Αυτές είναι οι πέντε ακριβότερες μεταγραφές φέτος στην Ευρώπη!

Η πανδημία του κορονοϊού και οι επιπτώσεις της στην παγκόσμια οικονομία, επέφεραν σοβαρές συνέπειες και στον κόσμο του ποδοσφαίρου. Τόσο η... κινητικότητα, όσο και ο «χορός των εκατομμυρίων», περιορίσθηκαν αισθητά στην μεταγραφική περίοδο που διανύουμε και όπως όλα δείχνουν, αυτή η κατάσταση δεν πρόκειται να διαφοροποιηθεί στο άμεσο μέλλον.

Ligue 1: O Σανσόν έσωσε τη Μαρσέιγ στο 95'!

Φινάλε βγαλμένο από σενάριο του Άλφρεντ Χίτσκοκ είχαμε στη Μασσαλία, όπου Μαρσέιγ και Μετς αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1. Με γκολ του Ιμπραχίμα Νιανέ στο 70ό λεπτό, η ομάδα του Βενσάν Ονιόν έκανε ένα σημαντικό βήμα για να πετύχει μία σπουδαία νίκη.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν πανηγυρίσει μόλις τρία τρίποντα στα προηγούμενα 15 ματς στη συγκεκριμένη έδρα. Μάλιστα, η Μετς είχε να φύγει νικήτρια από τις 28 Αυγούστου 2004, όμως απόψε πλησίασε όσο ποτέ άλλοτε στο σπάσιμο της αυτής της αρνητικής παράδοσης.

ΒΙΝΤΕΟ: Εύκολη εκτός έδρας νίκη για τη Ρεν

Ένα εύκολο απόγευμα πέρασε η Ρεν που επικράτησε με 3-0 της Σεντ Ετιέν στο πλαίσιο της πέμπτης αγωνιστικής του γαλλικού πρωταθλήματος. Η ομάδα του Ζιλιάν Στεφάν διατήρησε το αήττητο σερί της. Το σκορ άνοιξε ο Αγκουέρ στο 33’, ενώ στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι έχασαν την ευκαιρία να ισοφαρίσουν, καθώς το γκολ του Νορντίν ακυρώθηκε από το VAR ως οφσάιντ. Στο 54’ ο Γκιρασί διεύρυνε το προβάδισμα της Ρεν, με τον Χουνού στο φινάλε να διαμορφώνει το τελικό 3-0.

ΒΙΝΤΕΟ: Στο τραπέζι του Ολυμπιακού για τα «φτερά» της επίθεσης και ο Ράντονιτς

Ο Ολυμπιακός βρίσκεται στην αγορά για την απόκτηση ενός ακραίου επιθετικού. Ενός ποδοσφαιριστή που θα αποτελέσει τον βασικό εξτρέμ των ερυθρόλευκων τη νέα σεζόν.

Ο Σοφιάν Μπουφάλ, ο Ζορζ Κέβιν Ενκουντού και ο Μπρούμα είναι οι τρεις ποδοσφαιριστές που αυτή τη στιγμή βρίσκονται στην κορυφή της μεταγραφικής λίστας.

26/09/2020

Η Ρόμα αρνήθηκε να πάρει... τζάμπα τον Μήτρογλου από τη Μαρσέιγ!

Ο Κώστας Μήτρογλου επέστρεψε στη  Μαρσέιγ με την οποία έχει ακόμα έναν χρόνο συμβόλαιο, μετά την περίοδο δανεισμού του σε Αιντχόfεν και Γαλατασαράι, με τον Βίλας Μπόας να μην τον υπολογίζει στο ρόστερ της ομάδας της Μασσαλίας.

Οι Γάλλοι ελπίζουν να τον δώσουν με μεταγραφή μέχρι τις 5 Οκτωβρίου, αλλά η κατάσταση είναι δύσκολη. Αρχικά υπήρχε η επιλογή της Λοριάν, η οποία αρνήθηκε και στη συνέχεια η Μαρσέιγ, σύμφωνα με τα γαλλικά ΜΜΕ, πρότεινε τον Μήτρογλου στην Ρόμα... τζάμπα, να πληρώσει δηλαδή μόνο το συμβόλαιο του, χωρίς η γαλλική ομάδα να πάρει χρήματα για την μεταγραφή.

