ΒΙΝΤΕΟ: Πρωταθλήτρια Αφρικής η Σενεγάλη για πρώτη φορά στην ιστορία της!

Με τον ηγέτη της Σαντιό Μανέ να ευστοχεί στο τελευταίο πέναλτι, η Σενεγάλη νίκησε με 4-2 την Αίγυπτο του Σαλάχ στη… ρωσική ρουλέτα μετά από το 0-0 στο 90λεπτο και στην ημίωρη παράταση και κατέκτησε το Κόπα Άφρικα για πρώτη φορά στην ιστορία της.

Το ξεκίνημα του τελικού δεν θα μπορούσε να είναι περισσότερο καθηλωτικό για τους θεατές που βρέθηκαν στις εξέδρες του “Ολέμπε Στέιντιουμ” της Γιαουντέ, με την Σενεγάλη να μπαίνει επιθετικά και να κερδίζει πέναλτι στα πρώτα λεπτά.

Η παράβαση δόθηκε από τον διαιτητή για (πεντακάθαρη) ανατροπή του Σις από τον Αμπντελμονέμ, με τον Σαντιό Μανέ να αναλαμβάνει την εκτέλεση, αλλά τον γκολκίπερ Αμπουπαγκάλ (που λίγο νωρίτερα είχε δεχτεί συμβουλές από τον Μοχάμεντ Σαλάχ για το που θα πέσει) να βρίσκει τη γωνία και να αποκρούει εντυπωσιακά.

Η συνέχεια βρήκε την Σενεγάλη να ξεπερνάει μεν το σοκ του χαμένου πέναλτι αλλά να μην μετουσιώνει σε γκολ τις δύο καλές ευκαιρίες που είχε με πρωταγωνιστή τον Σαρ, για να «απαντήσει» από την πλευρά της η Αίγυπτος με το μεγάλο πυροβολικό της, Μοχάμεντ Σαλάχ.

Ο σούπερ σταρ της Λίβερπουλ είχε την πρώτη τελική εντός στόχου για τους «φαραώ» στο 28′ ενώ στο 43′ πλησίασε το γκολ, όμως είδε το εξαιρετικό σουτ του εντός περιοχής να αποκρούεται σε κόρνερ από τον Μεντί.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Σενεγάλη ήταν εκείνη που μπήκε και πάλι με μεγαλύτερη αποφασιστικότητα ψάχνοντας το γκολ όμως οι προσπάθειες των Γκουεγέ και Ντιέντιου δεν βρήκαν στόχο, για να πέσει στη συνέχεια ο ρυθμός και οι επικίνδυνες φάσεις μπροστά στις δύο εστίες να είναι είδος υπό εξαφάνιση.

Η τυπικά γηπεδούχος Σενεγάλη ήταν η ομάδα που κυνήγησε περισσότερο το γκολ στο τελευταίο ημίωρο όμως δεν βρήκε καθαρές ευκαιρίες, με την Αίγυπτο να ενδιαφέρεται πρωταρχικά να διαφυλάξει τα νώτα της (απείλησε κυρίως από στημένες φάσεις) και έτσι ο τελικός να οδηγείται αναπόφευκτα στην ημίωρη παράταση.

Το εντυπωσιακό είναι πως η Σενεγάλη ενεπλάκη για πρώτη φορά στη διαδικασία της παράτασης σε αυτό το τουρνουά, ενώ για την Αίγυπτο ήταν η τέταρτη.