ΒΙΝΤΕΟ – Προκριματικά Μουντιάλ: «Καθάρισε» ο Φιρμίνο για τη Βραζιλία – Το πήρε πάνω του ο Βιδάλ για τη Χιλή – «Πάρτι» της Ουρουγουάης μέσα στην Κολομβία

Ο Ρομπέρτο Φιρμίνο βρήκε τον δρόμο προς τα αντίπαλα δίχτυα και χάρισε τη νίκη με 1-0 στη Βραζιλία, στην αναμέτρηση με τη Βενεζουέλα για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου του 2022.

Ο επιθετικός της Λίβερπουλ σκόραρε στο 67ο λεπτό του ματς.

Η «σελεσάο» ήταν καλύτερη στην αναμέτρηση και έφτασε άνετα στην τρίτη της νίκη στα προκριματικά.

Πλέον, οι Βραζιλιάνοι έχουν 9 βαθμούς μετά από 3 αγωνιστικές, ενώ η Βενεζουέλα έμεινε χωρίς βαθμό.

Ο Αρτούρο Βιδάλ οδήγησε τη Χιλή στη νίκη με 2-0 επί του Περού, στην αναμέτρηση των δύο ομάδων για τα προκριματικά του Μουντιάλ.

Ο μέσος της Ίντερ σημείωσε δύο γκολ, το πρώτο στο 20’ με σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή και το δεύτερο στο 35’.

Οι Χιλιανοί έφτασαν τους 4 βαθμούς μετά από 3 αγωνιστικές, ενώ οι Περουβιανοί έμειναν στον 1 βαθμό.

Από την πλευρά της, η Ουρουγουάη έκανε ένα μεγαλοπρεπές πέρασμα από την Μπογκοτά της Κολομβίας, επικρατώντας με 3-0 για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου του 2022.

Η Ουρουγουάη ξεκίνησε ιδανικά τον αγώνα, με τον Έντινσον Καβάνι να σκοράρει στο 5ο λεπτό, προκαλώντας ένα σοκ στους Κολομβιανούς.

Οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι στο 54ο λεπτό, με τον Λουίς Σουάρες να είναι εύστοχος για το 0-2.

Ο θρίαμβος της Ουρουγουάης ολοκληρώθηκε στο 73ο λεπτό, με τον Νιούνεζ να διαμορφώνει το 0-3, ενώ αποβλήθηκε στο 90ό λεπτό ο Σάντι Μίνα.

Η Ουρουγουάη είναι στην 4η θέση με 6 βαθμούς, ενώ η Κολομβία στην 7η με 4 βαθμούς.