Παράκαμψη προς το κυρίως περιεχόμενο
ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ: «Άγγιξε» άλλο ένα όριο για το Τόκιο ο Χρήστου, πανελλήνιο ρεκόρ ο Σίσκος

«Μια ανάσα» από ακόμη ένα όριο πρόκρισης για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο έφτασε ο Απόστολος Χρήστου, κατά την 1η ημέρα του Πανελληνίου Πρωταθλήματος κολύμβησης, που άρχισε σήμερα (9/6) στο Ποσειδώνιο κολυμβητήριο της Θεσσαλονίκης. Ο αθλητής του Ολυμπιακού, που έχει ήδη εξασφαλίσει την πρόκριση για το Τόκιο σε δύο ατομικά (100μ. ύπτιο, 100μ. ελεύθερο) και τρία ομαδικά αγωνίσματα, "άγγιξε" το όριο και στα 200μ. ύπτιο, όπου τερμάτισε σε 1:57.64, ενώ χρειαζόταν 1:57.50. Ο Χρήστου, που έχει το πανελλήνιο ρεκόρ με 1:57.09 από το 2018, έπιασε πάντως άλλο ένα όριο για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του 2022.

Δεύτερος στο ίδιο αγώνισμα τερμάτισε ο 16χρονος Απόστολος Σίσκος του Αρη Θεσσαλονίκης με 2:00.32, βελτιώνοντας κατά σχεδόν δύο δευτερόλεπτα το πανελλήνιο ρεκόρ παίδων (2:02.20), που είχε σημειώσει στο ίδιο κολυμβητήριο, στις 18 Απριλίου.

Καλές εμφανίσεις πραγματοποίησαν και τα άλλα δύο "βαριά" ονόματα της ελληνικής κολύμβησης που μετέχουν στο Πρωτάθλημα. Ο Κριστιάν Γκολομέεβ πρώτευσε στα 50μ. ελεύθερο με 21.86, παραμένοντας σταθερός σε χρόνους κάτω από τα 22΄΄, με τον Οδυσσέα Μελαδίνη να ακολουθεί με 22.39. Η πρωταθλήτρια Ευρώπης 'Αννα Ντουντουνάκη, από την πλευρά της, κολύμπησε χωρίς συναγωνισμό τα 100μ. πεταλούδα σε 58.46. 

Η Νόρα Δράκου προσθεσε ακόμη μία πανελλήνια νίκη στο ενεργητικό της, αλλά το 25.42 που έκανε στα 50μ. ελεύθερο δεν την άφησε ικανοποιημένη, ενώ και η Ιωάννα Σαχά περίμενε κάτι καλύτερο από το 2:16.87 στα 200μ. ύπτιο. Στα 32 του χρόνια, ο Στέφανος Δημητριάδης πήρε τη νίκη στα 100μ. πεταλούδα με 54.10.

Τα μέχρι στιγμής αποτελέσματα της 1ης ημέρας του Πανελληνίου Πρωταθλήματος:


ΑΝΔΡΕΣ

50μ. ελεύθερο

1. Κριστιάν Γκολομέεβ (Εθνικός Π.)                 21.86

2. Οδυσσέας Μελαδίνης (ΠΑΟΚ)                       22.39

3. Χρήστος Παπαδόπουλος (ΠΑΟΚ)                     22.91

4. Στέργιος Μπίλας (Εθνικός Π.)                    23.00

5. Θόδωρος Ανδρεόπουλος ('Αρης Θεσ.)                23.25

6. Νίκος Αδαμίδης (Ολυμπιακός)                     23.33

7. Γιάννης Χρήστου (Ολυμπιακός)                    23.43

8. Γιάννης Γεωργαράκης (Παλαιό Φάληρο)             23.57
 

200μ. ύπτιο
1. Απόστολος Χρήστου (Ολυμπιακός)                1:57.64
2. Απόστολος Σίσκος ('Αρης Θεσ.)                  2:00.32 (ΝΠΡ παίδων)
3. Νίκος Σοφιανίδης (ΠΑΟΚ)                       2:02.12
4. Παναγιώτης Μπολάνος (Ολυμπιακός)              2:03.40
5. Παναγιώτης Χιώτης (Ολυμπιακός)                2:04.82
6. Χρυσόστομος Καταμπάς (Μίλωνας)                2:05.24
7. Αρίων Ζιάμπρας (ΚΕ Κοζάνης)                   2:05.33
8. Φίλιππος Ανδριαδάκης (Παλ. Φάληρο)            2:07.57

100μ. πεταλούδα
1. Στέφανος Δημητριάδης (Ολυμπιακός)               54.10
2. Αμπντουλραζάκ Γουαλίντ (Κουβέιτ)                54.27
3. Νίκος Ντάνος (Παλ. Φάληρο)                      55.05
4. Χρήστος Κατραντζής (Παναθηναϊκός)               55.10
5. Απόστολος Παπαστάμος (ΝΟ Χανίων)                55.26
6. Κωνσταντίνος Στάμου (ΑΣΚ Ντερή)                 55.65
7. Βαγγέλης Αϊβαλιώτης (ΓΣ Περιστερίου)            55.72
8. Κονσταντίν Κονσταντινέσκου (Ολυμπιακός)         55.86


ΓΥΝΑΙΚΕΣ
50μ. ελεύθερο
1. Νόρα Δράκου (Παναθηναϊκός)                      25.42
2. Μαρίλεια Δρασίδου (Παλαιό Φάληρο)               25.82
3. Μάρθα Μάτσα (Ολυμπιακός)                        26.09
4. Βασιλική Μπάκα (ΠΑΟΚ)                           26.41
5. Νικόλ Μεριζάι (Αλβανία)                         26.49
6. Σοφία Κλικοπούλου (Ολυμπιακός)                  26.56
7. Σταυρούλα Καραντάκου (Παλαιό Φάληρο)            26.82
8. Μελίνα Τροχαλάκη (Ολυμπιακός)                   27.54

200μ. ύπτιο
1. Ιωάννα Σαχά (ΑΝΟ Γλυφάδας)                    2:16.87
2. Σοφία Δημητριάδου (ΟΦΘ Αλεξανδρούπολης)       2:19.29
3. Όλγα Ντάλλα (Ολυμπιακός)                      2:19.73
4. Αθηνά Αραβαντινού (Ολυμπιακός)                2:19.76
5. Ευτυχία Ιωαννίδη (Νίκη Βόλου)                 2:19.79
6. Αφροδίτη Θώδη (ΝΟ Καλαμακίου)                 2:21.73
7. Αρτεμις Πατικοπούλου (Παλ. Φάληρο)            2:25.70
8. Ελένη Αντωνιάδου (ΠΑΟΚ)                       2:28.91

100μ. πεταλούδα
1. Αννα Ντουντουνάκη (ΠΑΟΚ)                        58.46
2. Ξανθή Μητσάκου (ΑΣΚ Ντερή)                    1:01.15
3. 'Αννα-Αυγούστα Βλάχου (ΑΝΟ Αργυρούπολης)       1:02.93
4. Νικόλ Μεριζάι (Αλβανία)                       1:03.49
5. Ηλέκτρα Λεμπλ (Ολυμπιακός)                    1:03.59
6. Αγγελική Ζαμαριά (Παλ. Φάληρο)                1:04.13
7. Δήμητρα Τζιώρα (Μακεδονικός)                  1:04.42
8. Όλγα Στούρα (ΟΦΘ Αλεξανδρούπολης)             1:04.62