Europa League: Νέα νίκη για Μίλαν, «σφαλιάρα» για Τότεναμ

Συνέχεια στο αήττητο σερί της σε όλες τις διοργανώσεις έδωσε η Μίλαν που επικράτησε με 3-0 της Σπάρτα Πράγας για τη 2η αγωνιστική του Europa League και είναι αφεντικό στο group που συμμετέχουν επίσης οι Σέλτικ, Λιλ.  Στο 24’ άνοιξε το σκορ η Μίλαν, με τον Μπραΐμ Ντίαθ να κλέβει και στη συνέχεια να παίρνει από τον Ιμπραΐμοβιτς πριν τελειώσει τη φάση.

Ο Ζλάταν ανατράπηκε στην περιοχή στο 35’, όμως από τα 11 βήματα έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι για να βγει το πρώτο μέρος με 1-0. Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι πέτυχαν δύο γκολ και «καθάρισαν» το ματς. Στο 57’ ο Νταλότ βρήκε εκπληκτικά τον Λεάο σε κενό τέρμα και στο 66’ ο ίδιος ο Πορτογάλος σκόραρε από την τρομερή μπαλιά του Μπενασέρ για το τελικό 3-0.

Τα πράγματα δεν πήγαν το ίδιο καλά για την Τότεναμ. Η ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο ήταν κατώτερη από την Αντβέρπ και ίσως να μην ήταν υπερβολή να πούμε ότι το 1-0 αδικεί τους Βέλγους. Με πολλές αλλαγές και καμία διάθεση, τα «σπιρούνια» δεν μπήκαν ποτέ στο ματς και απόλυτα φυσιολογικά δέχθηκαν γκολ στο 28’ με το δυνατό σουτ του Ρεφαέλοφ μετά το λάθος του Ντέιβις και την ασίστ του Μποκανί.

Στo ημίχρονο ο Μουρίνιο έκανε 4 αλλαγές, όμως εκείνη που έχασε τεράστιες ευκαιρίες ήταν η Αντβερπ καθώς ο Μποκανί ολομόναχος (54’) και ο Γιούκλεροντ σε τετ-α-τετ (72’) δεν μπόρεσαν να δώσουν καθαρό προβάδισμα και το 1-0 έμεινε μέχρι το φινάλε. Στους 3 βαθμούς μαζί με την ΛΑΣΚ πλέον οι Λονδρέζοι, στο Νο1 με 2×2 η Αντβερπ.