LIVE: ΠΑΟΚ – Μπεσίκτας 3-1 (τελικό)

Τέλος του αγώνα. Ο ΠΑΟΚ νίκησε με 3-1 και προκρίθηκε στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

90′:  Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Ο Γιαννούλης μπήκε μέσα στην περιοχή από τα αριστερά, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία.

Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις.

84′: Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Εκτός ο Τζόλης, μέσα ο Ζαμπά.

83′: Πλασέ του Ουμούτ από το ύψος της μικρής περιοχής, αλλά ευτυχώς για τον Ζίβκοβιτς η μπάλα έρχεται πάνω του.

77′: Κεφαλιά του Λάριν, η μπάλα άουτ.

76′: Ο Πέλκας αποχωρεί από τον αγωνιστικό χώρο για να περάσει ο Εσίτι.

Ανοικτό παιχνίδι και από τις δύο ομάδες.

73′: Ο Ενκούντου έκανε μία προσπάθεια στην περιοχή, τελείωσε τη φάση, αλλά ήταν σε θέση οφσάιντ.

70′: Αλλαγή για την Μπεσίκτας: Στη θέση του Μενσά, ο Ντορουκιάν.

69′: Φάουλ του Πέλκα στον Μένσα, βλέπει την κίτρινη κάρτα.

67′: Κοντά στο γκολ ο Τζόλης, έκανε το σουτ στην κίνηση μέσα στην περιοχή και απέκρουσε ο Τούρκος γκόλκιπερ.

65′: Ο Άκπομ βρέθηκε απέναντι στον Βίντα στην περιοχή, δοκίμασε ένα σουτ το οποίο μπλόκαρε ο τερματοφύλακας της Μπεσίκτας.

58′: Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Ο Λημνιός σταμάτησε την μπάλα στην περιοχή, ο γκολκίπερ της Μπεσίκτας απέκρουσε.

52′: Γύρισμα του Τζόλη από τα αριστέρα, την μπάλα σταμάτησε στην περιοχή ο Βίντα.

49′: Κόντρα επίθεση για την Μπεσίκτας με τον Ενκούντου, αλλά ο Ζίβκοβιτς απέκρουσε.

Άρχισε το δεύτερο ημίχρονο.

Αλλαγή για την Μπεσίκτας: Ο Όζιαγιουπ περνάει στη θέση του Μπόιντ.

Τέλος ημιχρόνου στην Τούμπα.

44′: Ο Ροντρίκο δεν μπορεί να συνεχίσει και περνάει στη θέση του ο Λημνιός.

42′: Ο Ίνγκασον βλέπει την κίτρινη κάρτα για φάουλ πάνω στον Ενκούντου.

41′: Ο Άκπομ εκτέλεσε, ο τερματοφύλακας της Μπεσίκτας απέκρουσε.

40′: ΠΕΝΑΛΤΙ για τον ΠΑΟΚ. Ο Ουέλινγκτον να ανατρέπει τον Άκπομ μέσα στην περιοχή.

37′: ΓΚΟΛ η Μπεσίκτας. Η τουρκική ομάδα κατάφερε να μειώσει με τον Λάριν, ο οποίος κινήθηκε στην πλάτη του Βαρέλα έπειτα από σέντρα του Λενς.

Εκπληκτικός ο ΠΑΟΚ!

30′: ΓΚΟΟΟΟΟΟΛ ο ΠΑΟΚ. Ο Δημήτρης Πέλκας γράφει το 3-0 για τον ΠΑΟΚ. Αντεπίθεση για τον Δικέφαλο, ο Τζόλης πάτησε περιοχή στα αριστερά και βρήκε τον αρχηγό της ομάδας του Φερέιρα, ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 3-0.

27′: O Τζόλης βρήκε τον Άκπομ με βαθιά μπαλιά, ωστόσο ο ΠΑΟΚ δεν κατάφερε να βγάλει την αντεπίθεση.

24′: ΓΚΟΟΟΟΟΟΛ ο ΠΑΟΚ.  Ο Τζόλης πετυχαίνει το δεύτερό του τέρμα. Ο Πέλκας βρίσκει τον Άκπομ και ο Άγγλος πασάρει στον νεαρό πάνω στην γραμμή για να γράψει το 2-0.

22”: Κερδίζει φάουλ η Μπεσίκτας λίγο έξω από την περιοχή, ο Μιχαηλίδης βλέπει την κίτρινη κάρτα. Ο Μπόιντ το κέρδισε.

17′: Προσπαθεί να κυκλοφορήσει την μπάλα η Μπεσίκτας.

11′: Ο Ενσακάλα βλέπει και την κίτρινη κάρτα.

7′: ΓΚΟΟΟΟΟΛ ο ΠΑΟΚ.  Θαυμάσια πάσα του Σβαμπ στον Γιαννούλη και εκείνος στον Τζόλη που με τρομερό τελείωμα έστειλε την μπάλα εκεί που δεν πιανόταν…

5′: Ο Ενκούντου έκανε ένα μακρινό σουτ, το οποίο πέρασε πάνω από την εστία του Ζίβκοβιτς.

Στην άδεια Τούμπα, ο ΠΑΟΚ αντιμετωπίζει τη Μπεσίκτας σε νοκ άουτ παιχνίδι για πρόκριση στον γ’ προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ.

ΠΑΟΚ: Ζίβκοβιτς – Μιχαηλίδης, Βαρέλα, Ίνγκασον – Γιαννούλης, Ροντρίγκο, Σβαμπ, Ελ Καντουρί – Τζόλης, Πέλκας, Άκπομ

Μπεσίκτας: Ντεστάνογλου, Ν’ Σακαλά, Σίλβα Σόουζα, Βίντα, Λενς, Χούτσινσον, Γιουσάλ, Μπόϊντ, Μενσά, Ν’ Κουντού, Λαρίν.