Ligue 1: Στην κορυφή η Λιλ, 2-0 τη Ναντ

Το εξαιρετικό ξεκίνημα στη φετινή Ligue 1 συνέχισε η Λιλ. Χωρίς να αντιμετωπίσει πρόβλημα, η ομάδα του Κριστόφ Γκαλτιέ επικράτησε με 2-0 της Ναντ και βρίσκεται προσωρινά στην κορυφή της βαθμολογίας.

Μπαίνοντας δυνατά στο παιχνίδι και πιέζοντας την αντίπαλό τους, οι γηπεδούχοι δικαιώθηκαν λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου: Έστω κι αν το γκολ χρειάστηκε να το πετύχουν… μόνοι τους οι αντίπαλοί τους με άτσαλη προβολή του Παλουά στο 43΄.

ΒΙΝΤΕΟ: Στην Τσέλσι ο Μεντί

Στην Τσέλσι θα συνεχίσει την καριέρα του ο Εντουάρντ Μεντί, καθώς υπέγραψε συμβόλαιο συνεργασίας με την ομάδα του Λονδίνου.

Οι μπλε δαπάνησαν 25 εκατομμύρια ευρώ, προκειμένου να αποκτήσουν τον 28χρονο Σενεγαλέζο γκολκίπερ από την ομάδα της Ρεν.

Μετά την επίτευξη της συμφωνίας, οι άνθρωποι του συλλόγου δήλωσαν: «Από τη στιγμή που τον εντόπισε ο Πετρ Τσεχ και το επιτελείο μας, δεν υπήρχε άλλος τερματοφύλακας για εμάς. Έρχεται στην ομάδα μας έπειτα από μια εξαιρετική σεζόν με τη Ρεν και τον καλωσορίζουμε».

Εισήγηση-κόλαφος για φυλάκιση του προέδρου της Παρί!

Στην τελική ευθεία φτάνει η εκδίκαση του σκανδάλου που είχε ξεσπάσει στη FIFA σχετικά με τα τηλεοπτικά δικαιώματα Παγκοσμίων Κυπέλλων, στο οποίο εμπλέκονται οι Ζερόμ Βάλκε και Νασέλ Αλ Κελαϊφί.

Σήμερα έγιναν γνωστές οι εισηγήσεις του εισαγγελέα, ο οποίος πρότεινε 3 χρόνια φυλάκιση για τον πρώην πρόεδρο της παγκόσμιας ομοσπονδίας ποδοσφαίρου και 28 μήνες φυλάκιση για τον πρόεδρο της Παρί Σεν Ζερμέν και του τηλεοπτικού δικτύου «BeIn Sports»!

Η Μαρσέιγ ετοιμάζει καταγγελία κατά του Νεϊμάρ για ρατσιστική συμπεριφορά

Ο Νεϊμάρ κινδυνεύει από θύμα να βρεθεί στην θέση του... θύτη, αφού σύμφωνα με πληροφορίες η Μαρσέιγ  ετοιμάζει καταγγελία για ρατσιστικά συμπεριφορά του Βραζιλιάνου άσου της Παρί κατά του Χιρόκι Σακάι.

Σύμφωνα με δήλωση στελέχους της Μαρσέιγ, το οποίο θέλησε να διατηρήσει την ανωνυμία του, στο «AFP», η ομάδα της Μασσαλίας έχει στην κατοχή της φωτογραφίες που στηρίζουν μία καταγγελία σε βάρος του Νεϊμάρ για ρατσιστική συμπεριφορά σε βάρος του Ιάπωνα αμυντικού της, Χιρόκι Σακάι.

