LIVE: Παρί Σεν Ζερμέν – Σεντ Ετιέν 1-0 (Τελικό)

Τέλος του αγώνα. Η Παρί Σεν Ζερμέν επικράτησε 1-0 της Σεντ Ετιέν και κατέκτησε το 13ο Κύπελλο Γαλλίας στην ιστορία της.

Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.

90′: Ο Φοφανά που βλέπει κίτρινη κάρτα.

83′: Αλλαγή για την Σεντ Ετιέν που ρισκάρει: Ο Κρασό περνάει στη θέση του Ντεμπουσί

81′: Γκέγιε και Νταγμπά αλλάζουν τη μπάλα  μέσα στην περιοχή, δεν προλαβαίνει να μαζέψει ο Μουλέν και η μπάλα καταλήγει κόρνερ.

75′: Αλλαγή και για την Σεντ Ετιέν: Ο Μπουντμπούζ δίνει τη θέση του στον Νορντέν.

75′: Αλλαγή για την Παρί: Ο Παρέδες αφήνει τη θέση του στον Βεράτι.

73′: Ευκαιρία για την Παρί. Ο Σαράμπια βρέθηκε απέναντι από τον τερματοφύλακα της Σεντ Ετιέν που απόκρουσε.

60: Σέντρα του Ντεμπουσί, ο Μπουανγκά έκανε το γυριστό σουτ με την μπάλα να περνάει άουτ.

58′: Ο Ντι Μαρία σούταρε λίγο έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε δίπλα από το δοκάρι.

Άρχισε το δεύτερο 45λεπτο. Με αλλαγές η Σεντ Ετιεν. Ο Νεϊού περνάει στη θέση του Καμαρά και ο Καζρί αντί του Αμουμά.

Τέλος ημιχρόνου.

45′: Ο Νεϊμάρ εκτέλεσε ένα φάουλ, ο Μουλέν έπεσε σωστά διώχνοντας σε κόρνερ.

37′: Φάουλ από τον Καμαρά στη μεσαία γραμμή που βλέπει την κίτρινη κάρτα.

34′: Αλλαγή και για την Σεντ Ετιέν αφού ο Μασόν αφήνει τη θέση του στον Μουκουντί.

28′: Ο διαιτητής μοιράζει κάρτες. Βλέπουν την κίτρινη οι Μπάκερ, Μουλέν, Αμουμά, Νάβας.

28′: Ο Εμπαπέ βρίσκεται κάτω και δέχεται τις πρώτες βοήθειες.

26′: Ο Εμπαπέ πέφτει κάτω μετά από ένα φάουλ. Οι παίκτες πιάστηκαν στα χέρια. Κίτρινη κάρτα βλέπει ο Περάν.

20′: Αναγκαστική αλλαγή για την Παρί: Ο Κέρερ δίνει τη θέση του στον Νταγκμπά.

16′: Ευκαιρία για την Σεντ Ετιέν, ο Μπουανγκά πλάσαρε μέσα από την περιοχή, απόκρουσε ο Νάβας.

14′: ΓΚΟΟΟΟΟΟΛ η Παρί. Ο Νεϊμάρ ανοίγει το σκορ. Ο Εμπαπέ πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του, σούταρε, αστόχησε και σε δεύτερο χρόνο ο Βραζιλιάνος έκανε το 1-0.

5′: Ευκαιρία για την Σεντ Ετιέν. Ο Μπουανγκά μπήκε στην περιοχή, πλάσαρε, αλλά η μπάλα βρήκε στο δοκάρι.

2′: Σκληρό φάουλ του Μασόν στον Νεϊμάρ. Βλέπει κίτρινη κάρτα.

Άρχισε ο τελικός

Η Παρί Σεν Ζερμέν αντιμετωπίζει την Σεντ Ετιέν στον τελικό του Κυπέλλου Γαλλίας. Πρόκειται για το πρώτο επίσημο παιχνίδι στην Γαλλία μετά την καραντίνα, αφού η Ligue 1 διακόπηκε.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Παρί (Τούχελ): Νάβας, Μπάκερ, Μαρκίνιος, Σίλβα, Κέρερ, Νεϊμάρ, Γκέγιε, Παρέδες, Ντι Μαρία, Εμπαπέ, Ικάρντι

Σεντ-Ετιέν (Πουέλ): Μουλέν, Ντεμπουσί, Περάν, Φοφανά, Κολοτζιέτζακ, Μ’Βίλα, Καμαρά, Μακόν, Μπουντεμπούζ, Μπουάνγκα, Αμουμά