Ραντόνια: «Παίξαμε πολύ καλά, ένιωθα πίεση»

Ο δεξιός μπακ της ΑΕΚ, Βένταντ Ραντόνια σε δηλώσεις του μετά το 2-0 επί του Απόλλωνα Σμύρνης στάθηκε στην πολύ καλή εμφάνιση της ομάδας, αλλά και στην δική του παρουσία.

Αναλυτικά όσα ανέφερε ο Βένταντ Ραντόνια στην κάμερα της Cosmote TV:

20/01/2021
Με το... ένα πόδι στην οκτάδα η ΑΕΚ

Η ΑΕΚ έκανε τον καθήκον της και ουσιαστικά «καθάρισε» από το πρώτο παιχνίδι την υπόθεση πρόκριση για την επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας. Επικράτησε με 2-0 του αξιόμαχου Απόλλωνα Σμύρνης στο ΟΑΚΑ χάρη στα γκολ των Σιμάνσκι στην αρχή του αγώνα και του Γκαρσία στο τέλος του παιχνιδιού. Για ακόμη ένα παιχνίδι κατάφερε να κρατήσει το μηδέν στην άμυνα της δείχνοντας σοβαρότητα παρά τις πολλές αλλαγές στη σύνθεση της. Ο Μανόλο Χιμένεθ παράταξε την ομάδα του με αρκετά νέα πρόσωπα, ενώ ντεμπούτο έκανε ο 19χρονος Βόσνιος Βένταντ Ραντόνια στη θέση του δεξιού μπακ.

20/01/2021
BINTEO: Έτσι πέρασε από το Αγρίνιο ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός έκανε σημαντικό βήμα για πρόκριση στους "8" του Κυπέλλου Ελλάδος, καθώς επικράτησε με 0-3 του Παναιτωλικού.

Σκόρερ των Πειραιωτών ήταν οι Μπρούμα, Βρουσάι και Σισέ.

Δείτε τις φάσεις του αγώνα εδώ

20/01/2021
«Καθάρισε» την πρόκριση ο Ολυμπιακός...

Και με τα δύο... πόδια στην προημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδας βρίσκεται πλέον ο Ολυμπιακός, μετά την άνετη εκτός έδρας νίκη του επί του Παναιτωλικού με 3-0  στο Αγρίνιο, στον πρώτο αγώνα για τη φάση των «16» του θεσμού. Οι Μπρούμα, Βρουσάι και Σισέ τα γκολ των «ερυθρόλευκων» που έχασαν πολλές ευκαιρίες για μεγαλύτερο σκορ.

20/01/2021
LIVE: ΑΕΚ - Απόλλων Σμύρνης 2-0 (τελικό)

Τέλος του αγώνα.

93': Δυνατό σουτ του Καλίσιρ απ' το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής, η μπάλα ψηλά άουτ.

88': ΓΚΟΟΟΟΟΛ η ΑΕΚ. Ο Μάνταλος κατέβασε την μπάλα, έδωσε στον Γκαρσία, ο οποίος πλάσαρε τον Κότσαρη, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα.

79': Ο Γκαρσία έκανε τη σέντρα απ' τα δεξιά, ο Σάκχοφ έκανε την προβολή απ' το ύψος της μικρής περιοχής, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

78': Αλλαγή για τον Απόλλωνα. Ο Κραγιόπουλος στη θέση του Μπεντινέλι.

73': Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τσαμπούρη από μακρινή απόσταση, η μπάλα άουτ.

20/01/2021

Τζόλης: «Ήθελα να κάνω το χατ-τρικ, θα υπογράψουν όλοι οι συμπαίκτες μου την μπάλα»

Ο νεαρός μεσοεπιθετικός, Χρήστος Τζόλης μετά τα τρία γκολ κόντρα στην ΑΕΛ πήρε την μπάλα του αγώνα και τόνισε ότι θα την δώσει στους συμπαίκτες του για να την υπογράψουν, προκειμένου να θυμάται για πάντα το ιστορικό ρεκόρ που σημείωσε.

Αναλυτικά όσα τόνισε:

Τάτσης: «Το μυαλό μας είναι στο πρωτάθλημα»

Ο Γιάννης Τάτσης σε δηλώσεις του μίλησε για την βαριά ήττα της ΑΕΛ από τον ΠΑΟΚ στο Κύπελλο τόνισε πως το μυαλό όλων στο σύλλογο είναι στο πρωτάθλημα.

