Ο ΠΑΟΚ “βούλιαξε” τον Αρκαδικό

Ο ΠΑΟΚ δείχνοντας χαρακτήρα κατάφερε να πάρει μια σημαντική νίκη εκτός έδρας επί του Αρκαδικού με 68-66 επιστρέφοντας έτσι στις επιτυχίες μετά από έξι σερί ήττες.

Για τους γηπεδούχους η υπόθεση παραμονή έγινε ακόμα πιο δύσκολη. Οι γηπεδούχοι στηριζόμενοι στον επιθετικό οίστρο του Λίτζιον, ο οποίος πέτυχε επτά γρήγορους πόντους πήραν κεφάλι με 9-3 στο 4’. Η απάντηση όμως των «μελανόλευκων» ήταν άμεση και άκρως εντυπωσιακή. Εκμεταλλευόμενοι το γεγονός ότι ο Καββαδάς φορτώθηκε νωρίς με δεύτερο φάουλ με αποτέλεσμα ο Καστρίτης να τον τραβήξει στον πάγκο έτρεξαν σερί 0-14, για να προηγηθούν έτσι με 9-17 στο 8’ με τον Τέπιτς να έχει ηγετικό ρόλο στην επίθεση.

Οι Αρκάδες αυξάνοντας την πίεση στην άμυνα μείωσαν σε 15-18 στο 10’, ενώ στο 14’ πέρασαν μπροστά με 22-21. Ο ΠΑΟΚ βρίσκοντας λύσεις με τους Χάτσερ και Μαργαρίτη «έχτισε» εκ νέου μια διαφορά που έφτασε τους επτά πόντους (28-35) ένα λεπτό πριν το τέλος του ημιχρόνου, όμως ο Αρκαδικός με δικό του σερί 5-0 έκανε στο 33-35 στο 20’ με τον Κάμερον Τζόουνς να παίζει καθοριστικό ρόλο.

Στο δεύτερο ημίχρονο η μάχη συνεχίστηκε με αμείωτο ενδιαφέρον. Ο Δικέφαλος ξέφυγε με 35-44 στο 24′, όμως οι γηπεδούχοι έφεραν και πάλι το παιχνίδι στα ίσια (58-58 στο 38′).

Τα πάντα κρίθηκαν στο τέλος. Ο Μάρκοβιτς με έμμεσο τρίποντο έκανε το 62-63 (1.38′), ενώ στην επίθεση του Αρκαδικού ο Κάμερον Τζόουνς, ο οποίος μέχρι εκείνη τη στιγμή μετρούσε στο πρωτάθλημα 16/16 βολές αστόχησε και στις δύο που κέρδισε και ο Χάτσερ με τρίποντη “βόμβα” έγραψε το 62-66 με 1.10′ να απομένει. Ακολούθησε λάθος του Λίτζιον ακριβώς ένα λεπτό πριν το τέλος και τα πάντα κάπου εκεί κρίθηκαν.
Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Τέπιτς με 15 πόντους, ενώ στην αντίπερα όχθη ξεχώρισε ο Κάμερον Τζόουνς με 18 πόντους, 9 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 15-18, 33-35, 47-51, 66-68.

Αρκαδικός (Καστρίτης): Κ. Τζόουνς 18, Καββαδάς 10, Βαν Όστρουμ 8, Στεφανίδης 11, Τ. Τζόουνς, Νουουτίνεν 2, Καλλινικίδης 3, Τζουγκαράκης, Λι 3, Λίτζιον 11.

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Τέπιτς 15, Λιάπης, Κακαρούδης, Τσόχλας 8, Δέδας, Μαργαρίτης 14, Κώττας 4, Ντούβνιακ 3, Μάρκοβιτς 11(9 ριμπ.), Χάτσερ 13.