Έτσι θα γίνονται οι μεταγραφές στην Αγγλία από την Πρωτοχρονιά-Τι θα ισχύσει για τους παίκτες της Ευρωπαϊκής Ένωσης

Μετά από διαπραγματεύσεις αρκετών μηνών η αγγλική ποδοσφαιρική ομοσπονδία, η Premier League και η Championship συμφώνησαν για τις προϋποθέσεις που θα απαιτούνται, ώστε να ολοκληρώνονται οι μεταγραφές των ξένων παικτών στο Νησί από την Πρωτοχρονιά, που θα ισχύσει το Brexit με την αγγλική κυβέρνηση να τις αποδέχεται.

Πλέον θα απαιτείται άδεια εργασίας ακόμα και για παίκτες με καταγωγή από χώρες της Ευρωπαϊκής Ένωσης, η οποία θα δίνεται, μόνο εφόσον οι παίκτες πληρούν κάποιες προϋποθέσεις και συγκεντρώνουν συγκεκριμένους βαθμούς στο νέο point system που αναμένεται να καθιερωθεί.

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο πήρε το βραβείο «Golden Foot»

Ένα από τα λίγα βραβεία που έλειπαν από τη συλλογή κατέκτησε σήμερα ο Κριστιάνο Ρονάλντο. Ο Πορτογάλος σούπερ σταρ πήρε το «Golden Foot Award», το διεθνές και φημισμένο βραβείο που δίνεται κάθε χρόνο στον καλύτερο ποδοσφαιριστή της χρονιάς, με βάση αποκλειστικά τις ψήφους που συγκέντρωσε από οπαδούς και φανατικούς του «βασιλιά των σπορ».

Αυτό είναι το πρώτο παιχνίδι της Premier League που αναβλήθηκε λόγω κορονοϊού

Ο κορονοϊός συνεχίζει να...σαρώνει και την Premier League, η οποία ανακοίνωσε την πρώτη αναβολή αγώνα λόγω αυξημένων κρουσμάτων.

Συγκεκριμένα το παιχνίδι της 11ης αγωνιστικής ανάμεσα στην Άστον Βίλα και τη Νιουκάστλ αναβλήθηκε λόγω των κρουσμάτων που υπάρχουν στους φιλοξενούμενους. Ο αριθμός τους δεν έχει ανακοινωθεί, ενώ παράλληλα έχουν σταματήσει οι προπονήσεις.

Οι 50 υποψήφιοι για την ομάδα της χρονιάς (ΦΩΤΟ)

H UEFA ανακοίνωσε τους υποψήφιους για την ομάδα της χρονιάς, με τη Μπάγερν Μονάχου να είναι ο σύλλογος με τη μεγαλύτερη εκπροσώπηση (10).

Οι φίλαθλοι μπορούν να ψηφίσουν τους καλύτερους 11 του 2020.

Οι 50 υποψήφιοι είναι οι παρακάτω:

Τερματοφύλακες: Άλισον Μπέκερ, Άντονι Λόπες, Κέιλορ Νάβας, Μάνουελ Νόιερ, Γιαν Όμπλακ.

Premier League: «Άλμα» πεντάδας για τη Γουέστ Χαμ

Η Γουέστ Χαμ επικράτησε με 2-1 της Άστον Βίλα στο τελευταίο παιχνίδι της 10ης αγωνιστικής της Premier League και ανέβηκε στην πρώτη πεντάδα της βαθμολογίας.

Ο αγώνας ξεκίνησε ιδανικά για τα «Σφυριά», αφού στο 2ο λεπτό ο Ογκμπόνα με κεφαλιά άνοιξε το σκορ. Η Άστον Βίλα πήρε τον έλεγχο του αγώνα και ισοφάρισε σε 1-1 με τον Γκρίλις στο 25’.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως το πρώτο, με την Γουέστ Χαμ να σκοράρει με τον Μπόουεν στο 46ο λεπτό, αιφνιδιάζοντας και πάλι την Άστον Βίλα. Οι φιλοξενούμενοι δεν τα παράτησαν, αλλά αστόχησαν σε πέναλτι με τον Ουάτκινς στο 74’.

