ στο 8ο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Γκαμεϊρό.

ΒΙΝΤΕΟ: Η Λεβάντε «έκλεισε» το σπίτι της Ατλέτικο!

Λίγες μέρες μετά την «γκέλα» κόντρα στην Λεβάντε, η Ατλέτικο Μαδρίτης ηττήθηκε σήμερα με 2-0 από την ίδια ομάδα εντός έδρας  και πλέον η διαφορά από την δεύτερη Ρεάλ μειώθηκε στους έξι βαθμούς.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα στο σκορ με τον Χοσέ Μοράλες (30’), όταν το σουτ του αρχηγό της Λεβάντε κόντραρε στα σώματα των αμυντικών της Ατλέτικο και κατέληξε στα δίχτυα του Όμπλακ.

La Liga: Πήρε «ανάσα» η Έλτσε, 1-0 την Εϊμπάρ

Μια τεράστιας βαθμολογικής σημασίας νίκη πέτυχε η Έλτσε που επικράτησε με 1-0 της Εϊμπάρ εντός έδρας στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής της La Liga. To γκολ που έκρινε το παιχνίδι πέτυχε ο Κάλβο στο 33’ κι έτσι βοήθησε την ομάδα του να αυξήσει σημαντικά τις ελπίδες της για παραμονή στην μεγάλη κατηγορία του ισπανικού ποδοσφαίρου.

La Liga: Νίκη εξάδας για την Μπέτις

Η Μπέτις νίκησε με 1-0 τη Χετάφε εντός έδρας , σε έναν αγώνα που ολοκλήρωσε με δέκα ποδοσφαιριστές. Έτσι βρίσκεται πλέον στην πρώτη εξάδα της La Liga.

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και η υπεροχή τους επιβραβεύτηκε με το πέναλτι που κέρδισαν στο 76ο λεπτό. Αλλά ο Κανάλες δεν μπόρεσε να αξιοποιήσει την ευκαιρία και το 0-0 παρέμεινε. Όχι για πολύ όμως, αφού στο 84' ο Ιγκλέσιας πέτυχε το γκολ που έκρινε το παιχνίδι. Η Χετάφε προσπάθησε να ισοφαρίσει και παρά την αποβολή του Καρβάλιο για τους γηπεδούχους, το 1-0 παρέμεινε ως το τέλος.

Εκτός και ο Μπενζεμά στη Ρεάλ Μαδρίτης!

Η ατυχία δεν αφήνει σε ησυχία την Ρεάλ Μαδρίτης. Μετά τους Σέρχιο Ράμος, Ντάνι Καρβαχάλ και Εντέν Αζάρ, ο Ζινεντίν Ζιντάν χάνει έναν ακόμα παίκτη – κλειδί, όπως είναι ο Καρίμ Μπενζεμά.

Ο Γάλλος επιθετικός, πρώτος σκόρερ της ομάδας, υποφέρει από ενοχλήσεις στον αριστερό προσαγωγό και χάνει σίγουρα το αυριανό ματς πρωταθλήματος με τη Βαγιαδολίδ. Επίσης  «τρέχει» μήπως προλάβει το πρώτο παιχνίδι με την Αταλάντα για τους «16» του Champions League την ερχόμενη Τετάρτη.

Τοποθετήθηκε για Μέσι η Μάντσεστερ Σίτι

Η Μάντσεστερ Σίτι διαψεύδει ότι υπάρχει επαφή με τον Λιονέλ Μέσι για να τον κάνει δικό της το προσεχές καλοκαίρι.

Άνθρωποι των «πολιτών», μιλώντας στο «Sky Sports», ξεκαθάρισαν πως ο σύλλογος δεν έχει ασχοληθεί με την περίπτωση απόκτησης του Αργεντινού σούπερ σταρ, το συμβόλαιο του οποίου με τη Μπαρτσελόνα ολοκληρώνεται στο τέλος της φετινής σεζόν.

19/02/2021
«Στα 496 εκατ. ευρώ η νέα πρόταση της Σίτι στον Μέσι»!

Πριν από μερικούς μήνες η Μάντσεστερ Σίτι θέλησε να αποκτήσει τον Λιονέλ Μέσι και δεν παρατά την προσπάθεια, καθώς μάλιστα ο παίκτης μένει ελεύθερος στο τέλος της φετινής σεζόν.

Το περασμένο καλοκαίρι το ρεπορτάζ της εφημερίδας "Sun" έκανε λόγο για πρόταση ύψους 692 εκατομμυρίων ευρώ για τον Αργεντινό σούπερ σταρ, ο οποίος ήταν ένα βήμα από την αποχώρησή του από τη Μπαρτσελόνα, όπως παραδέχθηκε κι ο ίδιος.

19/02/2021

«Βόμβα» Ριβάλντο: «Ο Μέσι θα πάει στην Παρί»

Η εικόνα της Μπαρτσελόνα στο πρωτάθλημα είχε «στρώσει», ο Λιονέλ Μέσι είχε ανακτήσει το κέφι και τη συμμετοχή του στα γκολ, μέχρι που η Παρί Σεν Ζερμέν και ο «σίφουνας» Κιλιάν Μπαπέ υπενθύμισαν σε όλους το ταβάνι των Μπλαουγκράνα. Πλέον, η κουβέντα για το μέλλον του Αργεντίνου θρύλου φουντώνει ξανά, με τη μεγάλη μερίδα της κοινής γνώμης να θεωρεί ότι οι Μπλαουγκράνα δεν μπορούν να του προσφέρουν πια πρωταθλητισμό και τίτλους. Σε αυτή τη μερίδα ανήκει και ο Ριβάλντο, ο οποίος, όμως, βρίσκεται ένα βήμα… παρακάτω και έχει πειστεί ότι ο επόμενος σταθμός του Λίο θα είναι η Παρί Σεν Ζερμέν!

ΒΙΝΤΕΟ: Γκέλα της Ατλέτικο, φωτιά στο ισπανικό πρωτάθλημα!

Η Ατλέτικο Μαδρίτης κόλλησε στο 1-1 στην έδρα της Λεβάντε στο εξ αναβολής παιχνίδι της 2ης αγωνιστικής της La Liga και πλεόν βρίσκεται στο +6 από την Ρεάλ Μαδρίτης (με ένα παιχνίδι λιγότερο) και στο +9 από την Μπαρτσελόνα (με ίδια παιχνίδια).

Το προβάδισμα για τους γηπεδούχους ήρθε στο 17ο λεπτό, όταν οι Βαλενσιάνοι βγήκαν στην κόντρα, με τον Μπάρτι να εκτελεί από κοντά τον Όμπλακ για το 1-0.

La Liga: «Τεσσάρα» Ευρώπης για την Μπιλμπάο

Σαρωτική ήταν η Μπιλμπάο στην Ανδαλουσία και επικράτησε με 4-0 της Κάντιθ. Έτσι μείωσε την διαφορά της από τις θέσεις που οδηγούν στην Ευρώπη. Ο Μπέρενγκερ άνοιξε το σκορ στο 5′ με πλασέ από αριστερά, ενώ στο 15′ ο Ουνάι Λόπεθ διπλασίασε τα τέρματα των Βάσκων με εκτέλεση φάουλ.

Στο 29′ ο Μπέρενγκερ πέτυχε το δεύτερο γκολ του όταν «τσίμπησε» την μπάλα από τον Λεντέσμα, μετά από πάσα του Μουνιαΐν. Ο Ουίλιαμς διαμόρφωσε το τελικό 0-4 στο 52′, όταν κινήθηκε στην περιοχή και πλάσαρε εύστοχα.