Πρώτη ήττα για την ΑΕΚ στο BCL από την Σολέ (79-70)

Η ΑΕΚ δεν είχε λύσεις σε επίθεση και άμυνα, οι απουσίες Λοτζέσκι-Σλότερ αυτή τη φορά κόστισαν ακριβά κι έτσι ηττήθηκε δίκαια με 79-70 από την Σολέ εκτός έδρας. Αυτή ήταν η πρώτη ήττα της «Ένωσης» στο φετινό Basketball Champions League.

Η Σολέ έβρισκε λύσεις κοντά στο καλάθι και αυτό της έδωσε τη δυνατότητα να πάρει τον έλεγχο του ρυθμού, χάρη σε Χρόβατ και Τζόονυς (10-7, 4′). Η ΑΕΚ προσπάθησε να ανατρέψει το σκηνικό, αλλά οι παίκτες του Κουντέρ έλεγχαν τον ρυθμό, ανεβάζοντας τη διαφορά, με τον Στόκτον (16-10, 6′).

Ο Φοφανά έκανε αισθητή την παρουσία του, ανεβάζοντας τη διαφορά ακόμα περισσότερο (23-15, 8′). Ο Ματσιούλις όμως είπε την τελευταία λέξη στο πρώτο δεκάλεπτο, μειώνοντας σε 24-17.

Οι Χρόβατ και Κρομά συνέχισαν να πληγώνουν την άμυνα της ΑΕΚ, με τη διαφορά να φτάνει σε διψήφια επίπεδα (31-21, 13′). Η άμυνα της «Ένωσης» από εκείνο το σημείο ανέβασε στροφές.

Ο Μορέιρα έγινε σημείο αναφοράς κοντά στο καλάθι, με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν (31-25, 15′). Τα τρίποντα του Ρογκαβόπουλου κράτησαν την ΑΕΚ κοντά στο σκορ (40-38, 18′).

Η «Ένωση» συνέχισε στο ίδιο τέμπο και χάρη σε ένα… τρελό σουτ του Γκίκα έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με προβάδισμα για το 40-43.

Με καλό ρυθμό μπήκε στο παρκέ η ΑΕΚ και χάρη στον Μορέιρα αύξησε το προβάδισμά της (42-49, 23′). Ο Λάνγκφορντ ανέλαβε δράση και παρά τις προσπάθειες του Χρόβατ η ΑΕΚ διατήρησε τον έλεγχο της κατάσταση (51-57, 27′).

Οι Γάλλοι έμειναν πιστοί στο πλάνο τους και κατάφεραν να μαζέψουν τη διαφορά με μπροστάρη τον Μπλέικς (56-59, 29′). Οι βολές του Στόκτον έγραψαν τον επίλογο του τρίτου δεκαλέπτου με την ΑΕΚ στο +1 (58-59).

Ο Φοφανά παρέμενε άκρως αποτελεσματικός και στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου, με την Σολέ να παίρνει ξανά τα ηνία του αγώνα (66-62, 34′). Οι Λάνγκφορντ και Μορέιρα ήταν αυτοί που κρατούσαν την ΑΕΚ κοντά στο σκορ και δεν επέτρεπαν στη Σολέ να ξεφύγει (71-68, 37′).

Με τη διαφορά στους 3 πόντους η ΑΕΚ είχε ευκαιρία να ισοφαρίσει ή και να μειώσει, όμως ο Λάνγκφορντ αστόχησε. Οι Φοφανά και Στόκτον «μίλησαν» και η διαφορά ανέβηκε για τους Γάλλους (75-68, 39′), «καθαρίζοντας» το παιχνίδι.

Τα δεκάλεπτα: 24-17, 40-43, 58-59, 79-70.