Σούπερ Γκρέι οδήγησε το Περιστέρι σε μεγάλο «διπλό» στη Λιθουανία!

Ένα Περιστέρι μαγικό, ένα Περιστέρι βγαλμένο από όνειρο! Η ομάδα των δυτικών προαστίων ξεκίνησε με σπουδαία εκτός έδρας νίκη το ταξίδι της στο Basketball Champions League, καθώς επικράτησε με 106-88 της Ρίτας στο Βίλνιους  με τον Στίβεν Γκρέι να κάνει πράγματα και θαύματα, να σκοράρει 39 πόντους από 10 τρίποντα και τους συμπαίκτες του να τον ακολουθούν σε μια πραγματικά χορταστική βραδιά!

Ο Γκρέι ήταν πραγματικά απολαυστικός. Σε 29:42 σκόραρε 39 πόντους από 3/5 δίποντα, 10/13 τρίποντα και 3/4 βολές, είχε τρία ριμπάουντ, επτά ασίστ, πέντε κλεψίματα και 47 ranking (!) την ώρα που ο Τρε ΜακΛιν ακολουθούσε με 19 πόντους, ο Μάρβιν Τζόουνς με 14 και 10 ριμπάουντ και ο Βασιλόπουλος με άλλους 13.

Με τον ΜακΛιν να σκοράρει τους επτά πρώτους πόντους της ομάδας του, το Περιστέρι μπήκε δυνατά στο ματς και με πίεση στην άμυνα, έχτισε και προβάδισμα 12 πόντων. Το 12-24 στο 8′ ήταν αποτέλεσμα κυρίως των σουτ του Στίβεν Γκρέι, ωστόσο τα 4/4 τρίποντα του Γκιρτζούνας βοήθησαν τη Ρίτας να μείνει κοντά στο σκορ και να κλείσει την πρώτη περίοδο στο -5 (22-27).

Η ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου  σταδιακά έχασε τη συνοχή της στην άμυνα, πληγώθηκε σημαντικά από τον ΜακΚάλοχ που έβαλε μπροστά τους Λιθουανούς στο 14′ (36-34), είχε όμως εξαιρετικό ρυθμό στην επίθεση και ακολούθησε το τέμπο για το 51-51 του χορταστικού πρώτου ημιχρόνου στο οποίο οι δύο ομάδες είχαν μαζί 18/31 τρίποντα.

Το Περιστέρι μπήκε με ενθουσιασμό και στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον Γκρέι και τον ΜακΛιν να σκοράρουν κατά ριπάς (58-61 στο 23′ και 61-69 στο 25′) και τη Ρίτας να μη μπορεί να αμυνθεί. Το 64-76 στο 28′ έβαζε πια πολύ μεγάλη πίεση στους γηπεδούχους, που δεν αντέδρασαν καλά, δεν είχαν υπομονή και κολακεύονταν από το 71-80 της περιόδου. Ο Γκρέι συνέχισε να βάζει το ένα τρίποντο πίσω από το άλλο, έγραψε το 81-90 στο 34′ και έφτασε τους 33(8), με τον Μάρβιν Τζόουνς να παίρνει στη συνέχεια τη σκυτάλη, να τελειώνει φάσεις κοντά στο καλάθι και να κρίνει οριστικά τον αγώνα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-27, 51-51, 71-80, 88-106

ΡΙΤΑΣ (Καΐρις): Μπιτσκάουσκις 2, Γκάουντλακ 13 (2), Τζάκσον 14 (2 τρίποντα, 6 ασίστ, 5 λάθη), Κίτσινγκ 8 (2/9 σουτ), ΜακΚάλοχ 22 (2/7 δίποντα, 4/4 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Μπουτκεβίτσιους 8, Γκιρτζούνας 15 (5/6 τρίποντα), Γκούστις 4, Λιντέκα, Ρατζεβίτσους 2, Ουλέτσκας

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Παπανικολόπουλος): Γκάντι 4 (8 ασίστ, 3 κλεψίματα), Γκρέι 39 (3/5 δίποντα, 10/13 τρίποντα, 3/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 5 κλεψίματα), Τζόουνς 14 (5/6 δίποντα, 4/6 βολές, 10 ριμπάουντ), ΜακΛίν 19 (4/8 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Βασιλόπουλος 13 (3/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Άρλετζ 2, Αθηναίου 2, Πέτεγουεϊ 11 (1), Σκορδίλης 2, Βησσαρίου