LIVE: Άρης – ΑΕΚ 2-2 – ΤΕΛΙΚΟ (κ.α. 2-1)

Τέλος και της παράτασης. Η ΑΕΚ για 5η συνεχόμενη χρονιά θα παίξει στον τελικό του κυπέλλου Ελλάδας.

Kόκκινη και ο Ολιβέιρα.

123′: Κόκκινη κάρτα σε Σιμόες και Σάσα. Οι δύο παίκτες είδαν κίτρινη κάρτα για κοκορομαχία που είχαν, αμφότεροι είχαν άλλη μία και έτσι αποβλήθηκαν.

Πήρε δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Μάνταλος για να είναι παρών στον τελικό του κυπέλλου Ελλάδος, αφού με την αποβολή θα χάσει το ματς στα πλέι οφ με τον Ολυμπιακό.

120′: Ο Αραούχο στην κόντρα γυρίζει στον Αλμπάνη σε κενό τέρμα οριζόντιο δοκάρι.

119′: Σουτ του Αραούχο αποκρούει ο Κουέστα.

118′: Σουτ του Αλμπάνη μπλοκάρει ο Κουέστα.

117′: Σουτ από τον Κόρχουτ η μπάλα άουτ.

113′: Σουτ του Μαντσίνι μπλόκαρε ο Μπάρκας.

111: Κίτρινη κάρτα ο Σβάρνας.

110′: Αλλαγή για την ΑΕΚ: Ο Σιμάνσκι στη θέση του Λιβάγια.

Άρχισε το δεύτερο ημίχρονο της παράτασης.

Ημίχρονο στην παράταση.

Κόκκινη κάρτα στον Αλέκο Ράντο, προπονητή τερματοφυλάκων του Άρη. Κίτρινη ο Ολιβέιρα.

102′: ΓΚΟΟΟΟΟΛ η ΑΕΚ. Υποδειγματική αντεπίθεση για την ΑΕΚ.  Ο Αλμπάνης έβγαλε στον Ολιβέιρα και αυτός με την μία την ασίστ στον Λιβάγια, ο οποίος έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και ισοφάρισε σε 2-2.

96′: Αλλαγή για τον Άρη. Μαρτίνες αντί Τόνσο.

94′: Κίτρινη κάρτα ο Μάνταλος. Εάν η ΑΕΚ προκριθεί στον τελικό, ο αρχηγός της δεν έχει δικαίωμα να παίξει αφού συμπλήρωσε κάρτες.

Σέντρα στο πρώτο ημίχρονο της παράτασης.

Τέλος του αγώνα και παράταση.

96′: ΓΚΟΟΟΛ η ΑΕΚ. Από σέντρα του Παουλίνιο, ο Λιβάγια πρώτη κεφαλιά, αποκρούει ο Κουέστα, ο Κροάτης από κοντά 2-1. Το ματς στην παράταση.

93′ ΓΚΟΟΟΟΟΛ ο Άρης. Ο Μπα έδωσε στον Μαντσίνι, εκείνος άνοιξε στον Ντιγκινί που έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, η μπάλα κόντρα πάνω στον Παουλίνιο, άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίχτυα της ΑΕΚ για το 2-0.

92′: Σέντρα του Παουλίνιο από δεξιά, ο Λιβάγια πήρε την κεφαλιά πάνω στον Κουέστα.

90′: Σουτ του Λιβάγια, μπλόκαρε ο Κουέστα.

Έξι λεπτά οι καθυστερήσεις.

89′: Αλλαγή για τον Άρη. Ο Ντιγκινί στη θέση του Μπρούνο Γκάμα.

88′: Δεν μπορεί ο Τσιγκρίνσκι σε άδεια εστία μετά την σέντρα του Αλμπάνη.

84′: Κίτρινη κάρτα στον Μαντσίνι.

81′: Ατομική προσπάθεια από τον Αραούχο που απέφυγε τρεις παίκτες, σούταρε έξω από την μεγάλη περιοχή, αλλά η προσπάθειά του σταμάτησε πάνω στον Κόρχουτ.

81′: Κίτρινη κάρτα στον Ματίγια.

