Volley League γυναικών: Νίκες για ΠΑΟΚ και Άρη, προσπέρασαν τον Ολυμπιακό

ΠΑΟΚ και Άρης πήραν το τρίποντο κόντρα σε Μαρκόπουλο και Αίαντα αντίστοιχα κάτι που τους επέτρεψε να προσπεράσουν τον Ολυμπιακό στη βαθμολογία της Volley League των γυναικών.

Ο ΠΑΟΚ ζορίστηκε από το Μαρκόπουλο, αλλά από τα μισά του τρίτου σετ και μετά επέβαλλε την ανωτερότητα του και έφυγε από τα Μεσόγεια με το τρίποντο.

Ο ΑΟΜ μετά την εκτός έδρας νίκη στον Εύοσμο έδειξε πολύ καλό πρόσωπο και σ' όλο το πρώτο σετ ήταν μπροστά στο σκορ (4-1, 14-10, 17-13) για να φτάσει στο 20-17 που έγινε 21-21, αλλά με μπλοκ της Σάντος στη Μερτέκη προηγήθηκε με 23-21. Εκεί όμως ο ΠΑΟΚ έτρεξε ένα σερί 0-3 και παρόλο που η Κούλερκαν έσβησε το πρώτο σετ μπολ, πήρε το σετ με μπλοκ της Πολυνοπούλου (10 μπλοκ στο πρώτο σετ η ομάδα της Θεσσαλονίκης).

Ίδιο σενάριο στο β' σετ αλλά διαφορετικοί πρωταγωνιστές καθώς ο ΠΑΟΚ είχε συνεχώς το προβάδισμα , αλλά ο ΑΟΜ έμεινε κοντά στο σκορ και στο 22-23 τα λάθη της Κογιάρ έφεραν το 25-23.

Οι ασπρόμαυρες ξέφυγαν με 3-8 στην εκκίνηση του γ' σετ με τη γηπεδούχο ομάδα να πλησιάζει σε 14-16 ωστόσο και πάλι το μπλοκ του ΠΑΟΚ έκανε τη διαφορά με τις φιλοξενούμενες να ξεφεύγουν 15-21 και να κάνουν εύκολα το 1-2, ενώ ακόμη πιο εύκολα κατέκτησαν το δ' σετ και τη νίκη.

Μαρκόπουλο - ΠΑΟΚ 1-3

Τα σετ: 24-26, 25-23, 17-25, 18-25 σε 110'

*Οι πόντοι του ΑΟ Μαρκοπούλου προήλθαν από 11 άσσους, 43 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ προήλθαν από 7 άσσους, 47 επιθέσεις, 21 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων.

Α.Ο. ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΥ (Νίκος Μπουτσουρής): Γράβαρη 6 (4/10 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Αλλαγιάννη 6 (2/6 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Καλανταρίδου 9 (7/25 επ., 1 άσσο, 1 μπλοκ, 45% υπ. - 30% άριστες), Γιοβάνοβιτς 5 (2/3 επ., 3 άσσοι), Σάντος 9 (7/31 επ., 1 άσσο, 1 μπλοκ, 37% υπ. - 10% άριστες), Κούλερκαν 25 (21/55 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ) / Κόττα (λ, 27% υπ. - 13% άριστες), Δήμου (λ), Γαροφαλάκη, Κωτσαρά, Καραγιάννη.

Π.Α.Ο.Κ. (Τάκης Φλώρος): Τσιόγκα 7 (2/7 επ., 1 άσσο, 4 μπλοκ), Πολυνοπούλου 14 (7/11 επ., 7 μπλοκ), Μερτέκη 11 (10/30 επ., 1 μπλοκ, 64% υπ. - 32% άριστες), Φιντόν 11 (9/23 επ., 2 μπλοκ, 50% υπ.-33% άριστες), Κογιάρ 27 (19/40 επ., 2 άσσοι, 6 μπλοκ), Λι Ντ. 4 (0/4 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ) / Ξανθοπούλου (λ, 32% υπ. - 21% άριστες), Παπαδοπούλου (λ, 21% υπ.-16% άριστες), Ηλιοπούλου, Καλαντάτζε 1 (1 άσσο).

Τη δεδομένη αγωνιστική ανωτερότητά του επιβεβαίωσε ο Άρης απέναντι στον μαχητικό Αίαντα Ευόσμου. Οι κίτρινες πανηγύρισαν τη 10η νίκη τους στο πρωτάθλημα αφού επιβλήθηκαν 3-0 σετ.

ΑΣ Άρης - ΑΠΣ Αίας 3-0

Τα σετ: 25-13, 25-18, 25-17