Δικαστικοί μπελάδες για τον πρόεδρο της Παρί Σεν Ζερμέν-Γιατί κατηγορείται

Σε σοβαρούς δικαστικούς μπελάδες έχει μπει ο πρόεδρος της Παρί Σεν Ζερμέν, για τον οποίο  ο εισαγγελέας στην Ελβετία πρότεινε φυλάκιση 28 μηνών. Ο Νασέρ Αλ Κελαΐφι κατηγορείται ότι το 2013 δωροδόκησε τον πρώην γενικό γραμματέα της FIFA, Ζερόμ Βάλκε, ώστε ο τελευταίος να μεταφέρει τα τηλεοπτικά δικαιώματα της Μέσης Ανατολής και της Βόρειας Αμερικής στο “Bein Sports”, ιδιοκτησίας του Αλ Κελαΐφι.

Επιστρέφει για Σα η Ρεν - Ποιες οι απαιτήσεις του Ολυμπιακού

Η Ρεν αναμένεται να πουλήσει τον Εντουάρ Μαντί στην Τσέλσι και ο προπονητής της, Ζιλέν Στεφάν, έχει ζητήσει την άμεση αντικατάστασή του.

«Δεν είναι μυστικό ότι ψάχνουμε έναν νέο τερματοφύλακα. Σε αυτή τη θέση χρειαζόμαστε έναν ποδοσφαιριστή άμεσα. Δεν μπορώ να σας δώσω κάποιο όνομα», δήλωσε χαρακτηριστικά.

Σύμφωνα με πληροφορίες, ο Πορτογάλος γκολκίπερ του Ολυμπιακού είναι ο πρώτος στόχος των Γάλλων που σκοπεύουν να επιστρέψουν για την απόκτησή του.

ΒΙΝΤΕΟ: Γλίτωσε την ήττα στο τέλος η Μαρσέιγ

Mε κεφαλιά του Ζερμέν λίγο πριν το τέλος, η Μαρσέιγ δεν επέτρεψε στη Λιλ να φύγει με το «διπλό» από το «Βελοντρόμ», παίρνοντας την ισοπαλία, με 1-1.

Σε ένα παιχνίδι που είχε τα χαρακτηριστικά του ντέρμπι, η Λιλ έφτασε κοντά σε μια σημαντική νίκη, αλλά ο έμπειρος επιθετικός της Μαρσέιγ, της την στέρησε.

Οι φιλοξενούμενοι, προηγήθηκαν με τον Λουίζ Αραούχο, στο 47ο λεπτό, ο οποίος τελείωσε ωραία τη φάση με το αριστερό, έπειτα από ασίστ του Μπαμπά, με τη Λιλ, να κρατάει το προβάδισμα, μέχρι το 85’.

ΒΙΝΤΕΟ: «Παρέλαση» της Παρί στη Νίκαια με Εμπαπέ και Ντι Μαρία

Στη Νίκαια, η Παρί Σεν Ζερμέν ήταν αποφασισμένη για τη πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα, με τους πρωταθλητές Γαλλίας να είναι επιβλητικοί και να επικρατούν με 0-3 της Νις στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της Ligue 1.

Η εικόνα του αγώνα

Στο 17' ο Εμπαπέ απείλησε για πρώτη φορά, αλλά ο γκολκίπερ Μπενίτεθ τον σταμάτησε, με τον Γάλλο να χάνει ακόμα μία ευκαιρία, στο 25ο λεπτό, στέλνοντας τη μπάλα λίγο πάνω από τα δοκάρια.

Στο 34' η Νις απείλησε με τον Ρόνι Λόπες και στο 38' η Παρί κέρδισε πέναλτι, με τον Εμπαπέ να εκτελεί εύστοχα για το 0-1.

Στο… κόλπο για Σα και η Μονακό

Στο μεταγραφικό στόχαστρο δύο γαλλικών ομάδων βρίσκεται ο Ζοσέ Σα.

Ο Πορτογάλος γκολκίπερ του Ολυμπιακού επιστρέφει σταδιακά μετά τον τραυματισμό του και πλέον κάνει αγώνα δρόμου για να προλάβει έστω το δεύτερο παιχνίδι με την Ομόνοια για τα πλέι οφ του Champions League (29/9, 22:00).

«Δίνει 7 εκατ. ευρώ για Σα η Ρεν» - Με τόσα τον παραχωρεί ο Ολυμπιακός

Ένας από τους παίκτες που κοιτάζει η Ρεν για τη θέση «1», σε περίπτωση που αποχωρήσει για την Τσέλσι ο Εντουάρντ Μεντί, είναι ο Ζοσέ Σα.