78′: Αλλαγή για τον Άρη. Ο Φετφατζίδης έδωσε τη θέση του στον Αμπού Μπα.

75′: Δοκάρι για την ΑΕΚ. Ο Μάνταλος με λόμπα στην πλάτη της άμυνας έβγαλε τον Σιμόες απέναντι από τον Κουέστα, εκείνος με κεφαλιά κρέμασε τον Ισπανό τερματοφύλακα που έβγαινε και η μπάλα σταμάτησε στο δεξί δοκάρι. Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ.

73′: Αλλαγή για την ΑΕΚ: Ο Αραούχο στη θέση του Κρίστισιτς.

65′: Διπλή αλλαγή για την ΑΕΚ. Οι Χουλτ, Αλμπάνης στις θέσεις των Λόπες, Βέρντε.

63′: Ο Λόπες δεν μπορεί να συνεχίσει το παιχνίδι.

57′: ΓΚΟΟΟΟΟΛ ο Άρης. Ο Φετφατζίδης αποφεύγει τον Λόπες από δεξιά και γυρίσει στον Μαντσίνι, ο οποίος από κοντά έκανε το 1-0. Με αυτό το σκορ ο Άρης προκρίνεται στον τελικό του κυπέλλου.

54′: Κίτρινη κάρτα στον Σιμόες για μαρκάρισμα στον Σάσα.

49′: Αλλαγή για τον Άρη. Μαντσίνι αντί Λάρσον.

Άρχισε το δεύτερο ημίχρονο. Μία αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Παουλίνιο αντί του Μπακάκη.

Τέλος ημιχρόνου

Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων για το τέλος του ημιχρόνου. Ο Βέρντε εκτέλεσε κόρνερ, ο Σβάρνας έστρωσε στον Ολιβέιρα, αλλά ο Πορτογάλος από το ύψος της μικρής περιοχής έστειλε την μπάλα άουτ.

Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.

39′: Ο Μάνταλος ανατρέπεται λίγο έξω απ’ την περιοχή από τον Τόνσο, αλλά ο Μάκελι δείχνει να συνεχιστεί το παιχνίδι.

35′: O Λόπες έκανε τη σέντρα, η μπάλα κόντραρε στον Σάσα και στη συνέχεια ο Κουέστα παραχώρησε κόρνερ.

31′: Ευκαιρία για τον Άρη. Ο Βέρντε κάνει τραγικό λάθος μέσα στην περιοχή από τον Κόρχουτ που θέλει να γυρίσει την μπάλα προς τα μέσα, ο Μπάρκας τον κόβει με το πόδι.

23′: Ατομική προσπάθεια του Βέρντε, αλλά το διαγώνιο σουτ κατέληξε στην αγκαλιά του Κουέστα.

20′: Ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Λιβάγια βρήκε τον Βέρντε, ο οποίος βγήκε τετ α τετ με τον Κουέστα, καθυστέρησε κι ο Ισπανός τον πρόλαβε. Στη συνέχεια της φάσης, το μακρινό σουτ του Μάνταλου κατέληξε άουτ.

15′: Ατομική προσπάθεια και ντρίμπλα του Φετφατζίδη, αλλά η σέντρα που επιχείρησε κατέληξε στην αγκαλιά του Μπάρκα.

9′: Η ΑΕΚ ασκεί πίεση και υποχρεώνει τον Άρη σε αρκετά λάθη.

Ο Άρης φιλοξενεί την ΑΕΚ στην ρεβάνς του ημιτελικού κυπέλλου Ελλάδας, με την Ένωση να έχει το προβάδισμα από το ματς που έγινε στο ΟΑΚΑ, στο οποίο νίκησε με 2-1.

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων:

ΑΡΗΣ (Μίχαελ Ένινγκ): Κουέστα, Ρόουζ, Δεληζήσης, Σάσα, Κόρχουτ, Τόνσο, Ματίγια, Γκάμα, Φετφατζίδης, Λάρσον, Ιντέγε.

ΑΕΚ (Mάσιμο Καρέρα): Μπάρκας, Μπακάκης, Σβάρνας, Τσιγκρίνσκι, Λόπες, Σιμόες, Κρίστισιτς, Μάνταλος, Βέρντε, Λιβάγια, Ολιβέιρα.