Handball Premier: Όρθιος ο Ολυμπιακός απέναντι στην ψυχωμένη ΑΕΚ!

Μετά από ένα δραματικό σε εξέλιξη παιχνίδι ΑΕΚ και Ολυμπιακός αναδείχθηκαν ισόπαλοι 26-26 για τον πρώτο όμιλο της Handball Premier.

Ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος στο πρώτο ημίχρονο, προηγήθηκε με διαφορά πέντε τερμάτων, αλλά στη συνέχεια η «Ένωση» κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα έχοντας τον Ουγκάλδε ως μεγάλο πρωταγωνιστή.

Ο Ολυμπιακός μπήκε από την αρχή δυνατά στο ματς και κατάφερε γρήγορα να χτίσει μια διαφορά τριών τερμάτων. Παίρνοντας ρυθμό από την άμυνα τους οι «ερυθρόλευκοι» όχι μόνο έβρισκαν απαντήσεις στο γρήγορο παιχνίδι της ΑΕΚ, αλλά κατάφερναν να πετυχαίνουν εκείνοι τέρματα στο ανοικτό γήπεδο.

Όσο περνούσε η ώρα οι παίκτες του Δημητρούλια έμοιαζαν εγκλωβισμένοι αφού οι επιθέσεις τους από το κέντρο έβρισκαν μπροστά τους ένα τείχος, ενώ την ίδια ώρα ο Ολυμπιακός κατάφερε να ανεβάσει τη διαφορά φτάνοντας στο +5 (11-16) με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Όπως ήταν απόλυτα λογικό, οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμό και κατάφεραν άμεσα να ισοφάρισαν, κάτι που διατηρήθηκε μέχρι το τελευταίο λεπτό. Η ΑΕΚ σκόραρε (26-25), ο Ολυμπιακός απάντησε 50’’ πριν το τέλος, για να έρθει η «Ένωση» να κάνει δοκάρι στην τελευταία φάση, για την οποία η ομάδα του Δημητρούλια «φωνάζει».

Μετά την λήξη ακολούθησαν αψιμαχίες ανάμεσα στους ανθρώπους των δύο ομάδων, με τους διαιτητές να σφυρίζουν τελικά τη λήξη μετά από εξέταση του VAR.

Τα πεντάλεπτα: 2-3, 3-5, 6-8, 9-11, 10-13, 11-16 (Ημ), 14-18, 16-20, 21-21, 22-22, 24-24, 26-26

ΑΕΚ: Άντζελιτς, Μπουκοβίνας, Μπριάτκα, Ουγκάλδε 10, Τζηράς 4, Αραμπατζής 2, Μπεριά, Ηλιόπουλος, Μόγια 4, Κοτσιώνης, Λέμος, Νικολαΐδης 1, Καλόμοιρος 2, Μυλωνάς, Παπαδιονυσίου 1, Πλάθα 2.

Ολυμπιακός: Κοτανίδης, Κουκουλάς, Καραμπουρνιώτης, Παπαβασίλης 1, Μπούντιτς, Τερλέτσκι, Παπαδημητρίου, Κανδύλας 1, Μπάγιος 2, Παπαδόπουλος 4, Δομπρής 2, Αραπακόπουλος 3, Πασσιάς, Μοντόρο 8, Μιχαηλίδης, Οστρούτσκο 4.