LIVE: Γουλβς – Ολυμπιακός 1-0 (τελικό)

Τέλος του αγώνα. Η Γουλβς νίκησε τον Ολυμπιακό με 1-0. Το ευρωπαϊκό ταξίδι των πρωταθλητών Ελλάδας ολοκληρώνεται.

94′: Κίτρινη κάρτα στον Χιμένες.

90′:  Ο Φορτούνης σεντράρει στην περιοχή, ο Ομάρ το σουτ στην κίνηση που καταλήγει άουτ.

Έξι λεπτά οι καθυστερήσεις για το τέλος του αγώνα.

83′: Σουτ του Μουτίνιο, η μπάλα άουτ.

82′: Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Καφού στη θέση του Γκιγιέρμε.

81′: Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Σέντρα του Τσιμίκα από αριστερά, κεφαλιά του Χασάν, έπεσε και έδιωξε ο Πατρίσιο.

79′: Μεγάλη επέμβαση του Αλέν σε τετ-α-τετ με τον τον Ζότα και κρατάει το 1-0.

74′: Κίτρινη κάρτα στον Σισέ.

71′: Αλλαγή για τη Γουλβς. Ο Ντεντόνκερ αντί του Ποντένσε.

67′: Ατομική προσπάθεια του Φορτούνη, γυρίζει στον Ελ Αραμπί που κάνει την προσποίηση αλλά το τελείωμά του δεν ήταν καλό.

65′:  Εκτέλεση φάουλ του Βαλμπουενά, γυριστή κεφαλιά του Ελ Αραμπί, ο Πατρίσιο θα μπλοκάρει την μπάλα.

65′: Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Χασάν αντί Καμαρά.

63′: Μεγάλη φάση για τη Γουλβς. Μπαλιά του Νέβες, ο Ποντένσε σπάει στον Ζότα που κάνει το σουτ, η μπάλα βρίσκει στον Μπα και ο Μπολί αιφνιδιάζεται και δεν μπορεί εξ επαφής να βρει εστία.

61′: Εκπληκτική απόκρουση του Αλέν σε σουτ του Ποντένσε.

57′: Αλλαγή για την Γουλβς. Ο Ζότα στη θέση του Τραορέ.

55′: Ωραία-σέντρα του Ομάρ, ο Ελ Αραμπί προσπάθησε να κάνει την κεφαλιά αλλά δεν θα βρει καλά την μπάλα. Φώναξαν για πέναλτι οι Πειραιώτες, «παίζετε» από τον διαιτητή.

53′: Σουτ του Φορτούνη έξω από την περιοχή, η μπάλα άουτ.

Ο Ολυμπιακός έχει την κατοχή της μπάλας και πιέζει.

4-2-3-1 για τον Ολυμπιακό.

Άρχισε το δεύτερο ημίχρονο. Δύο αλλαγές  για τον Ολυμπιακό. Ραντζέλοβιτς και Φορτούνης στις θέσεις των Μπουχαλάκη και Μασούρα.

Τέλος ημιχρόνου

Κίτρινη κάρτα στον Μπα.

Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις για το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

45′: Κίτρινη κάρτα στον Τσιμίκα.

44′: Σουτ του Καμαρά, η μπάλα άουτ.

38′: Σουτ του Μασούρα έξω από την περιοχή, μπλόκαρε ο Ρουί Πατρίσιο.

38′: Κίτρινη κάρτα στον Μουτίνιο για σκληρό φάουλ στον Βαλμπουενά.

Δεν μέτρησε το γκολ του Ολυμπιακού. Ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Ο  Ελ Αραμπί υποδεικνύεται σε θέση οφσάιντ. Η φάση είναι οριακή, με τη γραμμή του οφσάιντ φαίνεται πως ο ώμος του Μαροκινού φορ δεν καλυπτόταν.

28′: Ο Ομάρ πέρασε στον Αραμπί. Αυτός με φοβερή πάσα μέσα και δεξιά από την περιοχή έδωσε στον Καμαρά και ο Αφρικανός με πλασέ από τον άξονα της μεγάλης περιοχής βρήκε δίχτυα. Η μπάλα χτύπησε και στον Μπολί. Γίνεται έλεγχος της φάσης στο VAR για να δούμε αν ο Αραμπί είναι οφσάιντ.

19′:  Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Τσιμίκας έπαιξε το 1-2 με τον Μασούρα, έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, ο Πατρίσιο έδιωξε σε κόρνερ.

18′: Η πρώτη τελική για τον Ολυμπιακό. Ο Μασούρας έκανε την κεφαλιά από σέντρα του Καμαρά. Ήταν αδύναμη και πέρασε άουτ.

17′: Αλλαγή για την Γουλφς. Ο Βινάγκρε αντί του τραυματία Γιόνι.

16′: Ο Γιόνι αδυνατεί να συνεχίσει και θα γίνει αλλαγή.

Ο Ολυμπιακός θέλει δύο γκολ για να προκριθεί.

Κακό ξεκίνημα για τον Ολυμπιακό στο ματς.

8′: Ο Ραούλ Χιμένες ευστοχεί στο πέναλτι. Γουλβς – Ολυμπιακός 1-0.

7′: Πέναλτι για την Γουλβς. Κάκιστο κοντρόλ του Αλέν, ο Ποντένσε του κλέβει την μπάλα και στη συνέχεια ο Αλέν τον απωθεί στην πλάτη. Ο διαιτητής δείχνει το σημείο του πέναλτι. Κουτή ενέργεια από τον Αλέν.

1′: Ο Χιμένες έκανε το σουτ έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι.

Ο Ολυμπιακός αντιμετωπίζει εκτός έδρας την Γουλβς με στόχο να πάρει το αποτέλεσμα που θα του δώσει την πρόκριση στο Final 8 του Europa League.

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων

Γουλβς (Νούνο Εσπίριτο Σάντο): Ρουί Πατρίσιο – Μπολί, Κόαντι, Σαΐς – Ντόχερτι, Νέβες, Μουτίνιο, Γιόνι – Τραορέ, Χιμένες, Ποντένσε.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Αλέν – Ομάρ, Μπα, Σισέ, Τσιμίκας – Γκιγιέρμε, Μπουχαλάκης, Καμαρά – Βαλμπουενά, Ελ Αραμπί, Μασούρας.

Διαιτητής είναι ο Πολωνός, Σίμον Μαρτσίνιακ, με βοηθούς τους συμπατριώτες του Πάβελ Σοκολνίτσκι και Τόμαζ Λίτσκιεβιτς. Τέταρτος ο Πάβελ Ρασκόφσκι, επίσης από την Πολωνία. Στο VAR ακόμη δύο Πολωνοί, ο Πάβελ Γκιλ και ο Τόμας Κβιατκόφσκι.