ΒΙΝΤΕΟ: Επέστρεψε στις νίκες η Γιουβέντους

Η Γιουβέντους ζορίστηκε στο πρώτο ημίχρονο, όμως έβαλε τρία γκολ στο δεύτερο ημίχρονο στη Σπέτσια (3-0) και μείωσε στους εφτά βαθμούς την διαφορά της, από την πρωτοπόρο, Ιντερ.

Στα πρώτα 45’ την καλύτερη φάση την είχε ο Κριστιάνο Ρονάλντο, ο οποίος βρήκε όσο χώρο χρειαζόταν για να κάνει το curler, όμως η μπάλα πήγε στο δοκάρι και το ημίχρονο έμεινε στο 0-0. Στο δεύτερο ημίχρονο μίλησε η έμπνευση του Άντρεα Πίρλο, ο οποίος στο 61’ έβαλε τους Μπερναρντέσκι και Μοράτα και στο 62’ ο πρώτος με σέντρα βρήκε τον δεύτερο και εκείνος άνοιξε το σκορ.

Η Λάτσιο πήρε τον αγώνα στα χαρτιά, έφεση η Τορίνο

Η Λάτσιο ήταν στο «Ολίμπικο» στην προκαθορισμένη ώρα, ο διαιτητής το ίδιο, όχι όμως και η Τορίνο, που είχε απαγορευτικό για να ταξιδέψει κι έτσι ο σημερινός αγώνας ανάμεσα στις δύο  κατακυρώθηκε με 3-0 υπέρ των «λατσιάλι», αλλά η υπόθεση έχει δρόμο ακόμη.

Το παιχνίδι επρόκειτο να ξεκινήσει στις 19:30, αλλά το Τορίνο βρίσκεται σε καραντίνα από την τοπική υγειονομική αρχή (ASL) της πρωτεύουσας του Πιεμόντε, τουλάχιστον ως απόψε τα μεσάνυχτα και όπως είναι λογικό, η «γκρανάτα» δεν μπορούσε να μεταβεί στην ιταλική πρωτεύουσα.

Δεν ξεκίνησε ποτέ το ματς Λάτσιο-Τορίνο- Αυτός είναι ο λόγος

Ο κορονοϊός ταλαιπωρεί αφάνταστα την Τορίνο, η οποία  έχει ήδη οκτώ κρούσματα επιβεβαιωμένα όσον αφορά σε ποδοσφαιριστές της. Την περασμένη Παρασκευή δεν αγωνίστηκε κόντρα στη Σασουόλο και σήμερα έκανε το ίδιο, αφού δεν ταξίδεψε στη Ρώμη για το σημερινό ματς με τη Λάτσιο.

Ο λόγος ήταν  η εντολή που δέχτηκε από τις τοπικές υγειονομικές αρχές να παραμείνει σε κατάσταση καραντίνας. Σε αντίθεση όμως με το παιχνίδι με την Σασουόλο όπου υπήρχε αναβολή και δεν παρουσιάστηκε κάποια ομάδα στο γήπεδο, αυτή τη φορά έγινε ένα απίστευτο μπέρδεμα.

Europa League: Χάνει Γιουνάιτεντ ο Ζλάταν

Λίγη από τη λάμψη τους αναμένεται να χάσουν τα ματς της Μίλαν κόντρα στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ για τη φάση των «16» του Europa League, καθώς οι «ροσονέρι» αναμένεται να παραταχθούν χωρίς τον Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς λόγω τραυματισμού.

Ο Σουηδός επιθετικός ένιωσε ενοχλήσεις κατά τη διάρκεια της αναμέτρησης κόντρα στη Ρόμα και όπως διαπιστώθηκε, έχει μυϊκό τραυματισμό στον προσαγωγό του αριστερού του ποδιού. Αυτό σημαίνει ότι θα μείνει εκτός δράσης για τις επόμενες 10 μέρες και τότε θα επανεκτιμηθεί η κατάστασή του.

01/03/2021
Εβδομάδα με φουλ δράση σε ποδόσφαιρο και μπάσκετ
  • Premier League, Serie A, Ligue 1, Κύπελλα και διπλή αγωνιστική στην Euroleague

Η πρώτη εβδομάδα του Μαρτίου έχει φουλ δράση στα ευρωπαϊκά ποδοσφαιρικά Πρωταθλήματα και Κύπελλα, καθώς και διπλή αγωνιστική στην Euroleague.

01/03/2021

ΒΙΝΤΕΟ: Συνεχίζει να ελπίζει για τον τίτλο η Μίλαν

Η Μίλαν κατάφερε να κερδίσει με 2-1 τη Ρόμα εκτός έδρας και παρέμεινε στο «κυνήγι» του τίτλου της Serie A. Οι «ροσονέρι» έδειξαν από την αρχή τις προθέσεις τους και  κυριάρχησαν σε όλο το πρώτο ημίχρονο. Το γκολ μάλιστα ήρθε στο 43ο λεπτό. Ο Φάσιο βρήκε τον Καλάμπρια μέσα στην περιοχή, με τον Κεσί να μετατρέπει το πέναλτι σε γκολ. Η φάση ελέγχθηκε και με VAR.

