ΒΙΝΤΕΟ-Προκριματικά Μουντιάλ: Νίκες για τα φαβορί

Με το «δεξί» ξεκίνησε τα προκριματικά του Μουντιάλ η Ιταλία που επικράτησε με 2-0 της Βόρειας Ιρλανδίας για τον 3ο όμιλο. Οι γηπεδούχοι «καθάρισαν από το πρώτο ημίχρονο, αφού στο 14′ ο Μπεράρντι άνοιξε το σκορ, ενώ στο 39΄ο Τσίρο Ιμόμπιλε έκανε δύο τα τέρματα της ομάδας του.

Η Γερμανία επικράτησε 3-0 της Ισλανδίας για τον 7ο όμιλο. Μέσα σε λίγα λεπτά τα «πάντσερ» πήραν σοβαρό προβάδισμα στο σκορ. Στο 2′ ο Γκορέτσκα έκανε το 1-0, ενώ πέντε λεπτά αργότερα ο Κάι Χέβερτς έγραψε το όνομά του στον πίνακα τον σκόρερ. Στο 56ο λεπτό, ο Γκουντογάν διαμόρφωσε το 3-0.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια του ομίλου, η Αρμενία πήρε το «διπλό» στο Λιχτενστάϊν με 1-0, ενώ η Ρουμανία επικράτησε δύσκολα με  3-2 της ΠΓΔΜ, η οποία βρέθηκε να χάνει με 2-0 και ισοφάρισε σε 2-2.

Στον 9ο όμιλο, η Αγγλία είχε ένα εύκολο βράδυ κόντρα στο Σαν Μαρίνο, το οποίο συνέτριψε με 5-0. Στο 14′ άνοιξε το σκορ ο Γουάρντ-Πράουζ, στο 21′ ο Κάλβερτ-Λίουιν σημείωσε το 2-0, ενώ στο 31′ ο Στέρλινγκ «έγραψε» το 3-0. Ο Κάλβερτ-Λίουν βρήκε ξανά δίχτυα στο 53′, ενώ ο Ουότκινς διαμόρφωσε το τελικό 5-0.

Νικηφόρα ξεκίνησει η Αλβανία επικρατώντας 1-0 της Ανδόρας εκτός έδρας με τον Λενιάνι στο 41′. Σε ένα παιχνίδι με πολλά γκολ Ουγγαρία – Πολωνία αναδείχθηκαν ισόπαλες 3-3.

Τέλος, στα παιχνίδια του 6ου ομίλου υπήρξαν δύο ισοπαλίες, αφού 1-1 έληξε το παιχνίδι ανάμεσα σε Μολδαβία και Φερόε, ενώ 2-2 έληξε και το ματς μεταξύ της Σκωτίας και της Αυστρίας.

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ:

3ος ΟΜΙΛΟΣ

Ιταλία – Βόρεια Ιρλανδία 2-0 (14′ Μπεράρντι, 38′ Ιμόμπιλε)

6ος ΟΜΙΛΟΣ

Μολδαβία – Νησιά Φερόε 1-1 (9′ Νικολαέσκου – 83′ Όλσεν)

Σκωτία – Αυστρία 2-2 (71′ Χάνλεϊ, 85′ ΜακΓκιν -55′, 80′ Κάλαϊτζιτς)

7ος ΟΜΙΛΟΣ

Γερμανία – Ισλανδία 3-0 (2′ Γκορέτσκα, 7′ Χάβερτς, 56′ Γκιουντογκάν)

Λίχτενσταϊν – Αρμενία 0-1 (83′ Φρόμελτ αυτ.)

Ρουμανία – Βόρεια Μακεδονία 3-2 (28′ Τανάσε, 50′ Μιχαΐλα, 85′ Χάτζι – 82′ Αντέμι, 83′ Τρακόβσκι)

9ος ΟΜΙΛΟΣ

Ανδόρα – Αλβανία 0-1 (41′ Λενιάνι)

Αγγλία – Σαν Μαρίνο 5-0 (14′ Γουάρντ-Πρόουζ, 21′, 53′ Κάλβερτ-Λίουιν, 31′ Στέρλινγκ, 83′ Γουότκινς)

Ουγγαρία – Πολωνία 3-3 (6′ Ρ. Σάλαι, 52′ Ζαλάι, 78′ Ορμπάν- 60′ Πιάτεκ, 61′ Γόσβιακ, 84′ Γκροσίσκι)