Επιστροφή στην Ευρώπη με ήττα για τον Παναθηναϊκό

Στην επιστροφή του στην Ευρώπη μετά από 20 χρόνια, o Παναθηναϊκός ηττήθηκε με 67-64 από την ανώτερή του Πολκοβίτσε εντός έδρας για τον πρώτο  όμιλο του EuroCup γυναικών. Οι «πράσινες» πήγαν για τη μεγάλη ανατροπή στο τέλος, όμως δεν τα κατάφεραν. Οι Βιντσιλαίου (20π.) και Ριντ (17π.) ήταν οι πρώτες σκόρερ του «τριφυλλιού». Από την άλλη, κορυφαία ήταν η Μαβούνγκα (15π., 12ρ.), ενώ η Σπανού είχε 10π. και 9ρ.

Μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο, η Πολκοβίτσε μπόρεσε να ξεφύγει στο σκορ στην δεύτερη. Με ένα εντυπωσιακό σερί 18-0, μετέτρεψε το 19-14 σε 19-32 και έβαλε τις βάσεις για την επικράτηση.

Οι «πράσινες» προσπάθησαν να αντιδράσουν στο δεύτερο ημίχρονο και μείωσαν στους εφτά πόντους, στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου (41-48). Η πολωνική ομάδα κράτησε το προβάδισμα, αλλά τα κορίτσια του Παναθηναϊκού το πάλεψαν μέχρι τέλους και πλησίασαν σε 64-67 στο φινάλε. Μάλιστα θα μπορούσαν να πάνε το ματς στην παράταση, όμως η Χολμς ήταν άστοχη στο τρίποντο που επιχείρησε στην εκπνοή.

Τα δεκάλεπτα: 14-12, 27-36, 39-48, 64-67