BINTEO: Επέστρεψε στις νίκες η Νάπολι

Την επιστροφή της στις νίκες πανηγύρισε η Νάπολι που επικράτησε με 2-0 της Μπενεβέντο εντός έδρας και μείωσε στους τρεις βαθμούς  την διαφορά της από την πρώτη τετράδα της Serie A.

Οι «παρτενοπέι»  πήραν το προβάδισμα στο 34ο λεπτό με γκολ του Μέρτενς από κοντά, ενώ ο Πολιτάνο διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα με παρόμοιο τρόπο στο 66’.

Η ομάδα του Τζενάρο Γκατούζο ολοκλήρωσε το ματς με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Κουλιμπαλί με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 81’.

ΒΙΝΤΕΟ: Ο Λουκάκου σπρώχνει την Ίντερ στον τίτλο της Serie A!

Η Ίντερ δεν αστειεύεται, δείχνοντας πανέτοιμη για την επιστροφή της στο θρόνο του ιταλικού ποδοσφαίρου! Η ομάδα του Αντόνιο Κόντε έκανε… φύλλο και φτερό (3-0) την Τζένοα και προχωράει ακάθεκτη για το Σκουντέτο.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν με το πόδι στο… γκάζι, δείχνοντας από την αρχή τις άγριες διαθέσεις τους. Στα 32 δευτερόλεπτα, ο Λουκάκου πήρε την μπάλα στα 30 μέτρα από την εστία του Περίν, έκανε την κούρσα και με όμορφο σουτ από τα όρια της περιοχής άνοιξε το σκορ για την Ίντερ.

ΒΙΝΤΕΟ: Διπλό για... σεντόνι η Αταλάντα!

Η Αταλάντα κατάφερε να πάρει μία σπουδαία εκτός έδρας νίκη επί της Σαμπντόρια με 2-0 και να φτάσει στην τρίτη θέση της βαθμολογίας, έστω και με ματς παραπάνω, την Γιουβέντους με 46 βαθμούς.

Το πρώτο γκολ στην αναμέτρηση, ήρθε πέντε λεπτά πριν οι δύο ομάδες οδηγηθούν στα αποδυτήρια. Ο Μουριέλ συνεργάστηκε άψογα με τον Μαλινόφσκι, κι εκείνος με δυνατό διαγώνιο σουτ, νίκησε τον Αουντέρο για το 0-1. Το δεύτερο γκολ για την Αταλάντα ήρθε στο 70’, όταν ο σκόρερ του πρώτου τέρματος, Μαλινόφσκι έβγαλε για τον Γκόσενς κι αυτός με προβολή έκανε το 2-0 για την ομάδα του.

ΒΙΝΤΕΟ: Νέα «γκέλα» για τη Γιουβέντους κόντρα στη Βερόνα!

Η Γιουβέντους άφησε δύο βαθμούς στην έδρα της Βερόνα (1-1) και μαζί ίσως τις ελπίδες της για τον τίτλο της Serie A!

Το πρώτο ημίχρονος ολοκληρώθηκε χωρίς τέρματα, παρά τις ευκαιρίες που είχαν οι φιλοξενούμενοι. Στοιχείο που όπως ήταν λογικό έφερε άγχος στους ποδοσφαιριστές του Αντρέα Πίρλο.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, η Γιουβέντους πήρε προβάδισμα στο ματς. Με ωραία εναλλαγή της μπάλας, ο Ράμσεϊ βρήκε τον Κιέζα, αυτός γύρισε στον Κριστιάνο Ρονάλντο που νίκησε τον αντίπαλο τερματοφύλακα για το 0-1 στο 49’ !

Serie A: Γκέλα για την Πάρμα

Για ένα ημίχρονο, η Πάρμα κρατούσε στα χέρια της ένα μεγάλο «διπλό» στην έδρα της Σπέτσια (στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής της Serie A), που θα τη διατηρούσε... ζωντανή στη «μάχη» για την παραμονή, έχοντας πάρει προβάδισμα δύο τερμάτων χάρη στα γκολ των Καραμό και Ερνάνι.

Οι γηπεδούχοι, ωστόσο, «αντέδρασαν» στο δεύτερο μέρος και κατάφεραν μέσα σε ένα 20λεπτο να φέρουν το ματς στα ίσα και στο τελικό 2-2, με τα γκολ του Γκιάσι (52', 72'), παραμένοντας σε απόσταση... ασφαλείας απ' την τελευταία τριάδα της βαθμολογίας της Serie A.

