LIVE: ΑΕΚ – Λέστερ 1-2 (τελικό)

Τέλος του αγώνα. Η Λέστερ νίκησε την ΑΕΚ με 2-1.

Τέσσερα λεπτά ο έξτρα χρόνος.

86′:Αλλαγές για την ΑΕΚ. Μαχαίρας και Βασιλαντωνόπουλος αντί Ινσούα και Μπακάκη και Σαμπανάτζοβιτς αντί Σάκχοφ.

80′: O Λόπες επιχειρεί και το σουτ. Δεν είναι κακό, παρά το γεγονός ότι έγινε με το κακό (δεξί του) πόδι. Ο Σμάιχελ μπλοκάρει.

73′: Κίτρινη κάρτα στον Ινσούα.

70′: Αλλαγή για τη Λέστερ. Ο Ιχεανάτσο στη θέση του Βάρντι.

66′: Δύο αλλαγές για την Λέστερ. Μεντί αντί Τσάουντρι. Ο Πρατς στη θέση του Ουντέρ.

64′: Δοκάρι για την Λέστερ! Ο Ουντέρ με φανταστικό σουτ προσπαθεί να νικήσει τον Τσιντώτα αλλά η μπάλα σταματά στη συμβολή των δοκών.

61′: Ο Μάντισον αποφεύγει με κοφτή ντρίμπλα τον Νεντελτσιάρου, ο Ρουμάνος τον κόβει με φάουλ.

59′: Κίτρινη κάρτα στον Κρίστιστς.

Ο Λόπες έχει γυρίσει πίσω, πλαισιώνοντας τους Σβάρνα και Νεντελτσιάρου. Μπακάκης δεξιά και Ινσούα αριστερά.

50′: Ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Μάνταλος κάνει την σέντρα, ο Τάνκοβιτς βγαίνει στην πλάτη της άμυνας της Λέστερ, αλλά αυτή τη φορά το τελείωμά του δεν είναι καλό.

48′: ΓΚΟΟΟΟΟΛ για την ΑΕΚ. Μπαλιά του Μάνταλου στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας, ο Τάνκοβιτς έχει κάνει την κίνηση και με άψογο πλασέ στην κίνηση νικάει τον Σμάιχελ για το 2-1.

47′: Ο Βάρντι μέσα στη μικρή περιοχή δεν βρήκε μπάλα στη σέντρα από αριστερά του Τόμας

Άρχισε το δεύτερο ημίχρονο. Τόμας αντί Φουχς για την Λέστερ.  Τάνκοβιτς και Ολιβέρα μέσα για την ΑΕΚ, έξω οι Λιβάγια και Ανσαριφάρντ.

Τέλος ημιχρόνου στο ΟΑΚΑ.

42′: Ο Ουντέρ κάνει το γέμισμα με το αριστερό, ο Βάρντι πιάνει τη γυριστή κεφαλιά, δεν απειλεί τον Τσιντώτα.

39′: ΓΚΟΛ η Λέστερ. Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μάντισον, η άμυνα της ΑΕΚ δεν μπορεί να απομακρύνει και ο Τσάουντρι με σουτ στην κίνηση στο ύψος του δευτέρου δοκαριού θα νικήσει τον Τσιντώτα για το 2-0 της Λέστερ.

28′: Απειλεί και πάλι η ΑΕΚ με πλασέ του Λιβάγια δίπλα από το κάθετο δοκάρι του Σμάιχελ

27′: Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ. Μετά από εκτέλεση φάουλ του Μάνταλου και το διώξιμο του Φουχκς, ο Μπακάκης έκανε το γέμισμα με την μία και ο Λιβάγια την κεφαλιά αλλά ο Σμάιχελ απέκρουσε.

23′: Ο Βάρντι βρίσκει τον Ουντέρ μέσα στην περιοχή, αυτός κάνει το πλασέ, αλλά ο Τσιντώτας κρατάει όρθια την ΑΕΚ.

21′: Κίτρινη κάρτα στον Μάνταλο.

18′: ΓΚΟΛ η Λέστερ. Ο Βάρντι ευστόχησε στο πέναλτι και άνοιξε το σκορ.

17′: Πέναλτι για την Λέστερ. Ο Τσιντώτας ανατρέπει τον Βάρντι, ο οποίος ανοίγει το κοντρόλ από αριστερά.

15′: Ο Βάρντι πατάει άψογα στον Μάντισον, ο οποίος πιάνει ωραίο σουτ στην κίνηση αλλά περνάει δύο μέτρα από το δεξί δοκάρι της εστίας.

13′: O Ινσούα κάνει τη σέντρα από αριστερά, ο Λιβάγια δεν μπορεί να κατεβάσει την μπάλα.

11′: Σουτ του Μάνταλου με πολλά φάλτσα, ψηλά άουτ

6′: Ο Λιβάγια κάνει τη σέντρα, ο Μάνταλος βγαίνει στο πρώτο δοκάρι να κάνει την κεφαλιά. Ο Μόργκαν διώχνει σε κόρνερ.

3′: Ο Μάντισον κερδίζει το φάουλ από τον Σβάρνα, ο οποίος έχει βγει μπροστά για να πιέσει.