Εντός έδρας ήττα για τον Ολυμπιακό που ελπίζει σε πρόκριση

Ο Ολυμπιακός πλήρωσε το κακό τρίτο του δεκάλεπτο στο ΣΕΦ και παρά το γεγονός ότι βρέθηκε κοντά στην ανατροπή, ηττήθηκε με 83-79 από την τουρκική Αϊντίν  στο πρώτο μεταξύ τους ματς για την φάση των “16” στο EuroCup γυναικών. Πλέον οι «ερυθρόλευκες» θα χρειαστούν τη νίκη με τουλάχιστον πέντε πόντους στο δεύτερο ματς που θα γίνει στην Τουρκία την επόμενη εβδομάδα

Με… φόρα μπήκαν οι «ερυθρόλευκες» στο ματς που μετά από το γρήγορο καλάθι που δέχτηκαν στο ξεκίνημα έτρεξαν σερί 7-0 και πήραν τον έλεγχο του ματς (7-2). Η τουρκική ομάδα πλησίασε με μοναδική σκόρερ την Κόατες (7-6), για να έρθει η Ελντάς και να διαμορφώσει το 7-8 στα μισά της πρώτης περιόδου. Η αντίδραση ήρθε άμεσα από τις γηπεδούχες που προηγήθηκαν ξανά με το 17-18 να αποτελεί το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου. Η τουρκική πλευρά μπήκε πιο δυνατά στο δεύτερο δεκάλεπτο, εξασφάλισε μία διαφορά 11 πόντων και εκμεταλλεύτηκε την αστοχία του Ολυμπιακού για να πάει στα αποδυτήρια με διαφορά εννιά πόντων (34-43).

Στο δεύτερο ημίχρονο η Αϊντίν διατήρησε το προβάδισμά της και παρά το μικρό ξέσπασμα του Ολυμπιακού, μεγάλωσε τη διαφορά της, πηγαίνοντάς την στους 16 πόντους (47-63). Οι «ερυθρόλευκες» έδειξαν να μην μπορούν να ακολουθήσουν πλήρως τον ρυθμό της τουρκικής ομάδας που είχε καλή κυκλοφορία της μπάλας και σωστές επιλογές στην επίθεση, με την Νατσικάιτε να κάνει μεγάλη… ζημιά.

Ο Ολυμπιακός συμμάζεψε άμεσα τα πράγματα, μείωσε στους επτά πόντους στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου και μπήκε και πάλι στη διεκδίκηση του ματς, με την Σταμάτη να παίρνει πρωτοβουλίες στην επίθεση. Η Αϊντίν βρήκε τρόπους να σπάσει την «ερυθρόλευκη» άμυνα και παρά την πίεση του Ολυμπιακού πήρε τη νίκη μαζί και το πλεονέκτημα ενόψει του δεύτερου αγώνα στην Τουρκία.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-18, 34-43, 52-65, 79-83

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ζίμπαρτς): Τόλεφρι 5 (1), Σταμολάμπρου 8 (1), Σταμάτη 20 (4), Νικολοπούλου 10 (9 ασίστ), Βίτολα 11 (1), Αλεξανδρή 1, Δίελα, Χάμπλιν 8 (4/6 δίποντα), Πλουφ 14 (4/8 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Σπυριδοπούλου 2

ΑΙΝΤΙΝ (Όκερμαν): Κόατες 20 (9/11 δίποντα, 13 ριμπάουντ), Ελντάς 2, Νατσικάιτε 27 (4/7 δίποντα, 5/7 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Τόμας 13 (1), Γιλντιζχάν 2, Κοκλάρ 2, Ντούμαν 15 (3), Ουγκούλ 2.