ΒΙΝΤΕΟ: Βήμα πρόκρισης για την Μπουρκίνα Φάσο

Δυνατά στο παιχνίδι της πρόκρισης μπήκε η Μπουρκίνα Φάσο, η οποία νίκησε με 1-0 το Πράσινο Ακρωτήρι για την δεύτερη αγωνιστική του πρώτου ομίλου του Κόπα Άφρικα. Έτσι η Μπουρκίνα Φάσο ανέβηκε στη δεύτερη θέση και έχει τους ίδιους βαθμούς (3) με το Πράσινο Ακρωτήρι. Βασικός σε όλο το ματς  αγωνίστηκε για τους ηττημένους ο μεσοεπιθετικός του Ολυμπιακού, Γκάρι Ροντρίγκες.

Η Μπουρκίνα Φάσο πέτυχε το γκολ που της έδωσε τελικά τη νίκη στο 39ο λεπτό με κεφαλιά του Μπαντέ, έπειτα από σέντρα του Καμπορέ από τα δεξιά.

Στο δεύτερο ημίχρονο, το Πράσινο Ακρωτήρι είχε μεν την κατοχή της μπάλας, όμως δεν μπορούσε να γίνει ουσιαστικό, ενώ η Μπουρκίνα Φάσο επιχείρησε επίσης να εκμεταλλευτεί τις στιγμές της στην κόντρα. Έτσι το 1-0 έμεινε έως το φινάλε.