Live: Κοπεγχάγη – ΠΑΟΚ 1-2 (Τελικό)

Τέλος του αγώνα. Ο ΠΑΟΚ πήρε τη μεγάλη νίκη.

Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων.

84′:Τεράστια επέμβαση του Πασχαλάκη στην κεφαλιά του Λέραγκερ, ύστερα από την εκτέλεση κόρνερ.

83′: Μουργκ και Άκπομ μέσα, οι Μιτρίτσα και Σφιντέρσκι έξω.

82′: Κίτρινη κάρτα στον Ζίβκοβιτς.

80′: ΓΚΟΛ η Κοπεγχάγη. Ο Μπίελ πιάνει δυνατό μονοκόμματο σουτ εκτός της περιοχής στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα.

78′: Ο Πασχαλάκης αποκρούει την κοντινή κεφαλιά, ύστερα από την εκτέλεση φάουλ του Άνκερσεν.

74′: Αλλαγή και για την Κοπεγχάγη. Ο Γέλερτ στη θέση του Γιοχάνεσον.

74′: Οι Αουγκούστο και Βαρέλα στις θέσεις των Μπίσεσβαρ και Μιχαηλίδη για τον ΠΑΟΚ.

64′: Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ: Ο Ελ Καντουρί στη θέση του Σβαμπ.

62′: Τρομερή ενέργεια από τον Ζίβκοβιτς, ο οποίος όμως δεν μπορεί να περάσει και τρίτο παίκτη.

56′: Ο ΠΑΟΚ απειλεί έπειτα από συνεργασία Μπίσεσβαρ – Ζίβκοβιτς αλλά το σουτ του Σέρβου, από το ύψος της μεγάλης περιοχής, κατέληξε στην αγκαλιά του Γιόνσον.

52′: Κίτρινη κάρτα για τον Γιοχάνεσον.

Άρχισε το δεύτερο ημίχρονο. Δεύτερη αλλαγή για την Κοπεγχάγη. Ο Σινγκ στη θέση του Μπάλντουρσον. Ο ΠΑΟΚ θα συνεχίσει με τους ίδιους έντεκα.

Τέλος ημιχρόνου.

Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων

42′: Εξαιρετική εκτέλεση φάουλ από τον Σβαμπ, η μπάλα φεύγει δίπλα από το αριστερό δοκάρι.

40′: Κίτρινη κάρτα στον Λέραγκερ.

38′: ΓΚΟΟΟΟΟΛ ο ΠΑΟΚ. Ο Σβαμπ σπάει εντός περιοχής προς τον Ζίβκοβιτς, ο οποίος τελειώνει ιδανικά τη φάση. Δύο γκολ για τον ΠΑΟΚ και στα δύο άμεση η συμμετοχή του Ζίβκοβιτς.

34′: Ο Σφιντέρσκι έφυγε ολομόναχος στην αντεπίθεση, ωστόσο δεν εκτέλεσε άμεσα. Η επιλογή του να πάει να περάσει και τον Γιόνσον, επέτρεψε στον Μπόιλεσεν να τον προλάβει να μπλοκάρει το σουτ του, διορθώνοντας το προηγούμενο λάθος του.

22′: Ο Μιχαηλίδης θα αντικρίσει την κίτρινη κάρτα.

19′: ΓΚΟΟΟΟΛ ο ΠΑΟΚ. Σέντρα του Ζίβκοβιτς, πετάγεται στο δεύτερο δοκάρι ο Σίντκλεϊ και στέλνει την μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά.

11′: Θα μπει στον αγώνα ο αναπληρωματικός πορτιέρε, Γιόνσον, στη θέση του Μπόβινγκ.

8′: Με δέκα παίκτες θα συνεχίσουν οι γηπεδούχοι. Αντεπίθεση για τον ΠΑΟΚ με τον Μιτρίτσα, ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων βγαίνει εκτός μεγάλης περιοχής και διώχνει με τον αγκώνα το «κρέμασμα» του άσου των Θεσσαλονικιών. Κόκκινη κάρτα στον Γκραμπάρα.

5′: Ο Μπίελ εκτελεί με γέμισμα το κερδισμένο φάουλ, βρίσκει τον Ντικς εντός περιοχής αλλά σε διαγώνια θέση. Πάνω από το οριζόντιο δοκάρι η προβολή του αριστερού μπακ.

Η Κοπεγχάγη υποδέχεται τον ΠΑΟΚ στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του 6ου ομίλου του Europa Conference League.

Οι ενδεκάδες

Κοπεγχάγη (Γες Τόρουπ): Γκραμπάρα – Άνκερσεν, Κοχολάβα, Μπόιλεσεν, Ντικς – Γιοχάνεσον, Λεράγκερ, Μπάλντουρσον – Πεπ Μπιέλ, Βιντ, Μπέβινγκ.

ΠΑΟΚ (Ρασβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης – Τέιλορ, Μιχάι, Μιχαηλίδης, Σίντκλεϊ – Εσίτι, Σβαμπ – Ζίβκοβιτς, Μπίσεσβαρ, Μιτρίτσα – Σφιντέρσκι.