“Τσίμπησε” βαθμό η Λεβερκούζεν κόντρα στην αρνητική Σάλκε

Σάλκε και Λεβερκούζεν αναδείχθηκαν ισόπαλες με 1-1 στο πλαίσιο της 31ης αγωνιστικής της Bundesliga, με τους γηπεδούχους να αδυνατούν να σηκώσουν κεφάλι και τους φιλοξενούμενους να παραμένουν σε τροχιά Champions League.

Κατώτερη των περιστάσεων για άλλη μία φορά η Σάλκε που… αγνοείταιm αφού τρέχει ένα «τρελό» αρνητικό σερί με 13 παιχνίδια παιχνίδια χωρίς νίκη.  Από την άλλη, η Λεβερκούζεν παραμένει σε τροχιά Ευρώπης και Champions League, καθώς βρίσκεται στην τέταρτη θέση με 57 βαθμούς.

Tο σκορ για τους γηπεδούχους άνοιξε ο Ντάνιελ Καλιγκιούρι με εύστοχη εκτέλεση πέναλντι στο 51ο λεπτό, ωστόσο η… χαρά έλαβε τέλος μετά το αυτογκολ του Μιράντα στο 81′, με το οποίο έγινε το 1-1 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Μάλιστα στην επόμενη φάση  ο Αλάριο πήγε να… κλέψει το «τρίποντο», με τον Νίμπελ ωστόσο να μπλοκάρει την κεφαλιά του, διατηρώντας την ισοπαλία. Στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων ήταν η σειρά του Χραντέτσκι να επέμβει στην κεφαλιά του Γκρέγκοριτς στην απέναντι γωνία του.