ΒΙΝΤΕΟ & ΦΩΤΟ - Copa America: Η Κολομβία του Χάμες έστειλε τη Βραζιλία στην Ουρουγουάη - Τα ζευγάρια των «8»

Κολομβία και Βραζιλία έμειναν στο 1-1 στον 4ο όμιλο του Copa America, με τους «καφετέρος» να παίρνουν την πρώτη θέση, αφήνοντας δεύτερη τη «σελεσάο».

Οι Κολομβιανοί θα αντιμετωπίσουν έτσι στα προημιτελικά τον Παναμά, ενώ η Βραζιλία θα δώσει ντέρμπι με την Ουρουγουάη και μάλιστα χωρίς τον Βινίσιους, που δέχτηκε κίτρινη κάρτα και θα εκτίσει ποινή τιμωρίας.

Η Βραζιλία άνοιξε το σκορ στο 12′ στο ματς της Σάντα Κλάρα με καταπληκτικό γκολ του Ραφίνια, όμως η Κολομβία με ηγέτη τον αναγεννημένο Χάμες Ροντρίγκες ισοφάρισε στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου με τον Μουνιός και έμεινε αήττητη για 26ο σερί παιχνίδι, «σφραγίζοντας» την πρωτιά στον όμιλο.

Στο άλλο ματς του γκρουπ, η Κόστα Ρίκα του Ζαμόρα κέρδισε 2-1 την Παραγουάη και τερμάτισε τρίτη, αλλά αποκλείστηκε. Οι Κάλβο (3′) και Αλκόσερ (7′) πέτυχαν τα γκολ των «τίκος», ενώ ο Σόσα απλά μείωσε στο 55′ για την Παραγουάη.