Σύμφωνα με την ιστοσελίδα «le10sport.com», η γαλλική ομάδα ενδιαφέρεται για τον τερματοφύλακα του Ολυμπιακού και δεν αποκλείεται να κάνει κίνηση αν και εφόσον ολοκληρώσει την πώληση του Μεντί στην ομάδα του Λονδίνου έναντι 20 εκατ. ευρώ.

Αξίζει να σημειωθεί πως η ρήτρα του Σα είναι στα 13 εκατομμύρια, με τον Ολυμπιακό να θέλει να τον κρατήσει και τη νέα σεζόν.

La Liga: Ο Ιάγκο Άσπας «καθάρισε» τη Βαλένθια

Ο Ιάγκο Άσπας ντύθηκε... Μέσι και οδήγησε την Θέλτα στην πρώτη της νίκη στην φετινή La Liga, με «θύμα» την Βαλένθια (2-1). Ο άσος της Θέλτα άνοιξε το σκορ αρκετά νωρίς στον αγώνα, μόλις στο 13ο λεπτό και έκανε το 1-0.

Η Βαλένθια προσπάθησε να αντιδράσει και τα κατάφερε στο δεύτερο ημίχρονο, όταν ο Μαξιμιλιάνο Γκόμεζ βρήκε τον στόχο και έκανε το 1-1 στο 46ο λεπτό. Αλλά ο Ιάγκο Άσπας θα είχε όπως αποδείχθηκε τον τελευταίο λόγο στον αγώνα.

Ligue 1: Νέα "γκέλα" για τη Λιόν

Φανερά ντεφορμέ και αγχωμένη, η Λιόν δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Νιμ και αναγκάστηκε να της παραχωρήσει ισοπαλία χωρίς γκολ.

Όπως συνέβη και στα προηγούμενα παιχνίδια τους, οι γηπεδούχοι δημιούργησαν αρκετές ευκαιρίες για να σκοράρουν.

Όμως ήταν ξανά άστοχοι, αδυνατώντας να διασπάσουν το αμυντικό τείχος που είχαν μπροστά τους και σημείωσαν τη δεύτερη «λευκή» ισοπαλία τους στα τρία τελευταία ματς.

«Η Ρεν θέλει να αποκτήσει τον Ζοσέ Σα»

Την απόκτηση του Ζοσέ Σα εξετάζει σοβαρά η Ρεν. Όπως αποκαλύπτει δημοσίευμα της ιστοσελίδας «le10sport.com», η γαλλική ομάδα έχει στο στόχαστρό της τον τερματοφύλακα του Ολυμπιακού. Και μάλιστα θα έχει στη διάθεσή της ένα πολύ σημαντικό ποσό να διαθέσει.

Συγκεκριμένα, η Ρεν βρίσκεται στο τελικό στάδιο των συζητήσεων με την Τσέλσι για την παραχώρηση του 28χρονου βασικού της γκολκίπερ, Εντουάρντ Μεντί για ένα ποσό που θα ξεπερνάει τα 20 εκατομμύρια λίρες.

Βαριές τιμωρίες για τα επεισόδια στο Παρί-Μαρσέιγ

Η γαλλική ομοσπονδία ανακοίνωσε τις τιμωρίες για όσους ποδοσφαιριστές αποβλήθηκαν στα επεισόδια που έγιναν στα τελευταία λεπτά του αγώνα της Παρί με την Μαρσέιγ, με μεγαλύτερη αυτή των έξι αγωνιστικών του Λαιβίν Κουρζαουά των γηπεδούχων.

Σύμφωνα λοιπόν με την απόφαση της ομοσπονδίας, ο Λαιβίν Κουρζαουά της Παρί τιμωρήθηκε με έξι αγωνιστικές, στους Νεϊμάρ και Παρέδες δύο αγωνιστικές + 1 σε αναστολή, ενώ από την Μαρσέιγ ο Αμαβί τιμωρήθηκε με 3 αγωνιστικές και με 1 ο Μπενεντέτο.