Δεν άντεξε στην Μπολόνια ο Προμηθέας Πάτρας

Ο Προμηθέας Πάτρας παρέμεινε ανταγωνιστικός για περίπου 23 λεπτά κόντρα στην Βίρτους Μπολόνια, όμως στη συνέχεια παραδόθηκε στην ανωτερότητα των Ιταλών, που αγωνίστηκαν με σημαντικές ελλείψεις, γνωρίζοντας την ήττα με 91-72 στην 7η αγωνιστική του Eurocup.

Πλέον η θέση των Πατρινών έγινε ακόμα πιο δύσκολη, αφού έχουν ρεκόρ 2-5, με την ομάδα του Μίλος Τεόντοσιτς να έχει 5-2 και να είναι ισόβαθμη με τις Μπούντουτσνοστ και Γκραν Κανάρια.

Ο Προμηθέας Πάτρας δεν μπήκε με τον καλύτερο τρόπο στο παιχνίδι και επέτρεψε γρήγορα στην Βίρτους να βρει ρυθμό κα να προηγηθεί με 16-8 στο 3′, φτάνοντας σε νταμπλ σκορ. Οι Πατρινοί όμως στη συνέχει ξεκίνησαν να βρίσκουν τα πατήματά τους, μειώνοντας σε 18-16 στο 5′, «τρέχοντας» σερί 8-2, με τους Ιταλούς να ξεφύγουν και να φτάνουν σε διψήφια διαφορά για πρώτη φορά στο ματς (27-16 στο 7), αλλά την ομάδα του Ηλία Ζούρου να επιστρέφει άμεσα στο ματς μειώνοντας σε 29-23 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, με ένα επιμέρους σκορ 7-2 στα τελευταία λεπτά.

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου ο Προμηθέας πλησίασε σε απόσταση βολής, μειώνοντας σε 29-27, διευρύνοντας το σερί σε 11-2, με τον Χολ να είναι πρωταγωνιστής επιθετικά για τους Πατρινούς. Η Βίρτους πήρε μικρή ανάσα και διαμόρφωσε το 35-31 με τον Γουίμς να προσπαθεί να αφυπνίσει τους συμπαίκτες του, όμως η ομάδα του Ζούρου είχε πλέον βρει για τα καλά τα πατήματά της και ήταν…. κολλιτσίδα στους Ιταλούς, ισοφαρίζοντας σε 35-35 στο 15′, με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου να βρίσκει τις δύο ομάδες ισόπαλες με 43-43 και τον Προμηθέα Πάτρας να εμφανίζει ένα άκρως ανταγωνιστικό πρόσωπο.

Στην εκκίνηση της τρίτης περιόδου οι Πατρινοί πήραν για πρώτη φορά προβάδισμα με 43-45 στο 21′, με το ματς στα επόμενα λεπτά να παίρνει τον χαρακτήρα ντέρμπι. Η Βίρτους πήρε και πάλι προβάδισμα με 48-47 στο 23′, με τον Προμηθέα να απαντάει άμεσα και να φέρνει τούμπα την αναμέτρησης για ακόμα μία φορά, προηγούμενος με 48-51 στο 25′.

Οι Ιταλοί πίεσαν και προσπάθησαν να κάνουν τους αντιπάλους τους να χάσουν στη συγκέντρωσή τους, παίρνοντας προβάδισμα με 60-53 στο 27′, με σερί 12-2, με τους Ουίμς και Αλιμπέγκοβιτς να παίρνουν στην πλάτη τους επιθετικά τη Βίρτους. Το τέλος μάλιστα του δεκαλέπτου  ήταν καταστροφικό για την ομάδα του Ζούρου, καθώς βρήκε το σύνολο του Σκαριόλο να βρίσκει ρυθμό και να φτάνει στις παρυφές των 20 πόντων (70-56), γκρεμίζοντας ό,τι είχε φτιάξει μέχρι τότε στο ματς. Στα τελευταία λεπτά ο Προμηθέας Πάτρας προσπάθησε, αλλά δεν μπόρεσε να αποφύγει την ήττα με 91-72.

Τα δεκάλεπτα: 29-23, 43-43, 70-56, 91-72