Μεγάλη νίκη για τον Ιωνικό στο Βέλγιο με σούπερ Τζέρμαν, Χουγκάζ!

Τα προγνωστικά δεν ήταν με το μέρος του, όμως ο φετινός Ιωνικός, με τα καλά και με τα άσχημά του, με τα πλεονεκτήματα και με τις αδυναμίες του, έχει μάθει να μην ασχολείται με τις προβλέψεις. Η ομάδα της Νίκαιας έκανε τεράστια εμφάνιση στην Αμβέρσα, επικράτησε με 90-87 της Αντβέρπ για την 5η αγωνιστική του FIBA Europe Cup.

Στο 2-3 ανέβηκε ο Ιωνικός που στηρίχθηκε σε ροτέισον  έξι παικτών, στο 3-2 έπεσε η Αντβέρπ που δεν βρήκε ποτέ τρόπο για να περιορίσει τον Γιουτζίν Τζέρμαν (37 πόντοι, 7/11 δίποντα, 7/15 τρίποντα, 2/3 βολές) και τον Νίκο Χουγκάζ (25 πόντοι, 4/11 δίποντα, 5/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 9 ριμπάουντ) που πέτυχε το μεγάλο τρίποντο για το 87-88 και τις κρίσιμες βολές που «κλείδωσαν» τη νίκη για την ομάδα του.

Με τον Τζέρμαν να βάζει 15 πόντους στην πρώτη περίοδο (3/3 δίποντα, 3/5 τρίποντα), ο Ιωνικός δεν ήταν απλά ανταγωνιστικός, αλλά πήρε και το προβάδισμα με τέσσερις πόντους (26-22) στο 10′. Το σαφώς μικρότερο βάθος της ομάδας της Νίκαιας έκανε τη διαφορά στο δεύτερο δεκάλεπτο, με την Αντβέρπ να πηγαίνει από το -7 (22-29) στο +8 (44-36) μέσα σε λίγα λεπτά, αλλά να επιμένει υπερβολικά στο τρίποντο (22 εκτελεσμένα για 9 δίποντα στο πρώτο ημίχρονο) και να δίνει στον Ιωνικό την ευκαιρία να ισορροπήσει το παιχνίδι στο ημίχρονο (45-45).

Οι γηπεδούχοι μπήκαν με ένα γρήγορο σερί 11-0 στο δεύτερο ημίχρονο, προηγήθηκαν με 56-45 χάρη σε ένα καλό τρίλεπτο σε άμυνα και επίθεση, πήγαν και στο +15 (62-47 στο 25′), όμως ξανά ο Ιωνικός είχε τις απαντήσεις και με ένα δικό του σερί 0-9 γύρισε το ματς. Το τάιμ άουτ της Αντβέρπ δεν έκοψε τον καλό ρυθμό των φιλοξενούμενων, ο Κολοβέρος και ο Μουχαϊμίν μείωσαν στο καλάθι (65-63) και οι δύο ομάδες άφησαν ανοιχτούς λογαριασμούς για την τέταρτη περίοδο.

Ο Μουχαϊμίν με βολές ισοφάρισε στο 85-85 μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό, στη συνέχεια όμως έκανε κρίσιμο λάθος όταν έχασε την μπάλα στα 53″. Ο Ντόνκορ έγραψε το 87-85 στα 33″ με σουτάκι από πλάγια θέση, πριν ο Χουγκάζ βάλει το τέταρτο τρίποντό του για το προσπέρασμα (87-88) στα 17.6″. Οι γηπεδούχοι σπατάλησαν στην επόμενη φάση την ευκαιρία τους, ο Χουγκάζ πήρε το ριμπάουντ, κέρδισε το φάουλ, έβαλε τις βολές και ο Ιωνικός πήρε ένα σπουδαίο αποτέλεσμα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-26, 45-45, 65-63, 87-90

ΑΝΤΒΕΡΠ (Μπεγκίν): Ντεσπαλιέ 4 (2/6 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Ντόνκορ 13 (2/2 δίποντα, 3/6 τρίποντα), Χαντς 5 (1), Εμβέμα 2 (1/7 σουτ), Τίμπι 23 (2/2 δίποντα, 6/11 τρίποντα, 1/3 βολές, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Κοφέρ 4, Φρίντρικσον 28 (4/6 δίποντα, 6/11 τρίποντα, 2/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Ροζιέρ 2

ΙΩΝΙΚΟΣ (Σεγκούρα): Χουγκάζ 25 (4/11 δίποντα, 5/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 9 ριμπάουντ), Τζέρμαν 37 (7/11 δίποντα, 7/15 τρίποντα, 2/3 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Κολοβέρος 10 (1), Μουχαϊμίν 11 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Όουενς 4 (5 ριμπάουντ), Αρσενόπουλος, Χατζηκυριάκος 3 (1), Γκιουζέλης

Τα ομαδικά στατιστικά της Αντβέρπ: 16/26 δίποντα, 16/37 τρίποντα, 7/11 βολές, 35 ριμπάουντ (24 αμυντικά – 11 επιθετικά), 23 ασίστ, 5 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 13 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Ιωνικού: 18/38 δίποντα, 15/28 τρίποντα, 9/13 βολές, 34 ριμπάουντ (22 αμυντικά – 12 επιθετικά), 9 ασίστ, 5 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 12 λάθη