LIVE: Μπάγερν Μονάχου – Τσέλσι 4-1 (τελικό)

Τέλος αγώνα. Η Μπάγερν στα προημιτελικά του Champions League!

84′ ΓΚΟΟΟΟΛ για την Μπάγερν! Σέντρα του Οντριοθόλα, ο Λεβαντόβσκι κάνει την κίνηση στην περιοχή, πηδάει ψηλότερα απ’ όλους και κάνει το 4-1.

81′ Αλλαγή και για την Τσέλσι: Ζιρού στη θέση του Έιμπραχαμ.

81′ Ο Γκνάμπρι αφήνει τη θέση του στον Μαρτίνες.

76′ ΓΚΟΟΟΛ για την Μπάγερν! Ο Λεβαντόφσκι έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Τολισό κινήθηκε στην καρδιά της περιοχής και με ωραίο πλασέ έγραψε το 3-1.

72′ Μακρινό σουτ του Κουτίνιο, η μπάλα καταλήγει στο πάνω μέρος της εστίας του Καμπαγιέρο.

70′ Αλλαγές για την Μπάγερν: Οντριοθόλα αντί του Κίμιχ και ο Τολισό αντί του Τιάγκο.

67′ Ο Τιάγκο πήρε την κεφαλιά στην καρδιά της άμυνας, με την μπάλα να σταματάει στο πόδι του Μπάρκλεϊ.

66′ Γυριστό σουτ του Λεβαντόφσκι, η μπάλα βρήκε στον Ζούμα και πέρασε παράλληλα από την εστία του Καμπαγιέρο.

63′ Αλλαγές για την Μπάγερν: Ζούλε στην θέση του Μπόατενγκ και Κουτίνιο αντί του Πέρισιτς.

49′ Ο Μέισον Μάουντ πάτησε περιοχή, βγήκε ωστόσο πολύ πλάγια και το μόνο που κατάφερε ήταν να σουτάρει πάνω στον Νόιερ.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

44′ ΓΚΟΟΟΛ για την Τσέλσι! Ο Έμερσον σέντραρε στην περιοχή, ο Νόιερ έχασε τον έλεγχο της μπάλας και ο Έιμπραχαμ την έστειλε στα δίχτυα.

42′ Φάουλ του Έμερσον πάνω στον Γκορέτσκα και θα δει και την κίτρινη κάρτα.

40′ Ευκαιρία για την Μπάγερν. Ο Μίλερ έγινε αποδέκτης της μπάλας μπροστά από τον Καμπαγιέρο, αλλά δεν κατάφερε να γυρίσει για να σουτάρει, με αποτέλεσμα να μπλοκάρει ο γκολκίπερ της Τσέλσι.

35′ Η Μπάγερν συνεχίζει να έχει την κατοχή, αφολυ έχει εξασφαλίσει ουσιαστικά το εισιτήριο για το Final 8, εφόσον η Τσέλσι χρειάζεται 5 γκολ πλέον.

29′ Ο Χάντσον-Οντόι σκόραρε με μακρινό σουτ, όμως το γκολ δεν μέτρησε ποτέ αφού ακυρώθηκε από το VAR.

24′ ΓΚΟΟΟΛ για την Μπάγερν! Οι Βαυαροί έκλεψαν την μπάλα, ο Λεβαντόφσκι είδε τον Πέρισιτς που έστειλε χωρίς πρόβλημα την μπάλα στα δίχτυα.

11′ Μακρινό σουτ του Γκνάμπρι, μπλοκάρει ο Καμπαγιέρο.

10′  Γκοοολ για την Μπάγερν! Ο Λεβαντόφσκι ευστοχεί από τα 11 βήματα.

9′ Ο Καμπαγιέρο βλέπει και την κίτρινη κάρτα.

7′ Πέναλτι για την Μπάγερν! Ο Λεβαντόφσκι βγήκε απέναντι στον Καμπαγιέρο, ο οποίος τον ανέτρεψε.

4′ Κυκλοφορεί την μπάλα η Μπάγερν τα πρώτα λεπτά.

Ξεκίνησε το παιχνίδι.

Η Τσέλσι κυνηγάει το θαύμα στο γήπεδο, όπου το 2012 κατάφερε να κατακτήσει το τρόπαιο του Champions League απέναντι στην Μπάγερν. Την κούπα είχε σηκώσει ως αρχηγός ο Φρανκ Λάμπαρντ.

Απόψε ο Τόμας Μίλερ κάνει την 112η εμφάνισή του στο Champions League και ισοφαρίζει τον Φίλιπ Λαμ στις περισσότερες συμμετοχές Γερμανού ποδοσφαιριστή στην κορυφαία ευρωπαϊκή διασυλλογική διοργάνωση.

Τσέλσι: Καμπαγιέρο, Τζέιμς, Κρίστενσεν, Ζουμά, Έμερσον, Μπάρκλεϊ, Καντέ, Κόβατσιτς, Χάντσον-Οντόι, Έιμπραχαμ, Μάουντ

Μπάγερν Μονάχου: Νόιερ, Μπόατενγκ, Άλαμπα, Κίμιχ, Ντέιβις, Γκορέτσκα, Τιάγκο, Γκνάμπρι, Μίλερ, Πέρισιτς, Λεβαντόφσκι

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων:

Οι γηπεδούχοι έχουν τον πρώτο λόγο για την πρόκριση μετά τη νίκη με 3-0 που πέτυχαν στο πρώτο ματς.

Παρακολουθήστε Live την εξέλιξη του αγώνα.

Καλησπέρα! Η Μπάγερν Μονάχου αντιμετωπίζει την Τσέλσι στο δεύτερο μεταξύ τους παιχνίδι για την φάση των «16» του Champions League.