Η Λεβερκούζεν πέρασε με “τεσσάρα” από τη Βρέμη και… βλέπει Champions League

Σαν να μην πέρασε μία μέρα, η  Λεβερκούζεν ήταν καταιγιστική κατά διαστήματα και διέσυρε με 4-1 την Βέρντερ Βρέμης εκτός έδρας στο παιχνίδι με το οποίο ολοκληρώθηκε η 26η αγωνιστική της Bundesliga. Έτσι μείωσε στον ένα βαθμό την διαφορά της από τις θέσεις που οδηγούν στο Champions League.

Οι «ασπιρίνες» προηγήθηκαν στο 28΄ χάρη στην ατομική προσπάθεια του Ντιαμπί και την κεφαλιά του Χάβερτς. Δύο λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν το σκορ με το  «τακουνάκι» του Γκεμπρεσελασι. Όμως μια ακόμα κεφαλιά του Χάβερτς, από εκτέλεση φάουλ του Ντεμιρμπάι, έδωσε ξανά το προβάδισμα στο σκορ στη Λεβερκούζεν στο 33΄.

Η Βέρντερ Βρέμης έφτασε κοντά στην ισοφάριση με τον Βιρτς στο 60΄, όμως στο επόμενο λεπτό ο Βάιζερ πέτυχε το τρίτο γκολ της ομάδας του με νέα κεφαλιά. Στο 78΄ ο Ντεμιρμπάι διαμόρφωσε το τελικό 4-1 με… σκαφτό πλασέ, πετυχαίνοντας το πρώτο του γκολ με τη φανέλα της.