ΒΙΝΤΕΟ: Στους «8» του Κόπα Άφρικα το Καμερούν

Το Καμερούν θα συνεχίσει την πορεία του στο Κόπα Άφρικα, καθώς νίκησε με 2-1 τις Κομόρες και προκρίθηκε στα προημιτελικά της διοργάνωσης.  Η αναμέτρηση είχε ουσιαστικά… κριθεί πριν καν ξεκινήσει, κι αυτό γιατί οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν στη διάθεσή τους κανέναν από τους τρεις τερματοφύλακές τους, καθώς ο πρώτος είναι τραυματίας και οι άλλοι δύο βρίσκονται σε καραντίνα. Συνεπώς κατέβηκαν με τον Σακέρ Αλχαντούρ στο τέρμα που είναι αριστερός μπακ!

Σαν να μην έφτανε αυτό για τις Κομόρες, η ομάδα έμεινε με δέκα παίκτες από το 7ο κιόλας λεπτό του ματς, λόγω της αποβολής του Νατζίμ Αμπντού με απευθείας κόκκινη κάρτα. Πάντως το Καμερούν χρειάστηκε λίγο χρόνο για να ανοίξει το σκορ, όμως το κατάφερε με τον Τόκο Εκαμπί στο 29΄ .

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν και τελικά διπλασιάσαν τα τέρματά τους με τον Βινσέντ Αμπουμπακάρ στο 70′. Οι Κομόρες όμως, δεν το έβαλαν κάτω και βρήκαν τον τρόπο να μειώσουν σε 2-1 με τον Εμτσανγκαμά στο 81ο λεπτό.