Άνετος κι ωραίος ο Άρης

Ο Άρης πήρε μία εύκολη νίκη κόντρα στον Κολοσσό με 83-68, τερμάτισε τρίτος στην κανονική περίοδο και ισοφάρισε με τις 20 νίκες του, το ρεκόρ που είχε από την περίοδο 1992-93 και την τότε ομάδα με τον Ρόι Τάρπλει

Ο Κολοσσός έκανε ένα καλό πρώτο τετράλεπτο και προηγήθηκε με 5-8, όμως αυτό “ξύπνησε” τους παίκτες του Άρη, οι οποίοι με τον Ζάρα να εκτελεί επιθετικά, βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με ένα σερί 9-0 (14-8) στο έκτο λεπτό. Οι γηπεδούχοι έκτοτε διατήρηααν τον έλεγχο του αγώνα και την πρωτοπορία στο σκορ, προηγούμενοι με 28-21 στο πρώτο δεκάλεπτο ενώ στην δεύτερη περίοδο η διαφορά άρχισε να μεγαλώνει υπέρ του Άρη. Οι “κίτρινοι” προηγήθηκαν με 14 πόντους (41-27) στο 17ο λεπτό αλλά και με 45-31 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Κολοσσός Ρ. μπήκε αποφασισμένος να διεκδικήσει την νίκη και το έδειξε με ένα σερί 10-0 που έκανε μέσα στα πρώτα δύο λεπτά της τρίτης περιόδου μειώνοντας σε 45-41. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν εκ νέου με τον Ουάιτ και προηγήθηκαν με 50-41 και με 55-44 στο 25ο λεπτό. Όμως και πάλι ένα δίλεπτο… χαλάρωσης και ο Κολοσσός μείωσε σε 56-52. Στο τελευταίο δίλεπτο της τρίτης περιόδου ο Άρης έκανε ένα σερπι 6-0 για να στείλει την διαφορά στο +12 (64-52) στο 30ο λεπτό.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο όλα τελείωσαν νωρίς μόλις η διαφορά έφτασε στο +20 (74-54) με ένα 10-2 του Άρη μέσα στα πρώτα τέσσερα λεπτά και αυτό που ενδιέφερε πλέον είναι ποιος θα είναι ο αντίπαλος στα πλέι οφ. Ο Πρίφτης έβαλε μέσα και τους 12 παίκτες που είχε στην διάθεση του, η διαφορά έφτασε στους 15 πόντους με το τελικό 83-68.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-21, 45-31, 64-52, 83-68

Άρης (Πρίφτης): Πελεκάνος, Ουάιτ 8 (1), Ουότερς 11 (3), Χάγκινς 13, Μούρτος 11, Ξανθόπουλος 3(1), Δήμας, Τσούπκοβιτς 3, Φιλιώνης 3, Ζάρας 11 (2), Κοέν 13 (3), Σίμτσακ 7.

Κολοσσός (Λυκογιάννης): Λαρεντζάκης 11 (1), Λίντεν 5, Ρέλεφορντ 11 (2), Σαλούστρος 12 (1), ΜακΓκι 5, Μπιλλής, Μανωλόπουλος 2, Ντέιβις 12, Γεωργαλλής, Αγγελάκος, Άχονεν 2, Λιούις 8 (1).