Πέρασε 3-1 από τη Σαντορίνη και πάει για τέταρτο σερί νταμπλ

Μια νίκη μακριά από την κατάκτηση του τέταρτου διαδοχικού νταμπλ στην ιστορία του είναι ο Ολυμπιακός. Η ομάδα του Μπράνκο Κοβάσεβιτς πέρασε από την Σαντορίνη με 3-1 σετ έκανε το 2-0 στις νίκες στην τελική σειρά του πρωταθλήματος και θα έχει την ευκαιρία για σκούπα στην έδρα της την Πέμπτη.

H ομάδα του Ολυμπιακού κυριάρχησε απόλυτα στα τρία από τα τέσσερα σετ που παίχθηκαν και με κορυφαίες και πάλι τις ξένες του, Τσβετάνοβα, και Λαζάρεβιτς έφτασε στη νίκη με σχετική άνεση.

Οι γηπεδούχες του Απόστολου Οικονόμου έδειξαν σημάδια αντίδρασης στο τρίτο σετ, όπου με όπλο τους το σερβίς κατάφεραν να μειώσουν σε 2-1 αλλά χωρίς να ολοκληρώσουν την ανατροπή που θα τους έδινε ελπίδες για τη νίκη.

Τα πρώτα δύο σετ ήταν παράσταση για έναν ρόλο με τον Ολυμπιακό να ανεβάζει στροφές μετά το πρώτο τεχνικό τάιμ και να φτάνει εύκολα στο 2-0 που του έδωσαν και το πλεονέκτημα για τη νίκη.

O ΑΟ Θήρας στο τρίτο σετ θύμισε την ομάδα που είδαμε στα ημιτελικά με αντίπαλο τον Παναθηναϊκό. Η ομάδα της Σαντορίνης με πολύ καλό σερβίς και μπλοκ κατάφερε να πάρει σημαντική διαφορά την οποία και διατήρησε μέχρι το φινάλε παρά την πίεση που άσκησε ο Ολυμπιακός από την γραμμή του σερβίς. Οι γηπεδούχες κατάφεραν να μειώσουν σε 2-1 και να αναπτερώσουν τις ελπίδες τους για διεκδίκηση του αγώνα.

Στο τέταρτο σετ ο Ολυμπιακός μπήκε πιο αποφασισμένος από ποτέ. Με την Χριστοδούλου στη γραμμή του σερβίς, η ομάδα του Μπράνκο Κοβάσεβιτς έκανε το 0-6 που την έδωσε το πάνω χέρι για την κατάκτηση της νίκης. Οι ερυθρόλευκες πατώντας γκάζι προς το φινάλε του σετ αύξησαν ακόμη περισσότερα στη διαφορά φτάνοντας στην άνετη επικράτηση.

Τα σετ: 14-25, 15-25, 25-20, 13-25

Α.Ο. ΘΗΡΑΣ (Οικονόμου): Γεωργιάδου 5 (2/6 επ., 3 μπλοκ), Μπρίνκμαν 9 (5/20 επ., 4 άσσοι,  60% υπ.-52% αρ.), Οικονομίδου 1 (1/7 επ.) , Κιγάκοβα 8 (6/20 επ. 1 άσσος, 1 μπλοκ, 31% υπ.-31% αρ.), Βεργίδου, Βίντοβιτς 11 (10/32 επ., 1 μπλοκ), Αρτακιανού –λ (55% υπ.-18%αρ.)/ Καραφουλίδου, Μουντάκη 2 (2/6 επ.), Τσβέκοβα 1 (1/1 επ.), Σκορδίλη, Βούβουλη

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κοβάτσεβιτς):  Γιώτα 13 (7/8 επ., 2 άσσοι, 4 μπλοκ), Λαζάρεβιτς 10 (8/31 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 60% υπ.-45%αρ.,), Μαλασάϊ 10 (8/18 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 39% υπ.-33% αρ.,) Λαμπρούση 5 (2/9 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Χριστοδούλου 6 (5/9 επ., 1 άσσος), Τσβετάνοβα 21 (18/35 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Κονόμι-λ (62% υπ.-50% αρ.)/ Κωνσταντίνου 4 (4/5 επ.), Τέζα