Αναλυτικά τα όσα δήλωσε στην κάμερα της Cosmote TV:

«Το παιχνίδι δεν αντέχει σε κριτική, εμάς ο στόχος μας ήταν μια ισομερής επιβάρυνσή γιατί το μυαλό μας είναι στο πρωτάθλημα».

LIVE: Παναιτωλικός - Ολυμπιακός 0-3 (τελικό)

Δύο τα λεπτά των καθυστερήσεων.

90': Ο Ραντζέλοβιτς γύρισε στον Λοβέρα, αυτός σκόραρε, αλλά η μπάλα είχε βγει πριν κάνει πάσα ο Σέρβος.

85': ΓΚΟΟΟΟΛ ο Ολυμπιακός. Ο Πέπε εκτέλεσε φάουλ, ο Σισέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

83': Πολύ καλό σουτ του Ντάλσιο μέσα από την περιοχή και αριστερά, η μπάλα άουτ.

79': Ο Μανθάτης αντί του τραυματία Ματσόλα.

74': Ο Ντάλσιο αντί του Αριγίμπι.

73': Ο Τιάγκο Σίλβα δίνει τη θέση του στον Κάιπερς και ο Λοβέρα μπαίνει αντί του Βρουσάι.

20/01/2021

ΠΑΟΚ – ΑΕΛ 5-0: Ο Τζόλης πήρε το… όπλο του

Με ηγέτη τον Χρήστο Τζόλη, που έφθασε σε χατ τρικ ο ΠΑΟΚ… σκόρπισε την ΑΕΛ με 5-0 στο γήπεδο της Τούμπας και από απόψε είναι ουσιαστικά στην προημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδας, με τη ρεβάνς στο Αλκαζάρ να έχει τυπική διαδικασία.’

Οι γηπεδούχοι έχοντας διάθεση να παράξουν ποδόσφαιρο, έφθασαν στα πέντε γκολ, δημιουργώντας προϋποθέσεις για ακόμα περισσότερα.

Η ΑΕΛ παρουσιάστηκε με αλλαγές από τον Γιάννη Τάτση και ήταν απογοητευτική σε όλη τη διάρκεια του αγώνα.

Η ενδεκάδα του Ολυμπιακού για το ματς με τον Παναιτωλικό

Πριν από λίγο έγινε γνωστή η ενδεκάδα με την οποία θα αγωνιστεί ο Ολυμπιακός στο εκτός έδρας παιχνίδι με τον Παναιτωλικό, που θα διεξαχθεί στο πλαίσιο του Κυπέλλου Ελλάδος.

Έτσι, ο Πέδρο Μαρτίνς επέλεξε τον Κρίστινσον στο τέρμα, ενώ την τετράδα της άμυνας συμπληρώνουν οι Ανδρούτσος, Παπαδόπουλος, Σισέ και Χολέμπας.

Στη μεσαία γραμμή θα αγωνιστούν οι Μπουχαλάκης, Πέπε και Τιάγκο Σίλβα, ενώ την επιθετική τριάδα αποτελούν οι Βρουσάι, Μπρούμα και Χασάν.

20/01/2021

Λόπεθ: «Δεν θα είναι εύκολο το παιχνίδι στην Κρήτη»

Ικανοποιημένος από τη νίκη του Βόλου επί του ΟΦΗ εμφανίστηκε σε δηλώσεις του ο Άνχελ Λόπεθ, ο οποίος ωστόσο ανέφερε πως η ρεβάνς στην Κρήτη θα είναι δύσκολη.

Αναλυτικά οι δηλώσεις του στην κάμερα της Cosmote:

«Έχουμε 90 λεπτά ακόμα στην Κρήτη, δεν θα είναι εύκολο το δεύτερο παιχνίδι. Αξίζαμε αυτό το αποτέλεσμα όμως πρέπει να έχουμε στο μυαλό μας ότι μένει ακόμα ένα ματς και θα δώσουμε την μάχη μας στην Κρήτη».

ΒΙΝΤΕΟ: Τα highlights από τη νίκη του Βόλου επί του ΟΦΗ

O Βόλος ανεβάζοντας την απόδοσή του στο δεύτερο ημίχρονο επιβλήθηκε του ΟΦΗ με σκορ 2-0, παίρνοντας έτσι σημαντικό προβάδισμα για πρόκριση στους "8" του Κυπέλλου Ελλάδος.