Πρόβλημα στη Βερόνα ενόψει Γιουβέντους

«Συναγερμός» σήμανε σήμερα στη Βερόνα, η οποία  ανακοίνωσε πως βρέθηκε θετικό κρούσμα κορονοϊού, μετά από εξετάσεις στις οποίες υποβλήθηκαν όλα τα μέλη της ομάδας. Αυτό συνέβη λίγες ώρες πριν από το παιχνίδι με τη Γιουβέντους (21:45), για την 24η αγωνιστική της Serie A.

Η ανακοίνωση της Βερόνα αναφέρει:

«Ανακοινώνουμε ότι ένα μέλος του συλλόγου μας διαγνώστηκε θετικό στο κορονοϊό. Η ομάδα θα ακολουθήσει τις διαδικασίες που ορίζονται στο πρωτόκολλο υγείας».

Απάντησε στον Ζλάταν ο Λεμπρόν: «Με λάθος άνθρωπο τα έβαλε, δεν θα το βουλώσω»

Μια ιδιαίτερη κόντρα έχει ξεσπάσει στον χώρο του αθλητισμού με πρωταγωνιστές τους Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς και Λεμπρόν Τζέιμς.

Ο άσος της Μίλαν δήλωσε πως οι αθλητές δεν θα πρέπει να σχολιάζουν πολιτικά θέματα, με τον «βασιλιά» να σηκώνει το… γάντι και να απαντάει.

Ο σούπερ σταρ των Λέικερς ρωτήθηκε για το ζήτημα, υπογραμμίζοντας πως δεν θα το… βουλώσει για τέτοια, ενώ έστειλε και μήνυμα στον Σουηδό επιθετικό, τονίζοντας πως τα βάλε με λάθος άνθρωπο.

Το απίστευτο σχέδιο της Ουντινέζε για την επιστροφή των οπαδών στα γήπεδα

Την ώρα που στην Αγγλία φαίνεται πως προετοιμάζονται σιγά σιγά για την επιστροφή των οπαδών στα γήπεδα, έστω και στην τελευταία αγωνιστική της Premier League, στην Ιταλία προσπαθούν να το πετύχουν τώρα με πρωτοβουλία της Ουντινέζε.

Η ιταλική ομάδα θα δοκιμάσει την ερχόμενη Κυριακή στο εντός έδρας παιχνίδι με τη Φιορεντίνα, μια νέα πρωτοποριακή τεχνολογία, για να πετύχει την επιστροφή των οπαδών της στις εξέδρες.

Το τεράστιο ποσό που έχει χάσει η Γιουβέντους λόγω κορονοϊού

Ο κορονοϊός έχει δημιουργήσει τεράστια προβλήματα οικονομικά, με το ποδόσφαιρο φυσικά να είναι ένας από αυτούς τους κλάδους που έχουν πληγεί αρκετά. Ένα από τα πιο τρανταχτά παραδείγματα αποτελεί η Γιουβέντους, η οποία είναι μια από τις μεγαλύτερες οικονομικές δυνάμεις στο ευρωπαϊκό ποδόσφαιρο.

Αποκάλυψη-«βόμβα» για Μανωλά και Ολυμπιακό: «Συνάντηση με Μαρινάκη - Επιστρέφει στο λιμάνι»!

Η παρουσία του την περασμένη Πέμπτη στο "Γεώργιος Καραϊσκάκης" ανάμεσα στους... θεατές της αναμέτρησης Ολυμπιακός-Αϊντχόφεν πέρασε μάλλον απαρατήρητη. Ίσως επειδή φιλοξενήθηκε στην προεδρική σουίτα και είδε το ματς μαζί με τον Βαγγέλη Μαρινάκη.

Προτίμησε να παρακολουθήσει δια ζώσης την πρώην και αγαπημένη του ομάδα, εκμεταλλευόμενος την παρουσία του στην Ελλάδα, από το να έβλεπε την νυν ομάδα του που αγωνιζόταν το ίδιο βράδυ στη Γρανάδα. Μόνο που ο Ολυμπιακός κέρδισε 4-2, ενώ η Νάπολι έχασε 2-0 εκτός έδρας.

Παραμένει στην πρώτη τριάδα των Ευρωπαίων σκόρερ ο Γιακουμάκης-Αυτός ο επιθετικός της Super League 1 βρίσκεται στο τοπ 10 (ΦΩΤΟ)

Ο Γιώργος Γιακουμάκης με 22 γκολ σε ισάριθμα παιχνίδια, οδηγεί την κούρσα των σκόρερ στην Eredivisie, έχοντας σημειώσει λιγότερα γκολ μόνο από τους Λεβαντόφσκι (26 γκολ) και Ονουάτσου (23 γκολ).

Είναι χαρακτηριστικό το γεγονός πως έχει πετύχει περισσότερα τέρματα συγκριτικά με ποδοσφαιριστές παγκόσμιας κλάσης όπως είναι οι Ρονάλντο, Λουκάκου, Χάαλαντ και Σαλάχ!