ΒΙΝΤΕΟ – Handball Premier: «Καθάρισε» τον Δούκα και περιμένει τον Ολυμπιακό η ΑΕΚ

Ο Δούκας πίεσε αρκετά στο πρώτο ημίχρονο την ΑΕΚ, η οποία όμως στην επανάληψη φόρτσαρε και έφτασε σε ένα σημαντικό δίποντο.

Συγκεκριμένα, η Ένωση επικράτησε με 29-41 του Δούκα για την 11η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Handball Premier στην αίθουσα «Γ. Κασιμάτης» του ΟΑΚΑ, όπου αγωνίστηκε ως τυπικά φιλοξενούμενη.

Πλέον, οι κιτρινόμαυροι έχουν μπροστά τους το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό (15/12, 19:00) και θέλουν να φτάσουν σε ακόμα μία νίκη για να μείνουν μόνοι πρώτοι και αήττητοι.

Η εικόνα του αγώνα

Ο Δούκας πίεσε στην αρχή αρκετά την ΑΕΚ (5-2), η οποία έδειξε να μην μπορεί να βρει ρυθμό (9-6). Η Ένωση έμεινε έτσι πίσω στο σκορ (10-7) και δεν μπορούσε να αντιδράσει, με αποτέλεσμα οι τυπικά γηπεδούχοι να κρατούν μια διαφορά (13-11). Κάπου εκεί, οι κιτρινόμαυροι έδειξαν να… ξυπνούν και για πρώτη φορά στο ματς πήραν προβάδισμα (13-15). Αν και η ομάδα των εκπαιδευτηρίων προσπάθησε να μείνει κοντά (17-18), οι παίκτες της ΑΕΚ διατήρησαν καλά στοιχεία στην άμυνα και με σημαντικά γκολ του Μόγια μπήκαν στα αποδυτήρια με το 18-20.

Στην επανάληψη η ΑΕΚ μπήκε με… φόρα (21-23) και δεν έδωσε δικαιώματα στον αξιόμαχο Δούκα (24-26). Οι παίκτες του Δημήτρη Δημητρούλια διατήρησαν καλή εικόνα σε άμυνα και επίθεση, με αποτέλεσμα να ξεφύγουν στο σκορ (24-30) και να παραμείνουν σε θέση οδηγού (24-32). Το σκηνικό αυτό παρέμεινε και από τη στιγμή που ο Δούκας δεν μπορούσε να ακολουθήσει τον ρυθμό της Ένωσης (24-32), η οποία είχε καθαρό μυαλό και καλές συνεργασίες (26-37), μοιραία ήρθε το τελικό 29-41.

Τα πεντάλεπτα: 5-2, 9-6, 10-7, 13-12, 14-16, 15-17, 18-20 (ημιχρ.), 21-23, 24-26, 24-30, 24-32, 26-37, 29-41.

Δούκας: Παπαδάκης, Παγιατής, Ασλής, Γερουλάνος, Πάνου, Ντούνης, Τζανιδάκης, Στεφανίτσης, Νικολίνταης, Τσιγαρίδας, Μαρκατάτος, Κοβάνης, Μπατής, Βούλγαρης, Γιάντσα, Μπάρκας.

ΑΕΚ: Aραμπατζής, Μπριάτκα, Τζηράς, Νικολαΐδης, Άντζελιτς, Στάθης, Ηλιόπουλος, Μπουκοβίνας, Πλάθα, Μόγια, Κοτσιώνης, Ουγκάλντε, Μπετζιλαλί, Δικαιούλιας, Καλόμοιρος, Μπεριά.