Σπουδαίο «διπλό» για τη Φούλαμ κόντρα στη Λέστερ

Την ευκαιρία να «πιάσει» τη Λίβερπουλ και τη Τότεναμ στην κορυφή της βαθμολογίας της Premier League έχασε η Λέστερ που ηττήθηκε με 2-1 από τη Φούλαμ εντός έδρας.

Η Λέστερ έχασε τεράστια ευκαιρία να προηγηθεί στο 19ο λεπτό όταν είχε διπλό δοκάρι με τους Τίλεμανς και Φοφανά. Στο 30’ η Φούλαμ άνοιξε το σκορ με τον Λούκμαν να πλασάρει τον Σμάιχελ και να αφιερώνει το γκολ στον Πάπα Μπούμπα Ντιοπ. Το σοκ για τη Λέστερ έγινε μάλιστα διπλό όταν στο 37′ ο Καβαλέιρο διαμόρφωσε το 0-2 με πέναλτι.

Τι υποστήριξε ο Έντινσον Καβάνι για σχόλιο του που θεωρήθηκε ρατσιστικό

Σε παρεξήγηση αποδίδει ο Έντινσον Καβάνι τον σάλο που ξέσπασε για το σχόλιο που έκανε σε φίλο του μέσω social media («Gracias negrito», δηλαδή «ευχαριστώ μαυρούλη»), εξαιτίας του οποίου ο Ουρουγουανός επιθετικός της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ κινδυνεύει με τιμωρία για... ρατσισμό!

«Το μήνυμα που δημοσίευσα μετά τον κυριακάτικο αγώνα ήταν ένα τρυφερό κοπλιμέντο σε έναν φίλο, ευχαριστώντας τον για τα συγχαρητήρια μετά το ματς. Το τελευταίο πράγματα που θα ήθελα να κάνω, θα ήταν να προσβάλλω κάποιον» εξήγησε ο Καβάνι.

Χειρουργήθηκε στο κεφάλι ο Χιμένες μετά τον σοβαρό τραυματισμό του στο Άρσεναλ-Γουλβς!

Σοκαριστική ήταν η σύγκρουση των Νταβίντ Λουίζ και Ραούλ Χιμένες, με τους δύο ποδοσφαιριστές να χτυπάνε τα κεφάλια τους σε μια εναέρια μονομαχία.

Ο Βραζιλιάνος κεντρικός αμυντικός της Άρσεναλ σηκώθηκε μετά από λίγα λεπτά με μία πληγή στο φρύδι, αλλά ο επιθετικός των «λύκων» δεν μπόρεσε να σηκωθεί, καθώς ίσα που είχε τις αισθήσεις του.

Η κορυφή της Premier League χωράει και τρίτη ομάδα;

• Η Λέστερ πιάνει την Τότεναμ και τη Λίβερπουλ αν κερδίσει απόψε τη Φούλαμ

Οι δύο ισοπαλίες του Σαββατοκύριακου στην Premier League, στον αγώνα Μπράιτον-Λίβερπουλ (1-1) και στο ντέρμπι Τσέλσι-Τότεναμ (0-0), δίνουν την ευκαιρία στη Λέστερ να «σκαρφαλώσει» απόψε στην κορυφή.

Οι «αλεπούδες» χρειάζονται τη νίκη στο σημερινό ματς (19:30) με την προτελευταία στη βαθμολογία Φούλαμ για να πιάσουν στην πρώτη θέση την Τότεναμ και τη Λίβερπουλ. Η μάχη στην Premier League είναι συναρπαστική.

ΒΙΝΤΕΟ: Ιστορικό «διπλό» για τη Γουλβς με σούπερ Ποντένσε!

Το καλύτερο του παιχνίδι με τη φανέλα της Γουλβς πραγματοποίησε ο Ντάνιελ Ποντένσε, ο οποίος οδήγησε την ομάδα του σε σπουδαία εκτός έδρας νίκη με 2-1 επί της Άρσεναλ. Μάλιστα αυτή ήταν η πρώτη νίκη των «λύκων» κόντρα στους «κανονιέρηδες» μετά από 41 χρόνια!

Με ένταση ξεκίνησε η αναμέτρηση, καθώς και οι δύο ομάδες έδειξαν τις διαθέσεις τους από νωρίς, με την μπάλα να πηγαίνει πάνω-κάτω! Ο σοκαριστικός τραυματισμός του Χιμένες ωστόσο, επισκίασε τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού, με τον Μεξικάνο επιθετικό να συγκρούεται με τον Νταβίντ Λουίζ και να μένει αναίσθητος στο έδαφος.

