LIVE: Βελέζ-ΑΕΚ 2-1 (τελικό)

Τέλος του αγώνα.

92′: Ο Λιβάι πιάνει την κεφαλιά πάσα, ο Σιμάνσκι κάνει το πλασέ αλλά θα στείλει την μπάλα πάνω στον τερματοφύλακα της Βελέζ.

Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων.

86′: Ράντοβιτς και Ντεγιάνοβιτς μέσα, Τσόσιτς και Ντε Σόουζα έξω.

85′: Κάρτα στον Τσόσιτς και στον Τάνκοβιτς

81′: Σουτ του Λε Ταλέκ, η μπάλα άουτ.

80′: Μέσα ο Λε Ταλέκ, έξω ο Σάκχοφ. Ντεμπούτο για τον Γάλλο χαφ.

74′: Εξαιρετική εκτέλεση από τον Μάνταλο, ο Τζαβέλλας παίρνει την κεφαλιά από την μικρή περιοχή αλλά δεν θα βρει στόχο.

73′: Όσμιτς αντί Πρσες.

70′: Εξαιρετική ανάπτυξη της μπάλας από την ΑΕΚ, ο Λιβάι κάνει υπέροχη σέντρα αλλά ο Τάνκοβιτς κάνει κακή επιλογή. Βέβαια, δεν είχε επιλογή κοντά του…

69′: Έξω ο Ανσαριφάρντ, μέσα ο Αραούχο για την ΑΕΚ. Ντεμπούτο για τον Αργεντινό.

65′: Κάθετη του Ανσαριφάρντ στον Λιβάι, ο οποίος πέφτει στην περιοχή και ζητάει πέναλτι.

64′: Κάρτα στον Σάκχοφ

59′: Μιτάι και Τάνκοβιτς μέσα, έξω Λόπες και Αλμπάνης.

58′: Κίτρινη κάρτα στον Μάνταλο.

57′: Κάρτα στον Χασάνοβιτς

52′: ΓΚΟΛ η Βελέζ. Ο Ζάιμοβιτς έκανε το διαγώνιο σουτ και έκανε το 2-1. Κενά στην άμυνα της ΑΕΚ.

49′: Εκτέλεση φάουλ του Μάνταλου, ο προωθημένος Τζαβέλλας παίρνει την κεφαλιά που… γλύφει το αριστερό παραθυράκι της εστίας!

Άρχισε το δεύτερο ημίχρονο. Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες.

Τέλος ημιχρόνου.

42′: Σκοράρει ο Ανσαριφάρντ, αλλά το τέρμα του δεν θα μετρήσει μετά από υπόδειξη οφσάιντ! Κακώς δεν μέτρησε το γκολ. Δεν υπήρχε οφσάιντ.

Προσπαθεί να βρει ρυθμό η ΑΕΚ.

35′: Σουτ του Τσόσιτς, κόντραρε και πέρασε κόρνερ.

32′: Εξαιρετικό σουτ του Πρσες, ο Τσιντώτας το έβγαλε στη δεξιά του γωνία.

14′: ΓΚΟΛ η Βελεζ. Σουτ από τον Πρσες στην κίνηση και στέλνει την μπάλα στο δεξί παραθυράκι του Τσιντώτα που δεν μπορούσε να αντιδράσει. 1-1 η Βελέζ,

12′: ΓΚΟΟΟΟΛ η ΑΕΚ. Κάθετη πάσα του Αλμπάνη, βγάζει τετ-α-τετ τον Ανσαριφάρντ, ο οποίος με ωραίο πλασέ στέλνει την μπάλα πρώτα στο δεξί δοκάρι και στη συνέχεια στα δίχτυα.

6′: Ο Σάκχοφ κάνει το μακρινό σουτ, μπλόκαρε ο Μπογκντάνοβιτς. Πρώτη τελική στο ματς.

Το πρώτο παιχνίδι μεταξύ της Βελέζ Μόσταρ και της ΑΕΚ για τον 2ο προκριματικό γύρο του Europa Conference League διεξάγεται στο Σαράγεβο.

Οι συνθέσεις

Βελέζ Μόσταρ (Φέντα Ντούντιτς): Μπογκντάνοβιτς – Οβτσίνα, Ζελίκοβιτς, Ίσιτς, Φερέιρα – Χασάνοβιτς, Πρσες – Τσόσιτς, Άντουσιτς, Ντε Σόουζα – Ζαΐμοβιτς.by Γιώργος Τσανάκας

ΑΕΚ (Βλάνταν Μιλόγεβιτς): Τσιντώτας – Μπακάκης, Σβάρνας, Τζαβέλλας, Λόπες – Σιμάνσκι, Σάκχοφ – Γκαρσία, Μάνταλος, Αλμπάνης – Ανσαριφάρντ.