Στους ημιτελικούς ο Άρης μετά από ματς θρίλερ!

Σε ένα πραγματικά απίστευτο ματς, ο Άρης νίκησε με δυσκολία 103-108 την Κηφισιά στο Ζηρίνειο και προκρίθηκε στους ημιτελικούς της Basket League, όπου και θα αντιμετωπίσει ένα εκ των Παναθηναϊκού ή Κολοσσού. Το αυτοκαλάθι του Μάρσαλ που έστειλε το ματς στη 2η παράταση (95-95) έδωσε το έναυσμα στους «κίτρινους».

Κορυφαίοι των νικητών ήταν οι Ουότερς με 29 και Ουάιτ με 27, ενώ για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Ελ Αμίν με 25 πόντους.

Ο Άρης ξεκίνησε εντυπωσιακά την πρώτη περίοδο του παιχνιδιού με την Κηφισιά, κάνοντας ένα 0-7 στα πρώτα δυόμιση λεπτά. Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου όμως ισορρόπησε άμεσα την αναμέτρηση και μάλιστα πέρασε και μπροστά (8-7) για να κλείσει το δεκάλεπτο προηγούμενη με μια διαφορά της τάξεως των 6 πόντων (28-22).

Ο Άρης στη δεύτερη περίοδο, το οποίο καθυστέρησε αρκετά να ξεκινήσει, δεν… πάτησε στο παρκέ. Πέτυχε μόλις 12 πόντους, αφού δεν μπορούσε να δημιουργήσει καλές φάσεις επιθετικά. Από την άλλη η Κηφισιά πραγματοποίησε εντυπωσιακό δεκάλεπτο, αφού έχοντας σε πολύ καλή μέρα τον Ελ Αμίν, πέτυχε 20 πόντους και πήγε στα αποδυτήρια έχοντας αβαντάζ 14 πόντων (48-34).

Στο ξεκίνημα της επανάληψης ο «αυτοκράτορας» προσπάθησε να μπει ξανά στη διεκδίκηση της αναμέτρησης. Το σκορ είχε αρκετά σκαμπανεβάσματα με την Κηφισιά να κρατάει σθεναρά μια διαφορά 11 πόντων (61-50). Πάντως ο Άρης έτρεξε στα τελευταία λεπτά ένα επιμέρους 4-11 και μείωσε στους 4, με το τέλος της τρίτης περιόδου (65-61).

Στην τέταρτη περίοδο το παιχνίδι απέκτησε τον χαρακτήρα ενός ντέρμπι. Οι δύο ομάδες έβρισκαν τρόπους να φτάσουν σε εύκολα καλάθια, ενώ αμυντικά αμφότερες τα πήγαιναν εξίσου καλά, στα 01:42 πριν το φινάλε, η Κηφισιά προηγούταν με το ισχνό 80-77. Στα 48 δεύτερα, ο Κοέν έδωσε προβάδισμα στον Άρη με 80-81, ενώ στην αμέσως επόμενη φάση, ο Ελ Αμίν με 1/2 βολές, έγραψε το 81-81, στέλνοντας τις δύο ομάδες στην παράταση!

Στο έξτρα πεντάλεπτο η γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι. Έκαναν πολύ μεστό παιχνίδι σε αντίθεση με τον Άρη, ο οποίος υπέπεσε σε αρκετά αβίαστα λάθη. Παρόλα αυτά, στο 01:00 πριν το τέλος, η διαφορά ήταν μικρή (91-86). Οι «κίτρινοι» βρήκαν το σθένος κι επέστρεψαν άμεσα στη διεκδίκηση του ματς και στα 11 δεύτερα η διαφορά ήταν στον 1 πόντο 93-92. Στην επόμενη φάση ο Κασελάκης πήγε στις βολές και με 2/2 διαμόρφωσε το 95-92. Αμέσως μετά, έγινε το ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ! Ο ΜακΝιλ έβαλε 1/2 βολές (95-93), ο Στίγκερς πήρε το ριμπάουντ, έδωσε στον Μάρσαλ ο οποίος έβαλε αυτοκαλάθι και έστειλε το ματς στην δεύτερη παράταση!

Στο δεύτερο έξτρα πεντάλεπτο, ο Άρης πήρε ένα γρήγορο προβάδισμα (95-101) στα 02:49 πριν το τέλος. Αυτό το κράτησε μέχρι το τέλος και προκρίθηκε στους ημιτελικούς της Α1 με σκορ 103-108.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-22, 48-34, 65-61, 81-81, 95-95, 103-108