ΒΙΝΤΕΟ: Σοβαρός τραυματισμός για τον Χιμένες στο ματς Άρσεναλ-Γουλβς!

Μεγάλη ανησυχία επικρατεί εδώ και λίγη ώρα για τον Ραούλ Χιμένες, ο οποίος συγκρούστηκε κεφάλι με κεφάλι με τον Νταβίντ Λουίζ, βρέθηκε σχεδόν αναίσθητος στο έδαφος και αποχώρησε με φορείο από το ματς.

Βαθμός κορυφής για την Τότεναμ

Ήταν ένα ντέρμπι της Premier League, το οποίο σίγουρα θα ξεχαστεί γρήγορα. Η Τσέλσι και η Τότεναμ αναδείχθηκαν ισόπαλες χωρίς τέρματα στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής.

Οι δύο ομάδες προσπάθησαν να αποφύγουν τα λάθη και περίμεναν να εκμεταλλευτούν τα πιθανά αντίπαλα λάθη.

Έτσι έλειψαν οι ευκαιρίες και το θέαμα. Είναι χαρακτηριστικό ότι οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν ούτε μια τελική προσπάθεια στο δεύτερο ημίχρονο.

ΒΙΝΤΕΟ: Τεράστια ανατροπή για την Γιουνάιτεντ με Καβάνι!

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ βρέθηκε να χάνει με 2-0 στο πρώτο ημίχρονο από την Σαουθάμπτον εκτός έδρας, όμως ο Έντινσον Καβάνι μπήκε αλλαγή και την οδήγησε στην ανατροπή με 3-2, πετυχαίνοντας δύο γκολ και δίνοντας μία ασίστ.

Οι φιλοξενούμενοι έχασαν τις πρώτες καλές ευκαιρίες στο ματς, με τον Γκρίνγουντ να περνά τον ΜακΚάρθι, αλλά να μην μπορεί να στείλει την μπάλα στα δίχτυα (7’) και τον Μπρούνο Φερνάντες να «πιάνει» σουτάρα εκτός περιοχής που πέρασε μόλις έξω.

«Μπάσιμο της Τσέλσι για Μέσι»!

Ισπανός δημοσιογράφος υποστηρίζει πως η Τσέλσι μπαίνει στη «μάχη» για να κάνει δικό της τον Λιονέλ Μέσι!

Συγκεκριμένα, μιλώντας στο κανάλι του στο youtube, ο Guillem Ballague υποστήριξε πως η Τσέλσι «θα επιμείνει και θα παρακολουθεί την υπόθεση. Αν έχει τα λεφτά, θα κάνει κίνηση. Θυμηθείτε, δεν υπάρχει ρήτρα».

Με το μέλλον του Αργεντινού άσου στην Μπαρτσελόνα να είναι αβέβαιο, η Μάντσεστερ Σίτι εμφανίζεται να είναι το μεγάλο φαβορί για τον Μέσι στην περίπτωση που αποφασίσει τελικά να φύγει από τη Βαρκελώνη.

Premier League: «Έσπασε» το... ρόδι η Γουέστ Μπρομ

Η Γουέστ Μπρομ πέτυχε την πρώτη της νίκη στη φετινή Premier League, επικρατώντας 1-0 εντός έδρας της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής και έφτασε τους 6 βαθμούς.

Ο Γκάλαχερ ήταν ο πρωταγωνιστής, καθώς στο 5′ έσωσε στη γραμμή το σουτ του Μπάλντοκ, ενώ στο 13′ με δυνατό σουτ από το ημικύκλιο της περιοχής πέτυχε το γκολ που έκρινε το παιχνίδι.

Σπουδαίο «διπλό» για τη Λιντς στο «Γκούντισον» Παρκ»

Η Λιντς έφυγε νικήτρια από το «Γκούντισον Παρκ», επικρατώντας  με 1-0 της Έβερτον στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής της Premier League.

