LIVE: Ολυμπιακός – Ομόνοια 2-0 (τελικό)

Τέλος του αγώνα. Ο Ολυμπιακός νίκησε 2-0 την Ομόνοια και απέκτησε προβάδισμα πρόκρισης στους ομίλους του Champions League.

93′: Σουτ του Τιάγκο μάζεψε εύκολα ο Σα.

92′: ΓΚΟΟΟΟΟΟΛ ο Ολυμπιακός. Εκπληκτικό σουτ του Ελ Αραμπί εκτός περιοχής και η μπάλα στην αριστερή πλευρά των διχτύων του Φαμπιάνο.

Τέσσερα λεπτά καθυστερήσεων.

90′: Μεγάλη επέμβαση του Φαμπιάνο σε εκτέλεση φάουλ του Βαλμπουενά.

87′: Λοΐζου αντί Μποτεάκ για την Ομόνοια.

81′: Αλλαγή για την Ομόνοια. Ο Παπουλής περνάει εκτός, στη θέση του ο Ασάντε.

80′: Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Σέντρα του Βαλμπουενά, ωραία κεφαλιά ο Ελ Αραμπί και εκπληκτική απόκρουση του Φαμπιάνο.

77′: Ο Ραντζέλοβιτς γύρισε υπέροχα τη μπάλα, αλλά το σουτ στην κίνηση του Ελ Αραμπί πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

76′: Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Εμβιλά αντί Χασάν.

69′: ΓΚΟΟΟΟΟΟΛ για τον Ολυμπιακό.  Ο Βαλμπουενά ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι, ευστόχησε και έκανε το 1-0.

69′: Κίτρινη στον Λέζιακς.

68′: Πέναλτι για τον Ολυμπιακό. Ο Λέζιακς χρησιμοποίησε το χέρι σε μονομαχία με τον Ραντζέλοβιτς.

67′: Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Σέντρα Ραφίνια, κεφαλιά του Ελ Αραμπί από εξαιρετική θέση, άουτ.

63′: Δυνατό σουτ του Σεμέδο στα σώματα.

Πιέζει ο Ολυμπιακός.

Ο Ολυμπιακός με Χασάν και Ελ Αραμπί θα παίξει πλέον με 4-4-2. Ραντζέλοβιτς δεξιά και Βαλμπουενά αριστερά.

58′: Αλλαγές για τον Ολυμπιακό. Αντί του Φορτούνη ο Ελ Αραμπί και αντί του Μασούρα ο Ραντζέλοβιτς.

Η Ομόνοια συνεχίζει στον ίδιο ρυθμό αμυντικά αλλά δείχνει πως θέλει να βγει και μπροστά.

51′: Ευκαιρία για την Ομόνοια, το σουτ του Ντουρίς από κοντά πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι.

50′: Ωραία συνεργασία Βαλμπουενά, Χασάν την τελευταία στιγμή δεν μπόρεσε να απειλήσει ο Αιγύπτιος.

47′: Κίτρινη κάρτα στον Σεμέδο.

Άρχισε το δεύτερο ημίχρονο. Μία αλλαγή για την Ομόνοια. Ο Ντουρίς στην κορυφή της επίθεσης, αντί του Σενέ.

Τέλος ημιχρόνου.

45′: Η πρώτη ευκαιρία της Ομόνοιας. Ο Μπα δεν απομάκρυνε, ο Μποτεάκ επωφελήθηκε, έκανε το σουτ έξω από την περιοχή, η μπάλα πάνω από το δοκάρι.

45′: Σουτ στην κίνηση του Φορτούνη μέσα από την περιοχή από ωραία μπαλιά του Βαλμπουενά, η μπάλα λίγο άουτ.

44′: Κίτρινη στον Μποτεάκ για μαρκάρισμα στον Φορτούνη.

40′: Κίτρινη κάρτα στον Λούφτνερ για κράτημα στον Φορτούνη.

36′: Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Σέντρα του Βαλμπουενά, ωραία κίνηση του Χασάν χωρίς την μπάλα, αλλά άστοχη η κεφαλιά του.

30′: Έχει σηκωθεί για ζέσταμα ο Ραντζέλοβιτς.

29′:Μακρινό σουτ του Χασάν, δεν είχε καμία τύχη.

27′: Κίτρινη κάρτα στον Βίτορ Γκόμες για μαρκάρισμα στον Βαλμπουενά.

24′: Σουτ του Καμαρά έξω από την περιοχή με αξιώσεις, έδιωξε ο Φαμπιάνο.

22′: Ο Βαλμπουενά, που πέρασε δεξιά, έδωσε στον Μασούρα στην περιοχή της Ομόνοιας, αλλά ο εξτρέμ του Ολυμπιακού έκανε επιθετικό φάουλ στον Τιάγκο.

Οι Ραφίνια, Χολέμπας ανεβαίνουν και θέλουν να δημιουργήσουν ρήγματα από τα άκρα αλλά δεν έχουν καταφέρει να περάσουν κάποια σέντρα για τους επιθετικούς του Ολυμπιακού.

16′: Σέντρα του Ραφίνια από δεξιά, απομάκρυνε η άμυνα της Ομόνοιας.

14′: Ο Σα πρόλαβε και απομάκρυνε με το κεφάλι προ του Σενέ, αλλά ο επιθετικός της Ομόνοιας ήταν οφσάιντ.

10′: Σέντρα από τον Χολέμπας, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε κόρνερ για τον Ολυμπιακό.

7′: Ο Ραφίνια ανέβηκε από δεξιά, γύρισε τη μπάλα στην περιοχή αλλά δεν πρόλαβε ο Μασούρας. Στην εξέλιξη της φάσης σουτ του Μπουχουλάκη πέρασε άουτ.

5′: Ο Φορτούνης επιχείρησε να κάνει το γύρισμα από αριστερά, η μπάλα κόντραρε στον Χούμπικαν.

Άρχισε ο αγώνα στο “Γ. Καραϊσκάκης”.

Ο Ολυμπιακός υποδέχεται την Ομόνοια για τον πρώτο αγώνα των playoffs του Champions League.

Ενδεκάδες

Ολυμπιακός (Μαρτίνς): Σα, Ραφίνια, Μπα, Σεμέδο, Χολέμπας, Μπουχαλάκης, Καμαρά, Βαλμπουενά, Φορτούνης, Μασούρας, Χασάν.

Ομόνοια (Μπεργκ): Φαμπίνιο, Λούφτνερ, Σενέ, Βίτορ Γκόμες, Μποτεάκ, Παπουλής, Χούμπικαν, Ζόρντι Γκόμες, Λανγκ, Τιάγκο, Λέζιακς.