Σκόρερ των νικητών ήταν οι Νίκο Μαρτίνες (52΄) και Γεράσιμος Μήτογλου (85΄).

ΒΙΝΤΕΟ: Έτσι "καθάρισε" τον Αστέρα Τρίπολης ο Άρης

Μεγάλο προβάδισμα για πρόκριση στους "8" του Κυπέλλου Ελλάδος πήρε ο Άρης, καθώς επικράτησε του Αστέρα Τρίπολης με σκορ 2-0, έχοντας ως πρωταγωνιστές του Μαντσίνι και Μπερτόγλιο που πέτυχαν τα γκολ του αγώνα.

Δείτε τις καλύτερες στιγμές της αναμέτρησης εδώ

Μάντζιος: «Είναι ένα καλό σκορ, όμως δεν τελείωσε τίποτα...»

Στο καλό δεύτερο ημίχρονο του Άρη στάθηκε σε δηλώσεις του ο Άκης Μάντζιος που μοίρασε συγχαρητήρια στους παίκτες του μετά τη νίκη επί του Αστέρα Τρίπολης με 2-0.

Αναλυτικά όσα είπε στην κάμερα της Cosmote ΤV:

«Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στους παίκτες μου. Ξεκινήσαμε κάπως νωθρά στο πρώτο μέρος. Στο δεύτερο ημίχρονο ήμασταν πιο ζωντανοί, είχαμε ένταση, πετύχαμε δύο γκολ, είχαμε άλλες δύο κλασσικές ευκαιρίες. Είναι ένα καλό σκορ, αλλά δεν τελείωσε τίποτα ακόμα».

LIVE: ΠΑΟΚ - ΑΕΛ 5-0 (τελικό)

Τέλος του αγώνα στην Τούμπα. Εύκολη νίκη για τον ΠΑΟΚ.

82': Αλλαγή για την ΑΕΛ. Ο Στόινοβιτς στη θέση του Κολομπίνο.

81': Ο Λάμπρου δεν μπορεί από κοντά να στείλει την μπάλα στα δίχτυα μετά την απόκρουση του Νάγκι.

74': ΓΚΟΟΟΟΟΛ ο ΠΑΟΚ. Ο Λάμπρου κλέβει την μπάλα, δίνει στον Τζόλη, ο οποίος με ωραίο διαγώνιο σουτ νικά τον Νάγκι. Φτάνει στο χατ-τρικ και κάνει το 5-0.

72': Τρεις αλλαγές για τον ΠΑΟΚ. Εντός Σβαμπ, Λύρατζης και Μουργκ. Εκτός Περέιρα, Καντουρί και Αντρίγια Ζίβκοβιτς.

Προβάδισμα πρόκρισης για τον Βόλο

Με εκπληκτικό γκολ του Νίκο Μαρτίνες και τον Σωτήρη Νίνη ουσιαστικά να συμμετέχει στο 2-0 στα πρώτα δευτερόλεπτα της συμμετοχής του με την έξυπνη μπαλιά προς την περιοχή που έκανε όλη την άμυνα του ΟΦΗ να σαστίσει, ο Βόλος πήρε ασφαλές προβάδισμα πρόκρισης ενόψει της ρεβάνς για την 6η φάση του Κυπέλλου!

Κακή εικόνα από τους Κρητικούς παρά το γεγονός πως ο Σίμος είχε παρατάξει αρκετά δυνατή 11άδα και στήριζε πολλά σε συγκεκριμένες μονάδες που όμως δεν τον δικαίωσαν...

«Καθάρισε» με... λάτιν και βλέπει 8άδα ο Άρης, 2-0 τον Αστέρα

Προβάδισμα πρόκρισης για τους «8» του Κυπέλλου Ελλάδας πήρε ο Άρης, μετά τη νίκη του επί του Αστέρα Τρίπολης (2-0) στο «Κλ. Βικελίδης». Σε δυο εβδομάδες ο επαναληπτικός στο «Θ. Κολοκοτρώνης». Ο Άκης Μάντζιος πέρασε στο δεύτερο ημίχρονο τους Μαντσίνι και Μπερτόγλιο και –κατά σειρά- τον… δικαίωσαν πετυχαίνοντας τα δυο γκολ των γηπεδούχων.