LIVE: Σαχτάρ-Βόλφσμπουργκ 3-0 – Κοπεγχάγη-Μπασακσεχίρ 3-0 (Τελικά)

Τελικό και στην Ουκρανία. Η Σαχτάρ κέρδισε με 3-0 τη Βόλφσμπουργκ με τρία γκολ στα τελευταία λεπτά και πήρε την πρόκριση στο Final 8 του Europa.

Τελικό στη Δανία. Η Κοπεγχάγη έφτασε στη νίκη με 3-0 επί της Μπασακσεχίρ και πέρασε στο Final 8 του Europa League.

93’ Σαχτάρ Ντόνετσκ-Βόλφσμπουρκ 3-0! Ο Μοράις έκλεψε τη μπάλα, βγήκε τετ α τετ, πέρασε και τον γκολκίπερ των φιλοξενούμενων και έκανε το 3-0 για τους γηπεδούχους.

91’ Σαχτάρ Ντόνετσκ-Βόλφσμπουρκ 2-0! Ωραία αντεπίθεση των Ουκρανών, με τον Κονοπλιάνκα να δίνει στον Σάλομον και αυτός με δυνατό διαγώνιο σουτ έκανε το 2-0.

89’ Σαχτάρ Ντόνετσκ-Βόλφσμπουρκ 1-0! Γκολ για τους γηπεδούχους με τον Μοράες.

84’ Καλή στιγμή για τη Μπασακσεχίρ, αλλά το σουτ του Βίτσα πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

Με 10 παίκτες μένει και Βόλσμπουργκ μετά την αποβολή του Μπρουκς με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Οι Ουκρανοί καλούνται από εδώ και πέρα να υπερασπιστούν το 2-1 του πρώτου αγώνα με παίκτη λιγότερο.

Αποβολή, παρ’ όλα αυτά, σωστή στον Κοχολάβα και με 10 παίκτες η Σαχτάρ!

Άλλαξε τελικά την απόφαση του ο διαιτητής.

Ο διαιτητής πηγαίνει στο VAR για να ελέγξει αν η παράβαση είναι εντός περιοχής.

66΄ Πέναλτι για τη Βόλσμπουργκ.

61΄ Κοπεγχάγη-Μπασακσεχίρ 3-0! Ο Φάλκ με ωραία προσωπική ενέργεια έκανε το 3-0 για τους Δανούς που είναι με το… 1,5 πόδι στο Final 8.

Πλέον, η ομάδα της Δανίας έχει σκορ πρόκρισης για το Final 8, ενώ δεν υπάρχει πιθανότητα παράτασης.

53’ Κοπεγχάγη-Μπασακσεχίρ 2-0! Γκολ για τους γηπεδούχους και πάλι με τον Γουίντ!

52’ Πέναλτι για την Κοπεγχάγη.

49’ Απειλητική η Σαχταρ με τον Μοράις, αλλά και πάλι ο Κάστελς με το πόδι θα διώξει σε κόρνερ και θα κρατήσει το μηδέν.

Έναρξη δευτέρου μέρους και στις δύο αναμετρήσεις.

Ημίχρονο και στην Ουκρανία: Σαχτάρ Ντόνετσκ-Βόλσμπουργκ 0-0.

Ημίχρονο στη Δανία: Κοπεχάγχη-Μπασακσεχίρ 1-0.

40’ Η «Μπασάκ» έχει πάρει μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και προσπαθήσει να δημιουργήσει ευκαιρίες για να απειλήσει.

35’ Απειλούν ξανά η Σαχτάρ. Ο Ντοντό έκανε το σουτ, με τον γκολκίπερ της Χέρτα να διώχνει εντυπωσιακά με το πόδι.

29’ Σαχτάρ-Βόλφσμπουργκ: Δοκάρι για τους γηπεδούχους με πλασέ του Μάρλος μέσα από την περιοχή.

23’ Κοπεχάγχη-Μπασακσεχίρ: Απειλεί ο Γουίντ, αλλά το σουτ περνά έξω.

21’ Απειλεί η Σαχτάρ με τον Ζούνιορ Μοράις που έκανε το πλασέ και τελευταία στιγμή ο Πόγκρασιτς έδιωξε τη μπάλα.

13’ Στο δεύτερο εν εξελίξει παιχνίδι η Βόλσμπουργκ έχει μπει καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, χωρίς ωστόσο να έχει δημιουργήσει μέχρι στιγμής ευκαιρία στα καρέ του Λουίς Κάστρο.

12’ Καλή στιγμή για την Κοπεχάγχη με σουτ του Μπόιλεσεν και τον Οκάν να αποκρούσει εντυπωσιακά.

4’ Κοπεγχάγη-Μπασακσεχίρ 1-0! Οι γηπεδούχοι ανοίγουν το σκορ με τον Γουίντ και ισοφαρίζουν το σκορ του πρώτου αγώνα.

1’ Ξεκίνησαν τα δύο παιχνίδια.

Ενός λεπτού σιγή πριν την έναρξη των αγώνων για τα θύματα της πανδημίας

Μπασακσεχίρ: Γκουνούκ, Κλισί, Σκρτελ, Επουρεάνου, Ζούνιορ, Καβέτσι, Τοπάλ, Τεκντεμίρ, Κριβελί, Μπα, Βίτσκα.

Κοπεγχάγη: Γιόνσον, Βαρέλα, Νέλσον, Μπέλαντ, Μπόιλεσεν, Ζέκα, Μουντράτζια, Μπιέλ, Γουίντ, Φαλκ, Κάουφμαν.

Βόλφσμπουρκ: Καστέλς, Μπρουκς, Πόγκρασιτς, Τίσεραντ, Ρουσιλόν, Άρνολντ, Σλάγκερ, Μπρεκάλο, Βίκτορ, Βέργκχορστ, Γκίνζεκ.

Σαχτάρ Ντόνετσκ: Πιάτοβ, Ντοντό, Κριτσόβ, Τσοκολάβα, Ματβιένκο, Μάρκος Αντόνιο, Στεπανένκο, Μάρλος, Αλάν Πάτρικ, Τάισον, Ζούνιορ Μοράις.

Ας δούμε τις ενδεκάδες.

Στα πρώτα ματς της φάσης των «16» της δεύτερης τη τάξει διοργάνωσης της UEFA είχαμε τα εξής σκόρ: Σαχτάρ Ντόνετσκ-Βόλφσμπουρκ 2-1 και Κοπεγχάγη-Μπασακσεχίρ 0-1.

Μαζί θα παρακολουθήσουμε τα δύο παιχνίδια του Europa League ανάμεσα στη Σαχτάρ Ντόνετσκ και τη Βόλφσμπουργκ και την Κοπεγχάγη με τη Μπασακσεχίρ με ώρα έναρξης στις 7:55.