Η Άουγκσμπουργκ πέρασε… αέρα από την έδρα της Σάλκε

Από το κακό στο χειρότερο πάει η Σάλκε, αφού ακόμα μια ήττα, αυτή τη φορά με 3-0 από την Άουγκσμπουργκ εντός έδρας στο πλαίσιο της 27ης αγωνιστικής της Bundesliga.

Με μια εκπληκτική απευθείας εκτέλεση φάουλ ο Λεβέν “νίκησε” τον Σούμπερτ μόλις στο 7ο λεπτό και έδωσε το προβάδισμα στο σκορ στους φιλοξενούμενους.  Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν στον αγωνιστικό χώρο, δημιούργησαν ευκαιρίες, αλλά δεν μπόρεσαν να ισοφαρίσουν το σκορ.

Η μεγαλύτερη στιγμή στο ματς για τους «βασιλικούς μπλε» καταγράφηκε λίγο πριν τη συμπλήρωση του ημιώρου, όταν ο Ματοντό μπήκε στην περιοχή των φιλοξενουμένων, πλάσαρε, αλλά η προσπάθεια του σταμάτησε στον Λούτε.

Η  Άουγκσμπουργκ «καθάρισε» το ματς όταν στο 76’, ο Νόα Μπαζέ πήρε την μπάλα και αφού πάτησε περιοχή “εκτέλεσε” τον Σούμπερτ για το 2-0.

Στις καθυστερήσεις ο Κόρντομπα “έκλεψε” και αφού… άδειασε τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων, πλάσαρε σε κενή εστία διαμορφώνοντας το 3-0.