Το πρώτο ημίχρονο είχε φάσεις  και για τις δύο ομάδες. Στο 24′ ο Χάμες Ροντρίγκες σκόραρε όμως το γκολ του ακυρώθηκε, ενώ στο 45′ η Λιντς είχε δοκάρι με τον Μπάμφορντ.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι είχαν δύο μεγάλες ευκαιρίες με τον Χάμες στο 52′ και τον Άλαν στο 60′.  Στο 79′ η ομάδα του Μπιέλσα βρήκε τον δρόμο προς τα αντίπαλα δίχτυα, καθώς ο Ραφίνια με συρτό σουτ έξω από την περιοχή πέτυχε το γκολ που έκρινε το ματς.

ΒΙΝΤΕΟ: Ξέσπασε σε λυγμούς ο Αντσελότι για τον Μαραντόνα

Ο πλανήτης θρηνεί την απώλεια του «Θεού» και στο ματς της Έβερτον με τη Λιντς κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή προς τιμήν του «Ντιεγκίτο».

Ο προπονητής της Έβερτον, Κάρλο Αντσελότι είχε αντιμετωπίσει σε αρκετές περιπτώσεις τον Μαραντόνα, με αποτέλεσμα να μην μπορέσει να συγκρατήσει τα δάκρυά του.

«Ήσουν πάντα μία ιδιοφυία. Σήμερα είναι μία πολύ θλιβερή μέρα και μία μεγάλη απώλεια. Αλλά εσύ φίλε μου είσαι αθάνατος. Ciao Ντιέγκο. Αναπαύσου εν ειρήνη». Με αυτά τα λόγια ο Ιταλός προπονητής είχε αποχαιρετήσει τον καλό του φίλο, Ντιέγκο Μαραντόνα.

«Περίπατος» για την Μάντσεστερ Σίτι κόντρα στην Μπέρνλι

Η Μάντσεστερ Σίτι ξέσπασε στο «Etihad» κόντρα στην Μπέρνλι, την οποία διέσυρε με 5-0. Οι «πολίτες» ήταν εντυπωσιακοί στο ματς απέναντι στην ομάδα του Σον Ντάιτς και επέστρεψαν στις νίκες μετά από σχεδόν ένα μήνα στο Νησί.

Στο 5ο λεπτό το σουτ του Τόρες έφυγε λίγο έξω, ενώ στο 6’ η Σίτι άλλαξε πανέμορφα την μπάλα, ο Ντε Μπρούιν άνοιξε δεξιά στον Μαχρέζ κι εκείνος πλάσαρε από κοντά για το 1-0. Στο 22ο λεπτό ο Μαχρέζ με αριστερό σουτ από το ύψος της περιοχής, «έγραψε» το 2-0.

Κλοπ: «Θα έβαζα τον Τσιμίκα αν...»

Εκνευρισμένος ήταν ο προπονητής της Λίβερπουλ, Γιούργκεν Κλοπ μετά την ισοπαλία της ομάδας του κόντρα στην Μπράιτον, ξεσπώντας στον δημοσιογράφο για τους τραυματισμούς και τις πέντε αλλαγές. Μάλιστα αναφέρθηκε συγκεκριμένα και στον Κώστα Τσιμίκα.

«Ο Γουάιλντερ, και οποιοσδήποτε άλλος με λένε διαρκώς εγωιστή. Εγώ νομίζω ότι αυτός είναι εγωιστής, αλλά δεν είναι αυτό σημαντικό. Ήμουν κι εγώ στην ίδια θέση με αυτόν όταν βρισκόμουν στη Μάιντς, όταν προσπαθούσαμε να μείνουμε στην κατηγορία.

ΒΙΝΤΕΟ: Σοκ στο 93' για τη Λίβερπουλ, 1-1 με την Μπράιτον!

Την ευκαιρία να ξεφύγει στον βαθμολογικό πίνακα της Premier  League έχασε η Λίβερπουλ που αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με την Μπράιτον εκτός έδρας. Μάλιστα οι «κόκκινοι» δέχθηκαν το γκολ της ισοφάρισης στα τελευταία δευτερόλεπτα τους ματς.

Στο τρίτο λεπτό της αναμέτρησης, ο Φαμπίνιο συνδυάστηκε με εξαιρετική μπαλιά με τον Σαλάχ, ο οποίος ξέφυγε από τον Ντανκ, έκανε και το σουτ με το αριστερό, αλλά η μπάλα πέρασε έξω.