Καλαμάτα

Football League: Μια ανάσα από την άνοδο Καλαμάτα και Βέροια

Αγκαλιά με την άνοδο στην Super League 2 βρίσκεται η Καλαμάτα! Η «Mαύρη Θύελλα» επικράτησε με 1-0 της Καλλιθέας με γκολ του Μπακαγιόκο στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων και βρίσκεται μια νίκη μακριά από την άνοδο!

Από την πλευρά της η Καλλιθέα έχασε την ευκαιρία να ανέβει μόνη δεύτερη και ισοβαθμεί με τη Ρόδο που γνώρισε την ήττα εντός έδρας στο ντέρμπι του νησιού από τον Ιάλυσο (1-2).

Για τον Νότιο όμιλο ο Αστέρας Βλαχιώτη ελπίζει σε παραμονή μετά τη νίκη με 1-0 που πέτυχε κόντρα στο Αιγάλεω, όπως και η Ένωση Ασπροπύργου που γνώρισε βαριά ήττα με 6-1 από τη Νίκη Βόλου. Επίσης η Σαντορίνη παραχώρησε ισοπαλία 2-2 στην Επισκοπή.

Στον Βόρειο όμιλο, η Καβάλα έχει ανέβει ήδη, ενώ η Βέροια θέλει έναν βαθμό μετά την ήττα του Πανσερραϊκού με 1-0 από τον Αλμωπό Αριδαίας. Τέλος Πιερικός και ΑΕΠ Κοζάνης έμειναν στο 1-1 για τον ίδιο όμιλο.

Τα αποτελέσματα της 16ης αγωνιστικής:

Αστέρας Βλαχιώτη - Αιγάλεω 1-0 (Σκεντεράι 60')

Ρόδος - Ιάλυσος 1-2 (Ριτάκο 78' - Χατζησάββας πεν. 25', Μαστραντωνάκης 61')

Νίκη Βόλου - Ασπρόπυργος 6-1 (Τζοβάρας 22', Ροχάνο πεν. 36', 51', Ντομίνγκεθ 66', 89', Κρουθ 80' - Κυριαζής πεν. 27')

Καλαμάτα - Καλλιθέα 1-0 (Μπακαγιόκο 94')

Σαντορίνη - Επισκοπή 2-2 (Κανούλας 11', πεν. 62' - Τσιριγώτης πεν. 51', Γεωργούσης 93')

Βόρειος όμιλος

Αλμωπός Αριδαίας - Πανσερραϊκός 1-0 (Γκέσιος 91')

Πιερικός - ΑΕΠ Κοζάνης 1-1 (Δεμηρτζόγλου 17' - Λι 45+2')

Απόλλων Πόντου - Τρίγλια (αναβλήθηκε)

Βέροια - Καβάλα 2-0 (Λουκίνας 52', Πασάς 57')

Ολυμπιακός Βόλου - Θεσπρωτός 4-2 (Τσαγκαλίδης 32', 45+1', Βασιλούδης 48', Φιλίποβιτς 93' - Μπίκας 16', Πέντσας 92')